איך מלמדים מדע בחינוך ולדורף? [איגרת 78]

 

פרסום באיגרת:
הדרך הקלה, המהירה והיעילה להעביר את המסר שלך לכל הקהילה האנתרופוסופית בישראל!
 
האיגרת - עלון מידע מקוון לחינוך ולדורף ואנתרופוסופיה בישראל
 מופץ חינם | גיליון מספר 78, 25.12.13 | ליצירת קשר עם מערכת האיגרת
קיבלת את האיגרת מחבר? להרשמה לאיגרת ליצירת קשר עם אחראי פרסום | שתף בפייסבוק

מערכת האיגרת מאחלת לקוראיה שנה אזרחית טובה וחג מולד שמח

מה חדש במדע?

ספרו החדש של ניר אליאב מאיר פינה חשוכה בחינוך ולדורף

נועם שרון

חינוך ולדורף ידוע כבעל סגולות רבות, אבל טיפוח החשיבה המדעית אינה מפורסמת כאחת מהן. בין בוגרי חינוך ולדורף שזכו לתהילה ניתן למצוא לא מעט אמנים, ובמיוחד אמני במה, אך פחות מדענים (למרות שהשנה זוכה פרס נובל ברפואה הוא בוגר חינוך ולדורף, ובהזדמנות מתאימה נייחד פוסט איגרת לבוגרי חינוך ולדורף מפורסמים בעולם).

דווקא על הרקע הזה, שווה להקדיש תשומת לב מיוחדת לספרו החדש של ניר אליאב: שאלת המדע – הוראת המדעים בחינוך ולדורף. לדברי אליאב, "המחשבה כי חינוך ולדורף חלש בתחום המדעים היא אחת הסיבות שהניעו אותי לכתוב את הספר. כי אם יש למישהו משהו לחדש למדע – זה לנו".

כדי להבין מה יש לאנתרופוסופיה לחדש למדע, חשוב להכיר את המושג "מדע גתאני", שפיתוח איש הרוח הגרמני יוהן וולפגאנג פון גתה, שהיה ידוע בעיקר כמשורר אך תרם לאנושות לא פחות כמדען ופעל בתחומי המורפולוגיה, אנטומיה, בוטאניקה ואופטיקה. חשיבותו של גתה כמדען אינה בתגליותיו (שהיו רבות), אלא בגישה המחקרית שפיתח. אם הגישה המדעית המקובלת אינה לוקחת בחשבון את האדם אשר מבצע את המחקר, אז הגישה הגתאנית מדגישה את המרחב האינטימי הנוצר בין החוקר למושא מחקרו, ומכירה בכך שהחוקר והתופעה שזורים זה בזה. אליאב אומר כי למעשה, המדע הגתאני מחזיר את האדם למדע – ואת המדע לאדם. מחקריו של רודולף שטיינר, עליהם מבוססת האנתרופוסופיה, מבוססים על יסודות גתאנים, ויש המכנים את החשיבה האנתרופוסופית "נאו-גתאניזם". בהתאם לזאת, הוראת המדעים בחינוך ולדורף מתבססת במידה רבה על תצפיות פנומנולוגיות ותאור התופעות באמצעות אמנות.

אליאב מלמד מדעים בבית ספר ולדורף הרדוף ב-15 השנים האחרונות, ונמצא כרגע בלימודי התואר השלישי במחלקה למדע, טכנולוגיה וחברה באוניברסיטת בר אילן. הספר "שאלת המדע" מהווה למעשה סיכום שלו לנושא הוראת המדעים בחינוך ולדורף, ומיועד להורים ואנשי חינוך המעוניינים להעמיק לתוך נושא זה. הספר, בעריכת נעה ברקת ובעיצובה של יעל רון, נפתח בדיון על מדע, מדע מודרני, אובייקטיביות מול סובייקטיביות, ומדע גתאני. משם הוא ממשיך להוראת המדעים בחינוך ולדורף בגילאים השונים – מהגן ועד התיכון – וממשיך בשיטות שונות בהוראת המדעים. לסיום מוסיף אליאב את תוכנית הלימודים לכיתות הגבוהות, תוך הצמדת אזהרה שמדובר בהמלצה בלבד. את הטקסטים, הכתובים בצורה פשוטה וקלה להבנה, מלווים מאות ציורים שנלקחו מתוך מחברות של תלמידים, וגם הם מהווים דרך מצויינת להתרשם מהאיכויות של חינוך זה.

