בונים תודעה משותפת: לקראת מפגש פעילים ארצי [איגרת 156]

בשישי הקרוב יערך מפגש ארצי של פורום בתי הספר, הגנים והעמותות. לטענת מארגניו, החדשות המסעירות בו הן שאין חדשות מסעירות

נועם שרון

בסוף שנות התשעים תחילת שנות האלפיים הסתובבה בישראל קבוצה שמנתה כמה מהדמויות המרכזיות של חיי האנתרופוסופיה בישראל (של אז, וגם של היום), מתוך שאלה הקשורה לייסוד ומיסוד חיי הקהילה האנתרופוסופית בארץ. השיא של עבודת הקבוצה היה בביקור נדיר שערכו בארץ  מזכירי החברות האנתרופוסופיות באירופה, שבאופן חריג החליטו לקיים כאן את המפגש השנתי שלהם. התקווה של המזכירים האירופים הייתה שגם בארץ תוקם חברה אנתרופוסופית ארצית, אך באופן מעניין, אחרי ביקור המזכירים האירופים פסקה פעילות הקבוצה הישראלית.

מאז, שאלת ה"חברה אנתרופוסופית בישראל – האמנם?" ממשיכה לחיות אצל הוותיקים בארץ, ואולי גם אצל חלק מהצעירים. חלק אומרים שחשוב שלפעילות האנתרופוסופית בישראל יהיה גוף ייצוגי, שייקח אחריות מול השלטונות והאזרחים שבאים במגע עם הפעילות האנתרופוסופית (למשל, הורים בבתי ספר ולדורף). חלק אחר אומר שכוחה של הפעילות האנתרופוסופית בישראל נובע בדיוק מזה שאין לה מרכז מוגדר; כוחה הוא בהיותה תנועה שורשית (grass root) שצומחת בכל פעם מחדש מתוך כוחות הרצון של אינדיבידואלים וקבוצות ממוקדות מטרה. אם הייתה חברה אנתרופוסופית וניהול מרכזי, אומרים אלה, לא היו עכשיו 25 בתי ספר ולדורף אלא 5. נראה שבאופן מעשי, דעתם של האחרונים מנצחת, כי חברה ארצית אין, אך פעילות – יש ויש.

גם ללא חברה ארצית, ניכרת בברור העובדה שבשנתיים האחרונות מתעוררת תודעה ארצית, הבאה לידי ביטוי בין היתר בהקמה של פורומים ארציים לעמותות חינוך ולדורף, למורי בית ספר ולגיל הרך. ופעם בשנה נערך מפגש משותף לשלושת הפורומים הללו – וביום שישי הקרוב יתקיים אחד כזה, בשעה 13:00 בבית ספר אורים, הכפר הירוק. על פי חוזר שהופץ בין בתי הספר והגנים בארץ, המפגש יכלול דיווח על ההתקדמות במגעים מול משרד החינוך (ספויילר: ההתקדמות איטית. מאוד. ורוחו של השר החדש אינה מורגשת לכאן או לכאן); נושא מנהלי בתי הספר; התפתחויות חדשות בתחום הכשרות המורים; הכרה בסמינרים והשתלמויות ולדורף לצורך גמול השתלמות; תשלומי הורים בגני ולדורף; וחוזי העסקה אחידים בעמותות. לצד הדיווח, יתקיים גם דיון בנושאים שעל הפרק לקראת שנת הלימודים הקרובה, ונציגי העמותות הוזמנו להעלות נושאים לדיון.

גלעד אלון, שנמנה על אותה קבוצה עליה סופר בשורות הפתיחה, וכיום הוא ממייסדי פורום העמותות וממארגני המפגש הקרוב, מדגיש את החשיבות שבהשתתפות נציגים מכל הארץ. הוא גם אומר כי הפעם "אין דרמה, ואין התרחשויות מסעירות, אפילו להיפך. יש עבודה שקטה ועקבית, שמתנהלת בתנאים של חוסר ודאות, וההצלחה שלה היא בזה שהיא שקופה ולא מורגשת". במציאות ישראלית שבה שערורייה רודפת פרשיה, אני מוצא באמירה כזאת סוג של נחמה.

יום שישי, 26.6, שעה 13:00, בית ספר ולדורף אורים, הכפר הירוק.  

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

העגלה שלך