חינוך אנתרופוסופי – קווים לדמותו

חינוך אנתרופוסופי – קווים לדמותו

וולדורף - הגישה האנתרופוסופית לחינוך

חינוך אנתרופוסופי נקרא למעשה חינוך וולדורף והוא היישום של האנתרופוסופיה בתחום החינוך. הוא שם את הילד במרכז ומנסה בכל שלב להגיש לו את ה"מזון" החינוכי המתאים ביותר לשלב ההתפתחותי שבו הוא נמצא.

תיאורית ההתפתחות האנתרופוסופית, פרי הגותו ומחקרו הרוחי של ד"ר רודולף שטיינר, מהווה את הבסיס הרעיוני לתוכניות הלימוד במוסדות חינוך וולדורף. בהכשרות המורים לומדים הסטודנטים את תיאוריית ההתפתחות הזאת, לצד טיפוח כישרונם האמנותי ויכולותיהן האנושיות והמנטאליות הנדרשות כדי להעניק לתלמידים חווית לימודים בריאה ומלאת חיים. השילוב בין מורים מסורים לבין גישה חינוכית מעמיקה יוצר את הפרקטיקה הייחודית של חינוך ולדורף ואת מערכת החינוך הארצית, המעמידה בוגרים מוכשרים ובשלים להתמודדות עם מציאות החיים המודרנית.

מטרת חינוך וולדורף (חינוך אנתרופוסופי)

האנתרופוסופיה מדברת על האדם כעל ישות המורכבת מגוף, נפש ורוח. להבדיל מגישות המדברות על גוף-נפש, האנתרופוסופיה מדגישה את המרכיב הרוחני שבאדם, וטוענת שברוח נמצא מקור ישותו. בחינוך וולדורף, המעשה החינוכי נועד להזין את הילד מנקודת מבט גופנית ונפשית, תוך התחשבות בטבעו הרוחי. טבעו הרוחי של האדם בא לידי ביטוי במרכיב הייחודי שלו – ה"אני", האינדיבידואליות שהופכת כל אחד מאיתנו ל"מאורע" ייחודי וחד-פעמי, אדם יחיד ומיוחד. מטרת חינוך וולדורף היא לטפח את הגרעין הייחודי שבכל אדם, להעניק לו את מיטב הכלים והיכולות האנושיות שיאפשרו לו לבוא לידי ביטוי בעולם ולממש את ייחודיותו בצורה הטובה ביותר.

תיאורית ההתפתחות האנתרופוסופית

על פי תיאורית ההתפתחות האנתרופוסופית, מחולקים חיי האדם לתקופות של שבע שנים – שִבְעונים. לכל שבעון מאפיינים משלו וחינוך וולדורף מתאים את תוכנית הלימודים שלו למאפיינים של שלושת השבעונים הראשונים.

שביעון ראשון, גיל 0 עד 7, גן הילדים

בשנים הראשונות של חייו נמצא הילד בתודעה "חלומית" המתבטאת בשעות שינה רבות, דמיון עשיר וחיבור אינטואיטיבי אל העולם דרך החושים. ה"אני" של האדם עדיין לא בא לידי ביטוי (במיוחד בשנתיים וחצי הראשונות) וניתן לומר כי הילד הוא אחד עם העולם. חינוך בגישה אנתרופוסופית בגיל הזה יכבד את תודעת החלום של הילד וינסה לגונן עליה באמצעות סביבה שקטה, רכה, נעימה ומעוטת גירויים, מתוך הבנה כי כמו ששינה טובה חשובה ליום ערני ומוצלח, כך חשובה תקופת החלום בילדות המוקדמת כדי שעל בסיסה תצמח באדם הבוגר נפש אנושית בריאה וערנית. פעולות המנסות "לעורר" בטרם זמנה את תודעת הילד באמצעות צבעים חדים, הצבת מראות, אותיות ומספרים וכל פעילות שבאה לפתח את האינטלקט של הילד – לא יתקבלו בברכה.

השנים הראשונות לחייו הם השנים שבהם לומד האדם הכי הרבה, וחוק זה אינו פוסח על הילדים הגדלים במערכת החינוך האנתרופוסופית. אך לפי הגישה האנתרופוסופית לחינוך, בגיל הרך עיקר הלימוד נעשה מתוך חיקוי. הילד לומד הכול מהאנשים שסביבו על ידי כך שהוא מחקה אותם, ולא רק את היציבה הגופנית וסגנון הדיבור אלא גם את צורות החשיבה, הלכי הנפש הפנימיים ובאופן כללי את הגישה לחיים ולאנשים אחרים. דבר זה מניח אחריות גדולה על כתפי המחנכים בגיל הרך. הגננים והגננות בגנים אנתרופוסופיים מבינים כי דאגה להתפתחותם הפנימית היא המעשה החינוכי החשוב ביותר מצידם.

גן הילדים האנתרופוסופי ידמה ככל שביכולתו סביבה ביתית חמה ובטוחה. סביבה זו תאפשר לילד לחקור את העולם באופן פעיל ולגלות את הטוב שבו. גנים אנתרופוסופיים מעודדים תנועה, יצירה, פעילות גופנית ומשחק חופשי עשיר דמיון. הצעצועים שאינם מעוצבים עד הסוף נועדו לאפשר מרחב מחיה לדמיון של הילד. ההקפדה על חזרתיות (ריתמוס) נותנת לילדים מסגרת ברורה שבתוכה הם מרגישים בטחון ויכולים להתרכז בדבר החשוב ביותר בגיל הזה – משחק חופשי ומלא דמיון. הכבוד והמקום שניתן לזמן הילדות בגיל 0 עד 7 הוא הבסיס הבריא שממנו מתפתחים באדם יכולות קוגנטיביות, אינטליגנציה רגשית ויכולות חברתיות בגילאים מאוחרים יותר. בגיל 7 בשל הילד להמשיך לשלב הבא – בית הספר.