אי אפשר לכתוב על ספרו של אליאב מבלי להזכיר את האופן שבו נרתמה הקהילה האנתרופוסופית בישראל לעזור לפרסום הספר – באמצעות פרויקט מימון המון מוצלח שהניב 30 אלף ₪ והוליד גל של פרויקטים למימון המון בקהילה. נדמה כי ההתגייסות של הקהילה למען אליאב הזיזה אצלו משהו, ומאז ניתן למצוא אותו יותר מחוץ לקיבוץ הרדוף. השבוע, למשל, שהה אליאב בירושלים, שם העביר תקופת לימוד לתלמידי תיכון אדם. גם את לימודיו לתואר השלישי באוניברסיטה הוא מגדיר כ'יציאה לעולם'. "הבנתי שאחרי 15 שנים שבהן הייתי מנותק ממה שקורה סביבי, הגיע הזן 'לרדת מההר' ולפגוש את המשטח. גיליתי שנעשית עבודה מדהימה, ויש לי המון מה ללמוד".

שיעור גאולוגיה בכיתה ט'. מתוך הספר "שאלת המדע"

 

לרגל השקת הספר - מבצע מיוחד בשיתוף מגזין אדם עולם.

(פרטים נוספים למטה..)

 

ראה אור גיליון החורף של אדם עולם!

לראשונה עם 68 עמודי צבע צוחק

גיליון 27 של אדם עולם מסמן שנה לכניסתו של נמרוד סמילנסקי פרידמן לתפקיד העורך הראשי של המגזין, וטביעת האצבע שלו ניכרת  ומעניקה למגזין איכויות חדשות ומרעננות.

הגיליון מוקדש לשירה האנושית וניתן למצוא בו, בין היתר, ראיון עם שאול גרוס ממוסיקה אורגנית ובו מדריך קצר להורה הזמר • תומר רוזן גרייס על האיכויות המיוחדות של שיר הערש • גיורא רפאלי על הדרך לגילוי הקול • מה בין מקהלה לקהילה? - מאמר נוסף בסדרה 'אמנות הקהילה' • וגם: ראובן שליב על מודל "העצמיות המשלבת" • יוטקה הרשטיין חוגגת 5 שנים לרב המכר "בישול מלא חיים" • ומה עושה אמא החושדת שבנה גלש באתרים פורנטגראפיים? (מדור הורות חדש מאת לייזה רוזנברג)

 

מבצע מיוחד לכבוד השקת הספר 'שאלת המדע' וגיליון 27 של אדם עולם (בתוקף עד יום שלישי, 31.12.13):

הספר שאלת המדע ב-89 ש"ח כולל דמי משלוח

או

הספר שאלת המדע (כולל דמי משלוח)
חודשים חברות בקהילת אדם עולם הכוללים את מגזין אדם עולם וכניסה לאתר אינטרנט ובו ארכיון אדם עולם (כל גיליונות העבר, הקלטות כנס אדם עולם ומערכת פורומים) ב-94 ש"ח בלבד!

78% מומן!!! 15 ימים נותרו!
רגע האמת מגיע. ארכיון רודולף שטיינר צריך אתכם! אל תחכו לרגע האחרון

לדף הפרויקט ותרומה לחצו כאן


 דבר המפרסם (דרושים, הודעות, ארועים, מוצרים)  קורס גידול דבורים ביתי עם הילמר קונמן בקיבוץ הרדוף 

גם לך יכולה להיות כוורת דבורים בגינה

>>> למידע נוסף לחצו כאן <<<


עלה לאוויר האינטרנט אלבום התמונות המלא מכנס אדם עולם! הכנסו לדף הפייסבוק וחפשו את עצמכם (או את החברים שלכם)


 

  אדם עולם הוא בית הוצאה לאור הפועל לקידום התרבות, החינוך והחברה בישראל ברוח תפיסת העולם האנתרופוסופית. 

הוצאת אדם עולם פועלת מזה 5 שנים ומטרתה לשרת את קהילת חינוך ולדורף והאנתרופוסופיה בישראל באמצעות העמדת אמצעי תקשורת מודפסים ודיגיטאליים.

 

 


להזמנת אדם עולם להזמנת אדם צעיר להרשמה לאיגרת

לפרסום במגזין אדם עולם, אתר אנתרופוסופיה בישראל והאיגרת צרו קשר  [email protected]


הגיליון הבא של האיגרת ישלח ביום שלישי, 31.12.13, בשעות הערב

חומרים נא לשלוח עד יום שני 30.12.13 בשעה 18:00

com.להתראות בגיליון הבא.www

 

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

מתעניינים בחינוך אנתרופוסופי?

הירשמו וקבלו חינם גישה ל14 מאמרים נבחרים ממגזין אדם עולם!

העגלה שלך