בלוגים רבותיי, בלוגים של חינוך ולדורף [איגרת 80]

 

 
       עלון מידע מקוון לחינוך ולדורף ואנתרופוסופיה בישראל
                                              מופץ חינם | גיליון מספר 80, 07.01.14
                   שתף בפייסבוקבלוגים רבותי, בלוגים של חינוך ולדורף

ארבעה בלוגים של חינוך ולדורף, שניים מתוכם חדשים, הם עוד סימן לפריחה של חינוך ולדורף בישראל

נועם שרון

חינוך ולדורף חי בכיתה או בגן. שם, במפגש החי בין איש החינוך לילד, בא לידי מימוש בפועל הרעיון הגדול, שמאחד את כולנו סביבו. כל מה שאנחנו עושים נועד לאפשר, בסופו של דבר, את הרגע הקדוש הזה שבו הלב של המחנך פוגש את הלב של הילד ומניח בו זרע לעתיד טוב יותר.

אך כדי להגיע לרגעים אלה, דרושה קהילה שלמה שתקיף את הילד ואת המחנך. לקהילה זו יש חיים משל עצמה, וצומחים מתוכה מעשים שנועדו לחזק אותה. אחת מהתופעות המעניינות המלוות את התפתחות האנתרופוסופיה בישראל היא שפע המילים שנכתבות בזכותה בעברית. נשים לרגע בצד את אדם עולם והאיגרת; לא פחות מ-16 ספרים מקוריים נכתבו בישראל בנושאים אנתרופוסופים שונים, רובם בשנים האחרונות, וכולם – באופן מעניין – בקיבוץ הרדוף (לרשימה המלאה של הספרים שהתפרסמו בעברית הכנסו).

לצד הפריחה של המילה המודפסת, ניתן לזהות תופעה חדשה יחסית של בלוגים אישיים של אנשי חינוך ולדורף. למי שרק לאחרונה נחת בכדור הארץ משבתאי קדמון נספר כי בלוגים הם מעין יומנים אישיים-ציבוריים המתפרסמים באינטרנט ועוסקים בנושא מסוים ולרוב כתובים מנקודת מבט אישית. לנוחיותכם, אספנו ארבעה בלוגים עבריים המוקדשים לחינוך ולדורף.  

אלון ירושלמי

הפרזנטור של חינוך ולדורף 

לנצח ייזכר אלון ירושלמי כמי שהביא את חינוך ולדורף למשרדו של שר החינוך ואף זכה שהאחרון יראיין אותו במשך רבע שעה ויעלה את הסרטון ליוטיוב, במה שכרגע הוא סרטון הולדורף הנצפה ביותר בישראל. אותו סרטון הביא פניה אל אלון מצד עורך אתר הבלוגים תפוז (שהכיר את אלון מבית הספר היסודי), שביקש ממנו לכתוב בלוג בנושא. אלון מתכוון לכתוב בבלוג מחשבות ורעיונות חינוכיים מתוך חיבור למציאות ולקוות שאנשים יקראו ויבינו שאפשר גם אחרת. לדבריו, הבלוג מכוון לאו דווקא למשוכנעים אלא לכלל האנשים, גם אלו שאינם מכירים או שייכים לחינוך ולדורף. ואכן, לאחר שני מאמרי פתיחה הנותנים רקע כללי על חינוך ולדורף, בסוף השבוע פרסם אלון מאמר חדש – על ההתמודדות עם משבר גיל 9.

לבלוג של אלון ירושלמי

ניר אליאב

לבחון את הרעיונות מול המציאות                

בלוג חדש ופורה מאוד הוא "מדע גתאני ועוד", הבלוג של ניר אליאב, מורה למדעים שפרסם לאחרונה את הספר "שאלת המדע", העוסק בהוראת המדעים בחינוך ולדורף. עבור ניר, הלומד כרגע לקראת תואר שלישי במחלקה למדע, טכנולוגיה וחברה באוניברסיטת בר אילן, הכתיבה בבלוג היא גם דרך לעבד דברים שהוא קולט בלימודיו, וגם דרך לשאול שאלות שהוא אינו מרגיש נוח לשאול באקדמיה. לדבריו, הוא מעוניין לחשוף אנשים לבלוג הזה בכדי לחוות ביקורת אמיתית ובונה על האידיאלים שהוא חי לאורם, ועל הדוֹגמות שקיבל כמובנות מעליהן כשלקח על עצמו להיות מחנך ולדורף.

