כוורת חוזרת: מה חדש בתחום הדבוראות האלטרנטיבית בישראל? [איגרת 298]
נוער מגן דבורים אדום. בית ספר מעין בנען

כוורת חוזרת: מה חדש בתחום הדבוראות האלטרנטיבית בישראל? [איגרת 298]

האביב הוא תקופת הפריון של הדבורה, והסיכוי שלנו לפגוש בנחיל שהתנחל לנו מחוץ לבית גדול מתמיד. מה עושים במקרה כזה? שוחחנו עם יוסי אוד, מייסד "מגן דבורים אדום", ויזם בתחום הדבוראות העירונית והביודינמית

גל החום של הימים האחרונים מסיר את הספק, אצל מי שעוד היה לו: החורף נגמר, האביב הגיע. בטבע האביב הוא זמן של פריחה ופריון, ואצל הדבורים זה הזמן שבו מלכות חדשות בוקעות ונחילים מתפצלים לשניים. כשזה קורה, הנחיל החדש שנולד צריך למצוא לו בית, ואז מתרחשת תופעת ה"התנחלות". אם התנחלו הדבורים בגינה או מבנה עירוני, רבים הסיכויים שלמקום יזעק מדביר חרקים, והוא יהרוג את הנחיל.

קשה להפריז בחשיבות הדבורים לעולם: הן מאביקות את הפרחים, הופכות את הפרח לפרי  ואחראיות לכ-40% מתנובת המזון בעולם. למרבה הדאגה, אוכלוסיית הדבורים נמצאת בסכנה: בעשורים האחרונים אוכלוסיית הדבורים נעלמת, במיוחד במדינות המערב (תוכלו לקרוא על כך כאן). בתגובה לכך, החלה תנועה למען הדבורים, ויוזמות לגידול דבורים שלא למטרות חקלאיות החלו לצוץ. בולטת במיוחד תופעת הדבוראות העירונית, שזוכה לעידוד בערים גדולות בעולם, ביניהן ניו-יורק ולונדון. הדבוראות הביודינמית, שהיא הגישה האנתרופוסופית לגידול דבורים (כן, גם לנושא הזה הקדיש שטיינר סדרת הרצאות), משתלבת בתוך התנועה העולמית לטיפוח הדבורה, ומוסיפה רבדים עמוקים להבנת האופן שבו היא חיה והדרך שבה יש לטפל בה. לפי התפיסה הביודינמית, האופן הקונבנציונלי שבו מגדלים דבורים מחליש מאוד את הדבורה והופך אותה לפגיעה מאוד למחלות וזיהומים. ניתן לקרוא על כך בהרחבה במדור 'נפלאות הדבורה' שפורסם במגזין אדם עולם.

יוסי אוד, דבוראי ביודינמי ומחנך וולדורף, הוא מהפעילים הבולטים בישראל למען הדבורים, וחתום על יוזמות כגון "מגן דבורים אדום" ומרכזים לדבוראות עירונית בערים מרכזיות בישראל. כעת הוא מוביל משלחת ישראלית גדולה לכנס בינלאומי ראשון מסוגו לגידול דבורים טבעי, וניצלנו את ההזדמנות להתעדכן ממנו על הפעילות המתרחשת למען הדבורים בישראל ובעולם.

הי יוסי, מה חדש?

"מה שהכי מרגש אותי בתקופה האחרונה זאת משלחת שאני מוביל לכנס בינלאומי ראשון לגידול דבורים טבעי, שיתקיים בסוף אוגוסט בחווה בלב יער ליד אמסטרדם, הולנד. מטרת הכנס היא לחשוב כיצד ניתן להפוך את תנועת הדבוראים המיטיבים עם הדבורים לבעלת כוח ומשקל משמעותי בעולם, ולעשותם  כוח מאזן לדבוראות הקונבנציונלית."

