דבר העורכת – גיליון זמן

דבר העורכת – גיליון זמן

חַפֵּשׂ בְּתּוֹךְ עַצְמְךָ
וְתִמְצָא אֶת הָעוֹלָם
חַפֵּשׂ בְּמֶרְחֲבֵי תֵּבֵל
וְתִמְצָא אֶת עַצְמְךָ

שִׂים לֵב
לפִעְיִמַת המְַּטֻטֶּלתֶ
בֵּין הָעַצְמִי לָעוֹלָם

וּלְךָ תְּגַלֶה עַצְמָהּ
יֵשׁוּת אָדָם עוֹלָם
יֵשׁוּת עוֹלָם אָדָם
- רודולף שטיינר

"אם אפשר היה לשמור זמן בבקבוק

הדבר הראשון שהייתי עושה

הוא לשמור כל יום

עד שנצח יחלוף

רק כדי לבלות אותם איתך."

השיר הזה של ג'ים קרוצ'י היה מאז ומתמיד אחד החביבים עליי, וכשהתחלתי לערוך את הגיליון הנוכחי, "זמן", הוא התנגן לו שוב ושוב בראשי. עתה, משסיימתי לערוך את הגיליון כולו ואני מתבוננת בהתפעלות בשפע הרעיונות המורכבים והמופלאים שממלאים את דפיו, נראה לי, שמנקודת המבט האנושית, כה אנושית שלי, אני חוזרת ונאחזת ביתר שאת דווקא בשיר הזה ובמילים הפשוטות שלו. כי לנו, בני האדם, אין חפץ בנצח שלא נוכל לחלוק עם אהובינו. זמן הוא חיים, כבר אמרה מומו, והחיים שוכנים בלב.

"הזמן עצמו הוא תמיד תנועה בין האני לזולת, ובין הזולת אליי," אומר גם יפתח בן אהרון במאמרו "הזמן הוא נשמת הרוח". "כלומר," הוא מסביר, "הזמן אינו הוויה סתמית שמתנהלת לה כמו זרימה של נהר, אלא הוא עצמו תנועת היחס שבין בני האדם." תקצר היריעה כאן מלתאר את ההקשרים שהמאמר יוצר בין הגותו של שטיינר לרעיונותיו של לוינס בהקשר לתנועת הזמן הבו-זמנית מהעבר לעתיד ומהעתיד לעבר. לא פחות מכך תקצר היריעה מלתאר את שאר המאמרים בגיליון, אבל מאחר שזה המקום לעשות זאת, אנסה למלא את המשימה בקצרה.

אלישע אבשלום, המתרגם המסוּר והפורה ביותר של שטיינר לעברית, סוקר ומבאר במאמרו "קיצור תולדות הזמן (באנתרופוסופית)" את מהות הזמן לפי שטיינר. מה זה אומר בקצרה? אני לא רוצה לעשות ספוילרים, אבל די אם נגיד שהחלל נוצר כאשר ישויות ארכי-אלוהיות נעו אחורה בזמן. המאמר, איך אומרים בעברית תקנית, "מעיף את הסכך".

נועם שרון נסע להולנד ונפגש שם לשיחה ארוכה עם הארי סלמאן, שמוכר לרובנו בעיקר מספרו המכונן העולם החברתי כאתר התקדשות. מתוך השיחה, שנביא בהמשכים בגיליונות הקרובים, שלפנו את הנושאים הרלוונטיים לענייננו, וכך התגלגלו להם לתוך הגיליון מידע מפתיע על הקשר בין שטיינר לפטר דנוב מהאחווה הלבנה בבולגריה, ועל כך ששניהם הגו, כל אחד בנפרד, את מודל שבע תקופות התרבות הפוסט אטלנטית.

אורי בן דוד, במאמרו "מעיינות הישועה", קורא בלוח השנה לנפש של שטיינר ומנסה לענות יחד איתו ובעזרתו על השאלה המהותית, כיצד יכול האדם להשיג את תכלית קיומו הייחודי במרחבי הוויית הזמן.

ומיכל הולר, במאמרה "גנבי הזמן", קוראת במומו ובהארי פוטר ופורשת מתוכם תמונה רב-גונית של הזמן בממלכת פנטזיה.

מלבד אלו, אוצר הגיליון מאמר תגובה מקיף על גיליון "100 לחינוך ולדורף" מאת המחנך הוותיק אמיר גלר ושלל מדורים וטורים קבועים.

מזל שלא צריך לשמור את הגיליון הזה בבקבוק ולפתוח בכל פעם שרוצים ללגום כמה מילים.

 

שלכם, סימונה

שער גיליון 65 של מגזין אדם עולם

את הגיליון מלוות יצירותיה של איה כהן לוי.

עבודתה של כהן לוי נעה בין ציור, צילום, פיסול ווידאו. היא הציגה למעלה מ-40 תערוכות יחיד, ביניהן במוזיאון ישראל, במוזיאון תל אביב, במוזיאון הרצליה ובגלריה האוניברסיטאית תל אביב. זכתה בהכרה ובפרסים רבים על עבודתה.

כיום יוצגת על ידי גלריה גורדון בתל אביב. מלמדת ציור ומנחה כיתות אמן

mayacohenlevy.com

בשער: פרט מתוך מלאך, 2011. תצלום מקולף מתוך עבודת הוידאו "מלאך בוונציה".

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

העגלה שלך