שבעון שני, גיל 8 עד 14, בית הספר היסודי

בתקופה זו, המכונה גם "לב הילדות", מכוונים הלימודים בבתי ספר וולדורף לפיתוח עולמם הפנימי של הילדים וחיזוק יכולותיהם החברתיות. הלימוד נעשה באמצעים חוויתיים ואמנות היא המדיה המרכזית שדרכה מתבצעת הלמידה; חוויה היא הדרך הטובה ביותר לקלוט ולזכור חומר לימודי, בעוד שהאמנות היא הדרך לטפח בילד מגוון רחב ביותר של יכולות, לפתח יצירתיות ודמיון עשיר ולעודד בילד חוש אסתטי ואף מוסרי.

ילדים המתחנכים בבתי ספר וולדורף לומדים את כל מה שדורש משרד החינוך (לימודי ליב"ה) והרבה יותר מזה. נושאי הלימוד העיקריים: חשבון, שפה, לימודים עיוניים ומדעים נלמדים ב"תקופות לימוד", פרקי זמן של כ-3 שבועות המוקדשים לנושא אחד ומתמקדות בו, דבר המאפשר העמקה והתקדמות משמעותית בתחום מסוים.

יום הלימודים נפתח בשיעור ראשי בין שעה וחצי עד שעתיים שבו מחנך הכיתה מלמד פרק נוסף בנושא שנמצא כרגע בתקופת הלימוד, על ידי שימוש במגוון אמצעים אמנותיים (ציור, שירה, תנועה, נגינה ועוד) ומבחר טכניקות הוראה. לאחר מכן ממשיך יום הלימודים, עם מחנך הכיתה או מורי מקצוע.

מאפיין בולט וייחודי נוסף לבי"ס יסודי הפועל בגישת חינוך וולדורף הוא העובדה שמחנך הכיתה מלווה, באופן אידיאלי, את התלמידים מכיתה א' עד ח' ומלמד אותם חלק נכבד ממקצועות הלימוד. הליווי ארוך הטווח מאפשר הכירות מעמיקה בין המורה לתלמיד, ויוצרת לילד מפגש משמעותי עם מבוגר סמכותי המלווה אותו באהבה לאורך כל שנות ילדותו. לקשר זה יש משמעות עמוקה והשפעה מיטיבה על התפתחות הילד.

שביעון שלישי, גיל 15 – 21, בית ספר תיכון

השלב השלישי בהתפתחות הילד מגיע עם ההתבגרות המינית. בנקודה הזאת משתנה אופי ההוראה בבית ספר וולדורף. אם בשבעון הראשון הלימוד נעשה מתוך חיקוי ובשבעון השני מתוך סמכותו של המחנך, הרי שבבית הספר התיכון הדגש הוא על שותפות וליווי. הלימוד בתיכון האנתרופוסופי הוא רב תחומי, מקיף ואינטגרטיבי ככל שניתן. זה השלב שבו התלמידים מקבלים אחריות גדולה יותר על תהליכי הלימוד ואף על הנושאים. דבר זה בא לשיא בעבודת הסיום שכותב התלמיד במהלך שנת הלימודים האחרונה בבית הספר. בשנה זו בוחר התלמיד נושא למחקר אישי ומכין עבודת גמר המבטא את פירות המחקר האישי שלו ומורכבת מחלק עיוני וחלק אמנותי. השבעון השלישי הוא גם השלב שבו החשיבה של האדם מגיעה לבשלות ועצמאות, וזה גם הזמן להעמיק לתוך המדעים המופשטים.

התהליך האמנותי שעבר התלמיד בצורה קבוצתית מובא בחינוך העל יסודי לרמה מקצועית ואינדיבידואלית ככל שניתן. התהליכים האמנותיים הופכים לאישיים וממוקדים יותר, והם באים לשיא אישי וקבוצתי בהופעת י"א והצגת י"ב.

התיכון הוא גם המקום שבו מחנכים שונים יכולים לממש גישות חינוכיות מגוונות יותר, ולכן קשה יותר לדבר בהכללה על תיכוני וולדורף בישראל. לשאלות כגון מה היחס של התיכון לבחינות הבגרות, מה אופי הליווי שניתן למתבגרים ומהי תוכנית הלימודים המפורטת, אנו מציעים שתפנו לבית הספר התיכון האנתרופוסופי הקרוב למקום מגוריכם.

הוצאת אדם עולם היא גוף התקשורת של הקהילה האנתרופוסופית בישראל, והיא פרסמה עשרות מאמרים בנושא חינוך וולדורף. מאמרים אלה פתוחים לקריאה למשתמשים רשומים באתר אדם עולם, ולחברי קהילת אדם עולם.

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

מתעניינים בחינוך אנתרופוסופי?

הירשמו וקבלו חינם גישה ל14 מאמרים נבחרים ממגזין אדם עולם!

העגלה שלך