ימים של מונדיאל: מה יש לחינוך ולדורף נגד כדורגל? [איגרת 105]

שיחה עם ניר מצרי, מחנך ולדורף המתמחה בספורט ומשחקים, על הערכים החינוכיים של משחקי כדור

אפתח בזיכרון אישי: כשהייתי סטודנט שנה א' לאנתרופוסופיה וחינוך ולדורף עבדתי גם כסייע למורה בבית ספר אדם בירושלים. יום אחד צלצל הטלפון במזכירות בית הספר, ועל הקו היה נציג של קבוצת בית"ר ירושלים, שהייתה אז בבעלותו של האוליגרך ארקדי גאיידמאק. נציג בית"ר הודיע למזכירה שהקבוצה מאפשרת בכל שבת למספר תלמידים מבית הספר להגיע לאצטדיון טדי ולצפות בחינם במשחקי הקבוצה. אני, שבמקרה הייתי במזכירות ושמעתי את השיחה, קפצתי על המציאה והצעתי שאהיה המבוגר האחראי שמלווה של הילדים. אמנם אני אוהד הפועל, אבל הי, כדורגל בחינם!

מהר מאוד הנהלת בית הספר ציננה את התלהבותי, והודיעה לי כי היא אינה מתכוונת לאפשר לתלמידי בית הספר להגיע למשחקי בית"ר. מאז נותרתי עם השאלה מה יש לחינוך ולדורף נגד כדורגל, ולאור ימי המונדיאל שעוברים עלינו, החלטתי להרים טלפון לניר מצרי, מחנך כיתה ומומחה לבוטמאר (התעמלות בהשראת האנתרופוסופיה), משחקים וספורט, המלמד בבית ספר ולדורף זומר, רמת גן.

ניר, האומנם לחינוך ולדורף יש משהו נגד כדורגל?

"לחינוך ולדורף אין משהו עקרוני נגד כדורגל. השאלה שאנחנו תמיד שואלים היא: מה המשחק המתאים לשלב ההתפתחותי שבו נמצא הילד. אם המשחק אינו תורם, אז אתה מניח אותו בצד".

וכדורגל אינו תורם?

"בוא נעשה רגע השוואה בין כדורסל לכדורגל. אם מסתכלים על ההבדלים המהותיים בין האדם והחיה, אז ההבדלים הם היכולת להפעיל את הידיים, והיכולת לחשוב. בכדורגל, הידיים בכלל לא במשחק, והראש משמש כאלה. כדורסל משחקים עם הידיים, ויש הרבה יותר שימוש בחשיבה. בכדורסל אתה רואה אדם מכניס עם הידיים כדור לחישוק שנמצא רחוק וגבוה ממנו, באופן מאוד מדויק. בכדורגל אתה רואה שחקן עומד מול שער ענק של 7 מטר ומחטיא.

"אפשר להתבונן בזה גם מההיבט של התודעה. התודעה של שחקן כדורגל ממוקדת ברגליים, ובקרקע שמסביבו. בכדורסל – התודעה בכפות הידיים, ובאנשים האחרים שסביבך. כדורסל הוא משחק קבוצתי, הוא מצריך הרבה יותר שיתוף פעולה, וזה דבר שאנחנו רוצים לעודד.

"דבר חשוב נוסף", מוסיף ניר, "זה עניין האלימות. אי אפשר להתכחש לאווירה האלימה שיש פעמים רבות בכדורגל. זה יכול להכניס גם אווירה אלימה לכיתה. האהבה לכדורגל לעתים קרובות קשורה לשייכות שבטית, שלעתים אף מתפתחת לגזענות. כל אלה הם דברים שלא נרצה לעודד בבית הספר".

מדבריך אני מבין שכדורסל הוא הספורט המועדף

"גם כדורסל לא הייתי מתחיל לפני כיתה ח', אז החשיבה מתחילה להתפתח וגם גופנית הילדים יכולים להתחיל לשלוט במשחק. אך חשוב לי להגיד שגם כדורגל יכול להתאים, בגילאים וסיטואציות מסוימות. אפילו אני ארגנתי פעם אחת משחק כדורגל לכיתה י', בסיטואציה שהרגשתי שעכשיו מה שנכון לילדים זה משחק כדורגל. אבל יש עוד המון משחקי כדור שאפשר לשחק עם תלמידים, לא רק כדורגל וכדורסל."

מה למשל?

אתה לא מכיר. יש לדוגמה "מחניים ספסל", ויש "מחבואים מתחת למים".

איך משחקים?

(בשלב הזה ניר מסביר לי אבל אני לא קולט). "אני מזמין בחום מורים שמחפשים משחקים שמתאימים לגיל של הכיתה שלהם ליצור איתי קשר ואני אעזור בשמחה. ניתן למצוא אותי בכתובת" [email protected]

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

תגובה אחת

  1. מפגש למורי ולדורף חובבי כדורגל‎

    http://zanvel.blogspot.com/2014/07/blog-post.html

מתעניינים בחינוך אנתרופוסופי?

הירשמו וקבלו חינם גישה ל14 מאמרים נבחרים ממגזין אדם עולם!

העגלה שלך