מה משותף לכוכבת הוליוודית, זוכה פרס נובל לרפואה ואלוף אוסטרליה בטניס? [איגרת 83]

מה משותף לכוכבת הוליוודית, זוכה פרס נובל לרפואה ואלוף אוסטרליה בטניס? [איגרת 83]

מה משותף לכוכבת הוליוודית, זוכה פרס נובל לרפואה ואלוף טניס?

התשובה: כולם בוגרי חנוך ולדורף

סנדרה בולוק

סנדרה בולוק

רדיפת פרסום אינה אחת מהתכונות המאפיינות את האנתרופוסופיה או חינוך ולדורף. ההפך הוא הנכון. אם אפשר להגיד משהו על האנתרופוסופיה, זה שהיא נמנעת מלשווק את עצמה, ומחכה בסבלנות עד שאנשים יביעו בה עניין. הסיבה לכך נעוצה בעיקר בעובדת היותה דרך רוחנית המקדשת יותר מכל את החופש של האינדיבידואל, ומתוך כבוד לחופש הזה, נציגיה יעשו ככל שביכולתם שלא לכפות את דעתם או דרכם על האחר.לאור הרקע הזה, מעניין לפגוש אתר אינטרנט ודף פייסבוק שמקדישים עצמם לבוגרי חינוך ולדורף מפורסמים בעולם. לדברי האתר, שנקרא the Waldorfs, רשימת הבוגרים המפורסמים הוכנה קודם כל כי היא מעניינת. סיבה השנייה להכנתה היא הרצון להילחם בסטיגמה לפיה חינוך ולדורף לא באמת מכין את בוגריו לחיים (ומי שעדיין מאמין לטענה הזאת מוזמן לקרוא את ספרו של ד"ר גלעד גולדשמיט, שחקר נושא זה בישראל). עיון ברשימת הבוגרים המפורסמת באתר לא תגיד הרבה לרובנו, אך כן ניתן להתרשם מכמות הבוגרים המפורסמים בתחום האמנות. ניתן למנות לכך שתי סיבות – הראשונה היא שקל יותר להתפרסם בתור שחקנית מאשר בתור מדענית או אשת חינוך. הסיבה השנייה היא המשקל הגדול שיש לאמנות בחינוך ולדורף. אך לצד כל האמנים, ניתן למצוא ברשימה מדענים, ספורטאים, מנהלים, פוליטיקאים ואנשי תקשורת. מתוך הרשימה אספנו עבורכם כמה כוכבים נוצצים.
כוכבת הקלנוע האמריקנית היא אולי בוגרת ולדורף המפורסמת ביותר בעולם. בת לאב אמריקני ואם גרמנייה, שאת שנות ילדותה העבירה בבית ספר ולדורף בעיר נירנברג, גרמניה. בולוק אינה השחקנית המוכשרת או היפה ביותר בהוליווד, אך היא היחידה ששומרת על מקומה בצמרת למעלה משני עשורים. דבר זה מיוחס ליכולת ניהול הקריירה שלה, שהתאפיינה בהתמדה, מודעות ליכולותיה וגם למגבלותיה, ויכולת להתאושש גם לאחר כישלונות מביכים. כל אלה הפכו אותה לשחקנית האהובה ביותר היום בארצות הברית, כזאת שרק שמה מבטיח הצלחה קופתית. האם את תכונותיה הטובות היא קיבלה בזכות מוריה בבית ספר ולדורף?

ג'ניפר אניסטון

ג'ניפר אניסטון

אביה של ג'ניפר אניסטון היה שחקן אופרת הסבון "ימי חיינו", אך למרות זאת, נאסר עליה לצפות בטלוויזיה בילדותה. בטח היו אלה מוריה בבית ספר ולדורף במדינת ניו-יורק שייעצו / ציוו על הוריה לעשות כן. בוולדורף היא גילתה את אהבתה וכשרונה למשחק, ובגיל התיכון החליטה לעבור לבית ספר מקצועי למשחק במנהטן.לתודעה הציבורית פרצה אניסטון בתפקיד רייצ'ל בסדרה הקומית "חברים", אותה היא גילמה במשך עשור. למרות הזיהוי המובהק של אניסטון עם דמותה של רייצ'ל, עם תום הסדרה היא הצליחה לפתח קריירת משחק נאה בטלוויזיה ובקולנוע, וגם כמקדמת מכירות של מוצרים שונים. כמו בולוק, גם אניסטון היא אחת מהשחקניות המרוויחות ביותר בהוליווד.

תומאס סודהוף

תומאס סודהוף

הביוכימאי הגרמני-אמריקני זוכה פרס הנובל לרפואה לשנת 2013 הוא בוגר בית ספר ולדורף בהאנובר, גרמניה. עבודתו של סודהוף, כיום פרופסור בבית הספר לרפואה באוניברסיטת סטנפורד, היא בתחום חקר המוח ותקשורת בין-תאי העצב בתוכו, ופריצת הדרך שעליה קיבל את פרס הנובל קשורה לאופן העברת המידע בין התאים. מחקריו תורמים להבנת מחלות כגון אלצהיימר, סכיזופרניה ואוטיזם. בפרס הנובל זכה ביחד עם שני מדענים נוספים. עוד על מחקרו של סודהוף ניתן ללמוד בסרטון הזה.

סטאניסלס וואורינקה

סטאניסלס וואורינקה

שחקן הטניס השוויצרי זכה ביום ראשון השבוע באליפות אוסטרליה הפתוחה, אחד מארבע תחרויות הטניס החשובות בעולם, ועלה למקום ה-3 בדירוג העולמי. ואוורינקה למד בבית ספר ולדורף עד גיל 15, אז עזב לטובת התמקדות בקריירת הטניס. אמו של סטן חוואית ביודינמית העובדת עם אנשים בעלי צרכים מיוחדים, ועל זרועו השמאלית של הטניסאי בן ה-28 מקועקעות מילותיו של המחזאי סמואל בקט:Ever tried. Ever failed. No matter. Try Again. Fail again. Fail better.ומה המצב בארץ? בוגרי חינוך ולדורף הם עדיין צעירים, וככל שידוע לנו עדיין לא ניתן להצביע על שם שכולם מכירים. אם בכל זאת חשובים לכם ידוענים, אז אפשר לומר שבין הורי חינוך ולדורף יש אוסף מכובד של אמני במה, חלקם מפורסמים, וגם אישים בולטים מתחום הפוליטיקה, המשפט, התקשורת ועולם העסקים. מפאת כבודם, נשאיר לכם את הניחושים. לאיגרת יש כוכבים משלה. אלה הם ההורים, שנושאים בגבורה בעול החיים במדינת ישראל מודל 2014. אלו הם היזמים ואנשי החינוך שנושאים בעבודה היום יומית בחדר הכיתה, בגן הילדים, ובעולם החברתי, במטרה להפריח אותו בעזרת חכמת האדם האנתרופוסופית.

תודה לשרון ברקת וצביקה שחורי על העזרה בכתיבת הפוסט.

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

מתעניינים בחינוך אנתרופוסופי?

הירשמו וקבלו חינם גישה ל14 מאמרים נבחרים ממגזין אדם עולם!

העגלה שלך