חקלאות ביודינמית בהודו – סיפור מסע בתמונות [איגרת 186]

חקלאות ביודינמית בהודו – סיפור מסע בתמונות [איגרת 186]

בהודו, מדינה חקלאית ביסודה, היישום הבולט ביותר של האנתרופוסופיה הוא החקלאות הביודינמית. לירון ישראלי, חקלאי ויועץ ביודינמי, בדיוק חזר מסיור עבודה, לימודים והכרות עם הפעילות הביודינמית בהודו, ומשתף אותנו בחוויותיו. סקירה מעמיקה יותר - בגיליון אדם עולם הקרוב

"הדשן הטוב ביותר הוא עקבותיו של החקלאי" - זהו משפט המפתח של ד"ר סוודאמן פאטל, הבעלים של חוות באייקה, הממוקמת במדינת גוואג'רט, הודו. מידי שנה מתכנסים בחווה שלו כ-40 חקלאים מכל רחבי הודו ללמוד את העקרונות והכלים של החקלאות הביודינמית. בחן, בהומור, בידע וניסיון אינסופי, סוודאמן מוביל את המשתתפי ברזי העבודה עם האדמה, הצמחים ובעלי החיים.

חקלאי מציג את הזהב השחור - קומפוסט ביודינמי בשל. החווה מוכרת קומפוסט ביודינמי ומגוון מדהים של עצי תועלת.

ישנן סיבות רבות מדוע חקלאים רבים מחפשים לחזור אל החקלאות האורגנית ומאמצים בחום רב את החקלאות הביודינמית. כשיוצאים אל אזורי הכפר, מעבר לשדות המוריקים ובין שלל הרכבות מגלים מציאות של שיעבוד כמו "מחנה הריכוז" שבתמונה, המרכז אליו חקלאים עניים שאספים את כל יבולם עבור מפעלי החקלאות הענקיים ולהם לא נשאר שטח לגדל את מזונם. נתונים מדברים על אלפי חקלאים הודים המתאבדים מדי שנה כיוון שאינם יכולים לעמוד בחובות שהחקלאות הקונבנציונאלית יוצרת להם.

הדרך חזרה לאיזון ולחיים נעצה בעקרון שהיה בסיס לתרבות ההודית: להישאר בממלכת החיים. כל פריט בשימוש בהודו היה ממקור טבעי וכך ארוחה שנאכלה על עלה בננה או קליפת קוקוס היתה הבסיס לארוחה הבאה של בעלי חיים אחר. קשיות הפלסטיק בערמת הקוקוס היא עדות לכך שמשהו במעגל החיים יצא מאיזון.

בחמשת השבועות שבהם נסעתי לאורכה ורוחבה של הודו ראיתי שהענות לקריאת-השינוי באה מכיוונים רבים: פגשתי יוזמות רבות כמו הכפר האקולוגי פרוטו וילג' שרוצה להוות מודל ודוגמה לכפרים בהודו ביישום של חקלאות ביודינמית, עסקים של מלאכות זעירות, אנרגיה מתחדשת, ועוד.

במכון מחקר עצמאי שעובד עם אוניברסיטאות ומשרד החקלאות ההודי מקדמים מחקרים בתחום של חקלאות ביודינמית וטכנולוגיה של בדיקות קרקע של חומרים ותהליכים חיים - כומוטוגרפיה. בתמונה מימין מעבדה ניידת לבדיקות קרקע ומשמאל תוצאות של הבדיקה - זה פשוט כמו לקרוא חיוך.

עוד תחנה בהודו היתה היכרות עם חינוך ולדורף. הביקור בבית ספר ולדורף בבנגלור הפתיע אותי: למעט הגנים, כל הכיתות הן באוהלים. בפשטות וביופי הילדים חיים את הטבע סביבם.

אני מרכין את הראש בתודה לבריאוני יאנג שפתח לי את הדלת להודו, לדצאה השותפה למסע, ולכל האנשים היקרים שעובדים בהודו ומעבר. בתמונה, אני ובריוני בפתח מקדשי האלורה, בעיר ארנבאד.

מקדשי הטבע של הודו – העצים הענקיים שעוטפים ומביאים חיים לכל – תודה. ולכל הקוראים, מזמין אותכם להצטרף אל הצורך להביא שינוי ומרפא אל האדמה צאו ושיתלו חיים... ט"ו בשבט שמח.

Om shanti, may you be at peace
may all living beingsfeel nourished vibrant and free

לירון ישראלי

למידע נוסף על חקלאות ביודינאמית בקרו בעמוד אדמה חיה מעגל עשייה ולימוד ביודינאמי


אוהבים את האיגרת?

הזמינו חברים להרשם אליה! (שתפו את הקישור הזה)

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

העגלה שלך