בואו, תשקיעו פה בשלום!

בואו, תשקיעו פה בשלום!

פירות השלום הם מופלאים, ואנחנו כל הזמן בוחרים לאכול פירות של מלחמה

אתמול התבשרנו על 21 חיילים הרוגים. 21 חיים שנעלמו ברגע. 21 משפחות מנותצות. 21 מעגלי חברים ומשפחה שאיבדו איבר. מתחילת המלחמה בעזה נהרגו 545 חיילים, 139 אזרחים ישראליים עדיין חטופים בתנאים לא אנושיים, וכמעט 25,000 איש נהרגו בעזה, משערים שמתוכם כ- 8,000 ילדים. האם לא הגיע הזמן לשנות משהו?

לפני כמה ימים שוחחתי עם מעוז ינון, שהוריו נרצחו בביתם בנתיב העשרה ב-7 באוקטובר, ומאותו הרגע הוא פועל ללא לאות להחזיר את החטופים ולהפסיק את מעגל הדמים, "כדי שההורים שלי לא יהיו קורבנות של מלחמה, אלא קורבנות של שלום". הנה חלק קטן מתוך הראיון עימו, הראיון המלא יפורסם בגיליון הקרוב של אדם עולם "מלחמה".

____________________

"מישהו צריך להיות כאן המבוגר האחראי, וזה תפקיד לא של ארגון טרור אלא של מדינה ריבונית. ולמרות שנראה שאנחנו לבד, אנחנו ממש לא. יש להמון גורמים במזרח התיכון אינטרס לשלום.אסור לנו להיגרר שוב למעגל הדמים של נקמות על נקמות. חייבים לצאת ממנו דרך חינוך ופיתוח כלכלי. אנחנו חייבים לפקוח את העיניים. ארה"ב משקיעה בנו מיליארדי דולרים על כלי נשק. מה הם חושבים? שעם כל הנשק הזה יהיה שלום? לא. נשק נועד למלחמה. הם חייבים לשנות את המדיניות שלהם ואנחנו חייבים לגרום להם לשנות אותה. האיחוד האירופאי השקיע מיליארדי יורו בתהליך השלום בצפון אירלנד. זה לקח כמעט שני עשורים ועכשיו יש להם שלום. פירות השלום הם מופלאים, ואנחנו כל הזמן בוחרים לאכול פירות של מלחמה. אנחנו חייבים להתארגן כאזרחים ולשנות פה את המצב. הממשלות שלנו – הן של הישראלים והן של הפלסטינים – לא רלוונטיות. אנחנו צריכים לצאת בקריאה ישירה לאומות העולם: בואו, תשקיעו פה בשלום!"

נראה שהממשלות שלנו אכן פועלות בניגוד לאינטרסים הבסיסיים ביותר שלנו.

"המלחמה, השנאה והפחד משרתים את הקיצוניים בשני הצדדים והם גם מעודדים את האנשים לבחור בהנהגה קיצונית. זה הסנטימנט הציבורי: בוא נהרוג, נכתוש, נגרש. אסון ה-7.10 היה הפעם הראשונה מאז קום המדינה שישראל נמצאת בצד של הקורבן. כשאנחנו מוצאים את עצמנו שוב בעמדה הזאת, שחקוקה בנו כטראומה מהגלות והשואה, הקריאות ל"תמונת ניצחון" גוברות על השכל הישר, ומשרתות את הקיצוניים שחיים על זה. אנחנו חייבים לפעול ולהציע כאן אלטרנטיבה: להציע שותפות, תקווה, לעשות שלום עם האויבים הכי מרים שלנו. עשינו את זה בעבר ואנחנו יכולים גם בעתיד."

  • הראיון המלא יפורסם בגיליון הקרוב של אדם עולם "מלחמה".

 

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

העגלה שלך