איגרת קיצית: מהנעשה בחינוך ולדורף באילת [איגרת 15]

באיגרת הקודמת סיפרנו לכם על יוזמה אנתרופוסופית במצרים, אבל מסתבר שכדי למצוא אנתרופוסופיה במדבר לא צריך להרחיק עד לארץ הפירמידות. מזה שבע שנים פועלת באילת יוזמת חינוך ולדורף שכעת מחפשת את הדרך לעלות מגן הילדים לכיתה א'.

סיפורה של היזמה באילת קשור בגורלה של מור סלע שרעבי, 44, אמא ל-3 ילדים, החיה באילת מאז שנת 1994. היא מרפאה בעיסוק במקצועה ואחת מההורים הפעילים ביוזמה. הרומן שלה עם אילת התחיל בגיל 12, כאשר התאהבה בים ובהרים בטיול שערכה בסיני, וכבר אז הבטיחה לעצמה שהיא תהיה כמו המדריכות שפגשה בבית ספר שדה באילת. את ההבטחה לעצמה קיימה סלע עם גיוסה לצבא, כאשר שירתה כמורה-חיילת באותו בית ספר ממש. גם כש"עלתה" אחרי הצבא ללימודי ריפוי בעיסוק באוניברסיטת חיפה (העיר שבה נולדה וגדלה), חזרה עם סיומם לעיר הדרומית.

את האנתרופוסופיה הכירה סלע דרך חברת ילדות שלמדה בסמינר בהרדוף, ואז היא הבטיחה לעצמה דבר נוסף: שיבוא יום והיא תלמד את התחום לעומק. מפגש שני עם האנתרופוסופיה התרחש כאשר במסגרת עבודתה (המתסכלת, לדבריה) כמרפאה בעיסוק בכיתת חינוך מיוחד באילת היא פגשה מורה למוסיקה שלתדהמתה בשיעורים שלה הוציאו התלמידים חליליות וניגנו ביחד בשלווה והרמוניה. המורה, קטרינה חסידים שמה, למדה חינוך בשוויץ, שם משולבות טכניקות מחינוך ולדורף במערכת הכשרת המורים ה"רגילה".

השלב הבא התרחש בשנת 2005, כאשר הורים באילת הקימו בעידודה של העירייה גן אנתרופוסופי. סלע רשמה לגן את בתה האמצעית, והצטרפה לצוות הגן כמרפאה בעיסוק. את הגן הובילה ויויאן חיימוביץ', שהגיעה מירושלים. היא הרגישה, לדבריה, שהגן הוא הגשמת חלומה כמרפאה בעיסוק. לרוע המזל, קשיים החלו להיערם מכיוון משרד החינוך, והגן נאלץ להסגר לשנה, ולהיפתח במתכונת המקובלת של גן פרטי הנתמך על ידי עמותת הורים. במקביל לפתיחה המחודשת של הגן, הבינו מובילי היוזמה שכדי לבסס אותה צריך לחנך את ההורים, והוקם עבורם סמינר מבוא לחינוך ולדורף. ממרכז הארץ החלו להגיע באופן סדיר דליה לפיד, תמי הרצברג ורלי אוד, כאשר גם יפתח בן אהרון ועדי חמו הדרימו בעת הצורך. הבטחתה השניה של סלע לעצמה, ללמוד אנתרופוסופיה, התגשמה. באותו זמן הצטרפה אל הצוות החינוכי של הגן אניה גמליאל, ילידת גרמניה שהתחנכה בבית ספר ולדורף והתחתנה עם תימני תושב אילת.

לשאלה כיצד משתלבת היזמה בעיר, עונה סלע כי באין בית ספר, הסידור עם העירייה הוא שהכיתה עולה ביחד לבית ספר למדעים ואמנויות הפועל בעיר (רוב תלמידי הגן בוחרים להמשיך ביחד). כדי לשלב את התלמידים בבית הספר, מפעילה סלע תוכנית הכנה לכיתה א' לגילאי גן החובה. סלע אף שומרת על קשר עם מחנכות הכיתה בבתי הספר שבהם מתפזרים התלמידים, ולדבריה מסתמנת מגמה עקבית לפיה לוקח לבוגרי הגן חודש-חודשיים להבין לאן הם הגיעו, אבל אחרי שנופל האסימון הם הופכים להיות חוד החנית של הכיתה מבחינה לימודית, וניכר כי הם מלאי מוטיבציה פנימית וחדוות למידה.

יחד עם התמונה המעניינת שפורשת בפנינו סלע על חינוך ולדורף בעיר, היא גם מתוודה כי יש קושי לעניין את ההורים ולרתום אותם לפעילויות שחורגות מעבר לדאגה לילדים שלהם. "אנחנו נמצאים בנקודה שבה אנחנו צריכים לחשוב מה הקהילה שלנו כאן צריכה, ומה צריך לעשות כדי שהסמינר ידבר אל הקהילה שלנו פה".

כפי שניכר מסיפור חייה, סלע היא מהטיפוס שמגשים את חלומותיו. כעת היא חולמת להקים כיתת ולדורף צומחת, ומחפשת איש חינוך שיהיה מוכן לקחת על עצמו את המשימה. "אני מזמינה את אותם כוחות ואנשים שמעוניינים להביא את הוולדורף לאילת מתוך חשיבה פתוחה, רגישה ויצירתית, כך שנצליח יחדיו לבסס תשתית חינוכית זו תוך התאמתה לתרבות ולצרכים המקומיים".

המעוניינים מוזמנים ליצור עימה קשר, [email protected]

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

העגלה שלך