דברים שקורים בדליה: סוד הקסם של כנס מורי הוולדורף השנתי
מתחילים את הבוקר עם בוטמר. כנס דליה

דברים שקורים בדליה: סוד הקסם של כנס מורי הוולדורף השנתי

המותג "דליה", שהפך לשם דבר בקרב קהילת מחנכי הוולדורף בישראל, חוגג שנה שביעית. מיהי דליה ומה קורה שם בכלל?

בסוף כל שנת לימודים מוצאי עצמם מחנכי הוולדורף עם הלשון בחוץ: מעבר למסיבות סוף השנה וסגירת שנת הלימודים בכתות, הם יושבים עד השעות הקטנות של הלילה וכותבים תעודות. אלה החברים בצוותים הנושאים את בתי הספר עסוקים בדרך כלל בניהול משברים בית ספריים, שגם להם יש נטייה להתעורר לקראת סוף השנה. החופש הגדול כבר ממש מעבר לפינה, אך כדי להגיע אליו על מחנכי הוולדורף לצלוח משוכה נוספת: כנס המורים הארצי בקיבוץ דליה, אשר מתכנס ברציפות בכל קיץ מאז שנת 2012. יותר מ-250 מחנכים ומורי מקצוע נפגשים לארבעה ימים מלאים של השתלמות, הרצאות וסדנאות שכל מהותן הוא העמקה משותפת באנתרופוסופיה ובחינוך וולדורף. אחרי דליה – אפשר סוף סוף לנוח.

שירים ושיעורים

מור גולדשמידט

בוקר טיפוסי בדליה מתחיל בהתעמלות בוטמר (הגרסה האנתרופוסופית להתעמלות. כן, יש לנו גם את זה), ואחריה מתכנסים כלל המורים לשירה משותפת. מעמד של שירה משותפת עם מאות אנשים שמורגלים בשירה (גם אם לא מקצוענית) מעניק למשתתפיו תחושה של התעלות נפש. השנה הנחתה את השירה מור גולדשמידט מקיבוץ הרדוף: עם חלילית עץ, ובקול חרישי, היא גרמה לקהל הגדול לשיר בשלושה ובארבעה קולות. השירה תמשיך ללוות את המורים מאוחר יותר, גם בשיעורים בפורם מצומצם יותר.

לאחר השירה מתחילה הרצאה כללית שלרוב ניתנת מפי אחת או אחד מוותיקי האנתרופוסופים בישראל. השנה מוקדשת סדרת ההרצאות (בכל יום הרצאה אחת) לציון 99 שנים לחינוך וולדורף שהם שלושה דורות בדיוק (דור = 33 שנים). בהרצאות אלה נדונות בעיקר פרשנויות אקטואליות לשלושת ספרי היסוד של שטיינר באשר למלאכת החינוך – "ידע האדם", "עצות מעשיות למורים" ו"שיחות עם מורים".

מכאן מתפצלים המחנכים לקבוצות שונות, על פי הגילאים השונים שאותם הם ילמדו בשנה הבאה. בקבוצות אלה מעבירים מחנכים מנוסים סדרה של שיעורים בהם לומדת כל קבוצה את מהות הגיל ואת המזון לנפש לו זקוקים הילדים בכל כתה. כך – בשיעורים הללו מוצג הקוריקולום של כל כתה וההיגיון העומד מאחוריו. יחד פורטת הקבוצה את הקוריקולום לרכיביו הספציפיים: כיצד נכון לספר סיפור בכתה א'; כיצד מתאים לעבוד בצבעי מים עם תלמידי ד'; ואילו משחקים טוב לשחק עם תלמידי ותלמידות כתות ו'; וכן הלאה. באופן טבעי, משנה לשנה מתהדקים הקשרים בין המחנכים אשר "עולים" יחד לאותה הכתה, אשר ממשיכים לתמוך אלו באלו גם במהלך השנה.

ייחודי גם בעולם

לדברי ערן פז, ממארגני ההשתלמות בדליה מאז הקמתה, מדובר בתופעה ייחודית גם בקנה מידה עולמי. "לא שמעתי על כנסים דומים בעולם שבהם כל מורי הוולדורף במדינה מסוימת נפגשים לארבעה ימים וחולקים שאלות, תהיות, תובנות ותובנות. להרגשתי, כששטיינר דיבר על סמינר מורים הוא דיבר על שיתוף מהסוג הזה. כאן בדליה זה מתקיים באופן מופלא ממש. מי שמגיע לכנס חווה חוויה של נוכחות, של העמקה. רואים כאן אנשים עם מאור-פנים."

דניאל סטרול הוא אחד מהמרצים הקבועים בכנס, וגם הוא מכיר בייחודיות של הארוע. "כנס דליה הוא מפעל בלתי רגיל. אנשים מכל הארץ מגיעים בהמוניהם וזה כולל גם מורים שזהו המחזור השני שלהם, ששמחים להגיע ולהעמיק בידע.

"האתגר הגדול כאן הוא ההעמקה מול מתן התמונה

הרחבה של הגיל. זה לא סמינר, אלה רק ארבעה ימי השתלמות, ולכן אף פעם לא מספיקים לעסוק בכל מה שרוצים להעביר. לכן, אנחנו מקפידים לא לתת למורים רצפטים איך לפעול, אלא בעיקר לתת להם כיוונים לעבודה, ורעיונות להתחיל ולפעול אתם."

מורי וולדורף שרים בכנס דליה

מורי וולדורף שרים בכנס דליה

מעבר להעמקה וההרחבה, אין ספק שמדובר באירוע חברתי משמעותי עבור המורים. הקשרים שנרקמים בכנס ממשיכים ללוות את המורים במהלך השנה מושכים אותם להגיע לכנס שוב ושוב. הכנס מזמן להם חוויות שלא ניתן לחוות בבית הספר: בישול ואכילה משותפים, ערבים נינוחים ורגועים נטולי מטלות הנובעים באופן טבעי מתוקף היותם מורים והורים. פעם בארבע שנים ניתן אפילו לצפות יחד בכדורגל משובח. שעת הפרידה מארבעת ימי הסמינר היא שעתם היפה של החיבוקים: המחנכים נפוצים לכל פינות הארץ, ומתחילים סוף סוף את חופשת הקיץ המשפחתית.

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

מתעניינים בחינוך אנתרופוסופי?

הירשמו וקבלו חינם גישה ל14 מאמרים נבחרים ממגזין אדם עולם!

העגלה שלך