אל תרססו את הדבורים! על יוזמת "מגן דבורים אדום" [איגרת 196]
בצילום: איסוף נחיל מעץ בידיים חשופות וללא ציוד מגן, בעת סדנה בהרדוף עם הדבוראי הגרמני גונטר האוק

אל תרססו את הדבורים! על יוזמת "מגן דבורים אדום" [איגרת 196]

בעקבות סיפור תמים שהרתיח את דמו החליט יוסי אוד להקים את "מגן דבורים אדום", ארגון ולנטרי של חובבי דבורים ודבוראים מקצועיים, שאוספים נחילים שהגיעו לגינות פרטיות וציבוריות

לפני כשלוש שנים נסע הפעיל הסביבתי ומגדל הדבורים יוסי אוד ברכב עם עמיתה לעבודה. בדרך, העמיתה מספרת לו בהתמוגגות, כמה יעילה המועצה המקומית בישוב שבו היא גרה. "אתמול אחרי הצהריים, התנחל לי נחיל ענק של דבורים בגינה", היא סיפרה לו. "ואיך שהודעתי להם, הם הגיעו וריססו אותו!". יוסי שמע את הדברים וחטף חום. "הרגשתי שאני מתאדה באוטו. כל כך כעסתי, ואפילו לא יכלתי לבטא את זה. בערבו של היום הגעתי הביתה וכתבתי באופן ספונטאני פוסט בפייסבוק: "מגן דבורים אדום! אל תרססו את הדבורים, התקשרו אלי!"

כך נולד "מגן דבורים אדום", ארגון וולנטרי שמטרתו להציל דבוריות מפני ריסוס. האביב הוא התקופה העמוסה ביותר של הארגון, כיוון שזו העונה שבה הדבורית מגדלת מלכה חדשה שעוזבת את הכוורת עם כמחצית מאוכלוסייתה ומחפשת לה בית חדש. במקרים רבים יהיו אלה עצים בגינות ציבוריות ופרטיות, או חללים בבתים. האזרח התמים, שאינו מכיר את דרכי הדבורים ולרוב גם מפחד ממנה, מתקשר למועצה המקומית או למדביר והם "מטפלים בבעיה".

נחזור אל יוסי, שמספר שמאותו רגע שהעלה את הפוסט בפייסבוק, הוא החל לקבל במצטבר אלפי טלפונים, הודעות, אסמסים של תמיכה (וגם לעג) – הרעיון נגע רגשית באנשים רבים. למחרת הוא כבר מצא את עצמו מוזעק לעשרות מקומות שבהם יש נחילים. "הזעקתי את ידידי רונן כפיר, הוא נרתם למשימה ולקח אחריות על הצד המבצעי של העניין, וביחד התחלנו לקדם את הרעיון. לאט לאט צרפנו עוד אנשים, בהתחלה היינו ארבעה או חמישה חברה, כמעט שנתיים היינו אני ועוד שניים, ועסקתי בזה בזמני הפנוי. נסעתי למקומות בכל הארץ ועניתי לקריאות. הרבה היו קריאות סרק – אז עוד לא היה whatsapp ".

האפליקציה whatsapp, מסתבר, היא כלי מרכזי בפעילות הארגון: אלה שמדווחים על נחילים מתבקשים לשלוח תמונות כדי לסנן קריאות סרק (למשל, של צרעות), וגם המתנדבים עצמם מתקשרים ביניהם בקבוצות תוססות שבה הם מחלקים ביניהם את העבודה.

לצד הפנייה לציבור, החל יוסי גם לפנות לרשויות המקומיות ולאיגוד המדבירים, במטרה להסביר את חשיבות הדבורים ואת הצורך בהגנתן. הוסכם שבמקרה ומוזעק מדביר לרסס נחיל, הוא ישלח את מגן דבורים אדום והם יקחו את הנחיל וגם את התשלום על ההדברה – ואותו הם יעבירו למדביר, כך שכולם מרוויחים. יוסי מוסיף שבפועל, רוב המדבירים מוותרים על הכסף.

הצמיחה של הארגון, בין היתר בעקבות כתבות שהתפרסמו על אודותיו, הכניסה לשורותיו גם דבוראים מקצועיים, ששמחים לפנות נחיל במקום לרכוש מלכות מלאכותיות במאות שקלים. דבר זה הכניס אותו לדילמה: "לפי הגישה שלי, המתבססת על הדבוראות הביודינמית, עדיף שהנחיל ישאר בטבע ולא יכנס לקופסאות ולשיטות הייצור התעשייתיות, שהן חלק מהבעיה של הדבורים", הוא אומר. "התלבטתי אם אני לא יוצר להן נזק. אך בסוף החלטתי שאני צריך ללכת על המסר הבסיסי ביותר, והוא שאסור לרסס דבורים – זה הדבר החשוב ביותר". נראה שהמסר הזה נקלט, ולדברי יוסי עומד להיכנס תיקון לחוק המדבירים האוסר על ריסוס דבורים.

אז, אם באביב הקרוב אתם תראו נחיל דבורים נח על ענף בגינה, אתם כבר יודעים לאן לפנות.

דף הפייסבוק – מגן דבורים אדום 

לארוע של מגן דבורים אדום ביום כדור הארץ

מצטרפים במבצע לעיתון הילדים אדם צעיר >>> לפרטים והזמנה

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*