טיפול בספירת הלב
איור: דגנית רודובסקי

טיפול בספירת הלב

איור: דגנית רודובסקי

המאמר הזה הינו למעשה סיפור אישי, שהתחיל בשנת 1972 לערך, בעת שגיליתי את הרוחניות דרך האנתרופוסופיה של שטיינר ותנועות רוחניות אחרות. אירוע מיוחד היה היכרות עם מר בנציון וולקוביץ, שלו אני חייב תודה מיוחדת עבור תובנות רבות שספגתי ממנו והשרו על הדברים הנכתבים כאן.

לאחר שתי מלחמות קשות שזעזעו את נפשי עד היסוד – 1967 ו-1973 ראיתי לצורך לנסות ולעשות משהו ברובד החומרי שיביא תועלת לעניין הרוחני. מהר מאוד התברר לי שהאנשים עמם אני עוסק מסובכים בטינות קשות ועמוקות עם חבריהם לעבודה הרוחנית – התברר לי בצורה הקשה והכואבת שגם אני אינני יודע למעשה כיצד לנהל את המערכת הרגשית מבלי להסתבך עם אנשים אחרים. דברים שטותיים הופכים לעניין גדול במוח האנושי, טינות הופכות לשנאות, השוקעות בתת המודע וגורמות לנו לחוש אנטיפתיה לאנשים מסוימים, ובמרוצת הזמן אנו שוכחים מהי הסיבה.

לאחר שנה ארוכה של כאבים וייסורים גדולים, שבה מר וולקוביץ היווה סיוע רב ויקר, הגעתי למסקנה שלפני כל עבודה במישור החומרי על האדם לעבוד על עצמו בצורה יסודית לאורך שנים רבות, עד שיגיע למצב שבו אין הוא מסתבך רגשית עם חבריו – התקריות הבלתי נמנעות כתוצאה מהתחככות יומיומית, חייבות להימחק מהתודעה לפני שהן מתפתחות. משנת 1976 לערך, התחלתי לעבוד בהתמדה בצורה המתוארת להלן – כמובן שהדברים פשטו צורה ולבשו צורה, ולאחר שנים רבות של התאמנות – כעשרים וחמש שנה של עבודה פנימית שקטה – החלטתי לחלוק את הדברים עם הציבור.

על עבודה פנימית

העבודה הפנימית כרוכה בכאבים לא מעטים – כל העוולות שגרמנו במהלכי חיים נבערים שקעו בנפשנו והפכו לאבנים קשות שפירוקן מכאיב. האדם הנחוש לפסוע בנתיב הרוחני עליו להיות מוכן להתמודד עם כל קושי וכל כאב מתוך התחושה שהינו בר מזל – היקום מאפשר לו למחות את כל העוולות שגרם ושנגרמו לו. אדם הסבור שהוא חף מפשע, עדיין לא התבגר מהבחינה הרוחנית, אבני-הכאבים הפנימיים שבתוכו ימשיכו להקרין על חייו ועל חיי חבריו, והוא ימשיך לגרום לעוולות ולכאבים לעצמו ולחבריו.

הסתכלתי מקרוב לפחות בארבע תנועות רוחניות – כולן סובלות מהמחלה הזאת של השנאה, המרסקת ומפוררת את מרקם אחדות החיים הרוחיים. לא מצאתי למעשה כמעט שום אדם שאין בו לפחות איזה ניצוץ של טינה כלפי מישהו – וגם ניצוץ קטן מועד להצית אש להבה. כל הדתות שטופות בשנאת האחר. זה הסרטן ההורס את המרקם החברתי, הורס את תחושת אחדות כל החיים, ומביא בסופו של דבר למלחמות דמים.

העבודה הרוחנית צריכה להתחיל מלמטה למעלה – באופן וורטיקאלי, כאשר האדם מתעגן בפנימיותו בחיים רוחניים המושרים על ידי האהבה האלוהית, ורק לאחר מכן אפשר לעבוד במישור החומר – עבודה קבוצתית משותפת באופן הוריזונטאלי.
***
המאמר המלא, ובו מדיטציית שמש, יופיע בגיליון הקרוב שלנו "רוח באדמה", אדם עולם, אפריל 2024.

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

העגלה שלך