איך תצאי לחג'

איך תצאי לחג'

מַריַם עמאש, מורה ודוקטורנטית מג'סר א-זרקא ארזה מזוודות ויצאה זו הפעם השלישית לגעת באבן השחורה. היא מספרת על ההתעלות הרוחנית במסע למֵכה ובחזרה

החג', העלייה לרגל לכעבה הקדושה, הוא מצווה לכל מוסלמי בוגר בריא, חף מחובות כספיים ובעל אמצעים מספיקים למסע למכה. ארבעת ימי החג' חלים בחודש האחרון בלוח השנה ההיג'רי, ארבעה ימים בהם מכה נדחסת באנשים - בשנה האחרונה שני מיליון איש.

אם את צמאה לחוויית החיבור וההיטהרות של החג' ואת לא יכולה להגיע בימים האלו, יש בידך לצאת לעומרה, החג' הקטן: עלייה לרגל שאפשר לבצע בכל ימות השנה, ושהמהלך הטקסי המרכזי שלה אורך כשבע שעות במקום מספר יממות.

אם תוכלי, תבחרי לנסוע בחודש הצדקה וההיטהרות - רמדאן - ובכך תעלי את תדר הקודש. אם זה חל בזמן חופשת בית הספר, וכמו מַריַם, את מורה, זה בכלל מסתדר, ועניין הצום בחום הקיץ הסעודי נהיה שולי בעינייך. עכשיו עלייך לדאוג למלווה - אב, בן זוג, אח או בן בוגר שיעשה איתך את המסע. רק אחרי גיל 45 נשים יכולות לצאת לחג' ללא מלווה, בחבורה של ארבע. יש למה לחכות.

לפני שתצאי יבואו השכנים וכל מי ששמע שאת נוסעת. אלו לברך, אלו להביא מאפים לדרך, ואלו שהיה ביניכם כל סכסוך שהוא יבואו להגיד סליחה וליישר את ההדורים, שכן הם יודעים שעלייך לצאת לדרך עם לב חלק, ולא יקשו עלייך בכך שיחכו שתבואי את אליהם.

ותקני או תכיני לך שמלה פשוטה, חלקה כמו לבך גם היא, בצבע אחיד, אולי בהיר, ומטפחת, ובגדים תחתונים שתשטפי ללא סבון כך שיהיו נקיים אך ללא כל ריח, ותקפלי אותם ותניחי בשקית נפרדת מכל יתר הבגדים. אלו ישמשו לאיחראם המקודש - מצב הטוהר בגוף ונפש שבו תשרי מהרגע שאת נכנסת למכה, ועד שתסיימי את הטקס. ותכיני את עצמך פיזית - בהסרת שער גוף, וגזירת ציפורניים, וסידור סופי של השיער, מכיוון שברגע שתגיעי למכה ותיכנסי למצב האיחראם המקודש לא תעשי את כל אלו שוב עד שתסיימי, וכן לא תביטי במראה להתקשט.

את תצאי בחגיגיות ובהתרגשות לגשר אלנבי, נסיעה שאורכת כשלוש שעות מג'סר א-זרקא, ביתך, ושם תקבלי מהירדנים תעודת מעבר יקרה אחרי שתפקידי בידיהם את הדרכון הישראלי, הבעייתי. הנסיעה עד מדינה, התחנה הראשונה שלך, לוקחת 14 שעות על שבילי מדבר מפותלים, כשהרים גבוהים מתנשאים משני צידי הדרך. זו נסיעה קשה, לעיתים מפחידה, שחלקה מתנהל כבר בחושך והנהג עייף. מדריך דת רוחני מדבר ברגש על הטקסים והטקסטים. בעת שבירת הצום עוצרים במסגד בדרך ומוצאים ארוחה טעימה פרושה בפני הנוסעים וכל עובר ושב אחר. אל כראמה, הנדיבות והפתיחות שמאפיינים את היחסים שנוצרים ברמדאן בכלל ובחג' בפרט, כבר כאן. גם במעבר הגבול לסעודיה תמצאי ארוחת לפנות בוקר טעימה של רמדאן, הסח'ור. אלא שכאן הפקידים והשוטרים הסעודים קשים, לא כמו הירדנים. רצוי להרכין ראש, עדיף לא לצחוק. את שמה לב להבדלים הללו, אבל לא נותנת לזה להשפיע עלייך. בעצירה לפני מדינה, באזור הקניות, תרוצי עם שאר עולי הרגל מישראל לקנות כרטיס סים מקומי, כי שלך לא עובד כאן. כשתגיעי למלון במדינה תרגישי חופשייה, קלה. כאן האנשים פתוחים, חמים ונעימים, כפי שתוארו בקוראן. גם כאן, תיפרש בחצר המסגד ארוחה טעימה בזמן הנכון, כך שלא תצטרכי לחשוב על אוכל. תמיד יש, ואת כולך פנויה לתפילה. מסביבך, המוסלמים הם בני עמים כה רבים - אינדונזים, הודים, אפריקאים, טורקים, ובין כולם הבנה, תחושת אחדות, ושוב, הנדיבות, ההתחשבות וטוב הלב. והיום-יום שלך נעלם, השארת אותו מאחורייך.