כוורת אדמה במרכז לגידול דבורים עירוני בירושלים

הבנתי שאתה מארגן משלחת

"לכנס אני יוצא עם משלחת ישראלית-פלסטינית משותפת ובה יהודים, נשים ערביות מישראל ונשים פלסטיניות שלמדו אצלי דבוראות ביודינמית. בקבוצה רשומים כ-26 אנשים, ויש מקומות נוספים."

ולמי מיועד הכנס?

"לכל מי שמתעניין בתחום הדבוראות: לדבוראים מקצועיים וחובבנים, לאמנים ואנשי רוח. ירצו בו חוקרים ומדענים מהעולם, ואני ביניהם. למשתתפים מובטחת חוויה רוחנית, אמנותית ולימודית מיוחדת במינה. (זה קישור לטופס הרשמה, למעוניינים לשמוע פרטים נוספים)"

האביב מגיע, ועולה הסיכוי לפגוש נחיל על עץ או במרזב. מה עושים במקרה כזה?

יוצרים קשר עם "מגן דבורים אדום". זהו ארגון מתנדבים שהקמתי יחד עם רונן כפיר לפני כחמש שנים. הארגון פועל למניעת ריסוס והשמדה של נחילים שהתמקמו במקומות שמפריעים לבני אדם – ארונות חשמל, מזגנים וקופסאות תריסי גלילה, למשל.

רוב האנשים פשוט מתקשרים למדביר

"מדביר יבוא, ירסס את הנחיל וישמיד את הדבורים. ערכנו מהלך משמעותי עם ארגון המדבירים העצמאיים. הסברנו להם את חשיבות הדבורים, והפכנו אותם לשותפים שלנו. כיום, כאשר מדביר מוזעק לרסס קן, הוא מזמין את אחד המתנדבים שלנו. המתנדב בוחן יחד עם בעלי הבית האם הדבורים אכן מפריעות או שאפשר לתת להן להמשיך ולחיות במקום. אם מחליטים על פינוי, אז המתנדב, שלרוב הוא דבוראי מקצועי, ייקח את הנחיל וישים אותו בכוורת משלו."

אז האינטרס של המתנדב ברור, מה האינטרס של המדביר לקרוא לכם?

"הצלחנו ליצור מודל עבודה שמיטיב עם כולם. המדבירים מקבלים את שכרם מן הלקוחות בכל מקרה, גם כאשר מתנדב שלנו הוא זה שמפנה את הדבורים. כיום הגענו למצב שרבים מהמדבירים מזדהים עם פעולותינו, ואינם גובים את התשלום."

אתה גם פעיל בתחום הדבוראות העירונית

"בישראל פועלים כיום ארבעה מרכזים לדבוראות עירונית: על גג מרכז כלל בירושלים, על גג דיזנגוף סנטר, בפארק העירוני במודיעין ובחווה העירונית בלוד. שני האחרונים הם בעידוד העיריות."

יפה שהעיריות משתפות פעולה

"אנחנו עדיין בטווח המספרים הקטנים: בלונדון לבדה רשומים 10,000 דבוראים עירוניים וקיימת הערכה שפועל קיים מספר דומה של דבוראים בלתי-רשומים; על הגג של עירית ניו יורק מגדלים דבורים, וכל אורח רשמי מקבל "דבש של העיר ניו יורק". כוורות מוצבות כיום על גגות בתי האופרה של אוסלו ופריז, וגם על גגות בוותיקן."

אני מבין למה דבורים חשובות לחקלאים. למה הן חשובות גם בעיר?

"העיור הוא אחת הסיבות להעלמות הדבורים, אז זאת דרך לאזן את התופעה. דבורים במרחב העירוני מסייעות לעיר לייצר את משאביה שלה, ובטווח הארוך אף לייצא לסביבה. הדבורים הן אלה שמאביקות את שלל היוזמות הירוקות שמפתחות כיום בערים: גגות ירוקים, קירות ירוקים, גינות קהילתיות ויערות מאכל עירוניים."

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

העגלה שלך