לבלוג של ניר אליאב 

רן מזרהוראה מתקנת              

את הבלוג שלו פתח רן מזר מתוך צורך לשתף רבים אחרים ברגעים הגדולים והחשובים שהוא חווה לפעמים בחדר התראפיות. הבלוג, שנקרא בפשטות "הוראה מתקנת", מכיל מאמרים רבים המיועדים להורים ולאנשי מקצוע, ועוסקים בין היתר בנושאים כמו כיצד לעודד מוטיבציה ללמידה ולעזור לילדכם בחשבון. רן עוסק בהוראה מתקנת מאז שסיים את לימודי חינוך ולדורף לפני 15 שנים ויש לו גם הכשרה וכלים בשיטת אלבאום ושיטת מיכא"ל. הוא מספר כי הוא  שומע לא מעט פעמים על הורים שנתקלו בפוסט אחד ואז קראו את כל החומרים באתר ואז אין מאושר ממנו.

לבלוג של רן מזר

ירון זנבל

חינוך ולדורף וטכנולוגיה   

הבלוג הוותיק ביותר לחינוך ולדורף בישראל אינו בדיוק בלוג, טוען יוצרו, המחנך ירון זנבל. מטרתו המרכזית של הבלוג, שקיבל את השם "חינוך ולדורף היום", היא לשתף חומרים מעניינים הקשורים באופן ישיר או עקיף לחינוך, תוך התמקדות במערכת היחסים המורכבת בין חינוך ולדורף לטכנולוגיה (ירון עצמו היה איש טכנולוגיה לפני שפנה לחינוך). הפוסטים (פרסומים) בבלוג משלבים בין הגיגים חינוכיים פרי מקלדתו של ירון, לבין שיתוף בכתבות וקטעי וידאו רלוונטיים. תדירות הפרסום הממוצעת היא 8 פעמים בשנה, ונדמה שהבלוג ביקש להשיג את מה שהיום קורה באופן טבעי בפייסבוק.

לבלוג של ירון זנבל

אחת מהבעיות של בלוגים היא העדר החשיפה. אמנם, לכל בלוג אפשר להירשם לקבלת עדכונים ואפשר לעדכן גם דרך הפייסבוק, אך עדיין, בלוג שאינו מתפרסם באתר בעל תנועה משלו עשוי להישאר ללא מבקרים. אתר אדם עולם החדש (והמתחדש) ישמח לארח כותבי בלוגים בנושאי חינוך ולדורף ואנתרופוסופיה, המעוניינים להבטיח תנועה רלוונטית לבלוגים שלהם. המעוניינים יכולים לכתוב לנו לכתובת [email protected] (פרסום הבלוג מותנה באישור מערכת אדם עולם).

 


 

                ראה אור! גיליון רטוב - גיליון החורף של אדם צעיר  

                       או התקשרו - 074-7011191

 


 

שמחים ונרגשים להכריז - 100% מומנו!
רגע האמת אכן הגיע ובעזרתכם הושג המימון המלא לפרויקט ארכיב כתבי רודולף שטיינר!

לדף הפרויקט לחצו כאן

                  

 דבר המפרסם (דרושים, הודעות, ארועים, מוצרים)  


                                                        פנייה למטפלים
מפגש סוף שבוע למטפלים - 17-18 לינואר בהרדוף
 
שאלות הקארמה בעבודה טיפולית
מורים: הגר דרור מליניאק, יפתח בן-אהרון, זכריה וולף, דוד מליניאק

 


 לוגו אדם עולם אדם עולם הוא בית הוצאה לאור הפועל לקידום התרבות, החינוך והחברה בישראל ברוח תפיסת העולם האנתרופוסופית. 

הוצאת אדם עולם פועלת מזה 5 שנים ומטרתה לשרת את קהילת חינוך ולדורף והאנתרופוסופיה בישראל באמצעות העמדת אמצעי תקשורת מודפסים ודיגיטאליים.

 

 


להזמנת אדם עולם להזמנת אדם צעיר להרשמה לאיגרת

לפרסום במגזין אדם עולם, אתר אנתרופוסופיה בישראל והאיגרת צרו קשר  [email protected]


הגיליון הבא של האיגרת ישלח ביום שלישי, 14.01.2014, בשעות הערב

חומרים נא לשלוח עד יום שני 13.01.14 בשעה 18:00

com.להתראות בגיליון הבא.www

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

מתעניינים בחינוך אנתרופוסופי?

הירשמו וקבלו חינם גישה ל14 מאמרים נבחרים ממגזין אדם עולם!

העגלה שלך