לגעת בכעבה

אחרי כחמישה ימים תעלי שוב לאוטובוס, הפעם למכה, לנסיעה של חמש שעות נוספות. את כבר תהיי לבושה בשמלה המיוחדת שהכנת, חפה מכל בושם וקישוט. בקרוב הגברים, שיושבים בחלק הקדמי של האוטובוס, יחליפו את בגדיהם למלבס על-איחראם, הבדים הלבנים הארוכים שילבשו במכה, לבוש שמאופיין בכך שאין בו תפר. כל זה קורה אחרי שטיפה טקסית של הפנים, הראש והגפיים, ומספר קבוע של רכעות - התפילה המוסלמית המוכרת, הכוללת כריעה ונגיעת הראש ברצפה. כשתתארי את הרכעה בפרוטרוט לחברות היהודיות שלך, זה יזכיר להן יותר מכול את ברכת השמש משיעורי היוגה.

את יתרת הדרך למכה, עוד שעתיים-שלוש, בעוד ההתרגשות גוברת, יעבירו כל נוסעי האוטובוס בחזרה משותפת בקול על התלבייה - קריאת ההיענות הקצרה לאללה, האל האחד והיחיד. קולות הגברים חזקים יותר, קולות הנשים מאחור לעולם לא יגברו עליהם, זה הקוד. אבל גם כך, הפסוקים הקצרים הופכים לניגון סוחף, שיעטוף את כל ההוויה שלך. את כמעט שם. אומרים שהדבר הראשון שתבקשי כשתראי את הכעבה יתממש. את זה את לא שוכחת, כולך מכוונת לרגע הזה. את נכנסת לחצר מסגד אל-חראם הקדוש, עולה במדרגות ויורדת שוב אל החצר, ומתחילה את שבע ההקפות מסביב לכעבה מהאבן השחורה המוקפת בטבעת כסף שמקובעת בפינה המזרחית של המבנה השחור המהודר. כאן את בוחרת לך את פסוקי הקוראן לתפילה. כל סיבוב ייקח לך כ-40 דקות. הצפיפות גדולה, אבל כך גם הנעימות, וממילא את בקושי מרגישה את האנשים סביבך. כולם רוצים להגיע לגעת באבן השחורה, ולמרות הרצון האישי, יתחשבו גם ברצון שלך. כאן אין הפרדה בין נשים וגברים, אך גם אין כל חשש. בין האנשים מסתובבים מתנדבים עם כדי מי זמזם מהבאר שממנה שתתה הגר במדבר, ומתיזים מים על המתפללים להקל על החום הגדול. אמנם התחלתן בערב, בשש, אבל החום רב, וההקפות ייקחו כארבע שעות.

כשתסיימי, תמשיכי משם למסלול ההליכה בין ספא ומרווא - שתי הגבעות שביניהן חיפשה הגר מים לישמעאל. את הקילומטר וחצי בערך של המסלול, גם הוא בחצר המסגד הגדולה, תעשי שבע פעמים, חלקו בריצה, בהזדהות עם הצמא והתפילה של הגר. בדרך כבר מזמן איבדת את הקבוצה איתה הגעת, ואולי גם את החברה שהתקרבת אליה בדרך, אבל גם זה לא משנה. כאן, אחרי שתי רכעות לסיום העומרה, הגעת לסוף. גברים יוצאים ומחפשים ספָּר שיעשה להם את התגלחת שמגיעה בסיום החג'. נשים מוצאות אישה יותר מבוגרת, שתוציא מתיקה מספריים, ותגזוז קווצת שיער כסמל לכך שהעומרה תמה.
לא שתפסיקי להתפלל. את במקום הקדוש ביותר, וכל רגע יקר לך. כמעט חצות הלילה כעת. אמנם תחזרי למלון להתרענן, אבל תשובי כמעט מיד לתפילת הלילה של רמדאן. הפעם תעשי 12 רכעות ותסיימי בתפילת בקשות. כל רכעה במֵכּה שווה 1500 רכעות בבית. במלון תאכלי סח'ור קל, ותחזרי לתפילת הבוקר. רק אחר כך תשני.

במשך כל הזמן הזה, שכחת את כל טרדותייך. את כולך בתפילה ובחיבור. המאמץ, הקודש, תחושת האנושיות מסביבך ממלאה אותך פשטות ושמחה. יש לך עוד כמה ימים במֵכּה, ואולי תספיקי לעשות את העומרה השלמה שוב.

ואיך תחזרי? מרים עמאש, מורה לחינוך מיוחד ולעברית מג'סר א-זרקא, תלמידת דוקטורט באוניברסיטת ירמוך בירדן ואחת המקימות של תוכנית "גשר לערבית" בג'סר, היא אישה שעשתה את העומרה שלוש פעמים, וכבר מחכה לפעם הבאה בה תוכל לנסוע. לדבריה, את תחזרי חדשה.

העגלה שלך