להציל את העולם בעזרת החקלאות: פרידה מפטר פרוקטור
פטר ורחל פרוקטור

להציל את העולם בעזרת החקלאות: פרידה מפטר פרוקטור

פטר פרוקטור, חלוץ העשייה הביודינמית בניוזילנד ובהודו, חצה את הסף אתמול בגיל 89. לירון ישראלי, חלוץ העשייה הביודינמית בישראל, חולק לו מילות פרידה

באמצע שנות התשעים יצא לגמלאות היועץ הביודינמי הניזילנדי פטר פרוקטור. מעל למאה חוות ביודינמיות מצאו עצמן ללא מדריך, אך פטר כבר ידע שהם יודעים בעצמם מה לעשות. אך הפרישה לגמלאות לא עצרה את פרוקטור; היא הייתה רק התחלה של פרק חדש, משמעותי הרבה יותר: הודו.

הודו היא המדינה החקלאית הגדולה בעולם, שעל אדמתה משתקפת במלוא כיעורה התמונה שעולה כאשר החקלאות הכימיקלית והתאגידית מחליפה את החקלאות המסורתית. אלפי חקלאים הודים מתאבדים מידי שנה כיוון שאינם יכולים להחזיר את החובות שצברו כלפי מלווים ותאגידי זרעים כמו מונסנטו, המכריחה אותם להשתמש בזרעיה המהונדסים ולפתח בהם תלות. משביקר פטר לראשונה בתת-היבשת ההודית, הוא הבין שמשימתו לשארית חייו היא לפתח ולטפח את החקלאות הביודינמית בהודו, והוא עשה זאת במשך עשרים שנים, עשרות ביקורים ומאוד הדרכות שניתנו בחוות ברחבי המדינה, שכיום פועלות בה אלפי חוות ביודינמיות. על פעילותו של פרוקטור בהודו צולם הסרט: "כיצד להציל את העולם: אדם אחד, פרה אחת, כוכב לכת אחד" (לצפייה בסרט).

לצעוד בשביליו

מה רבה הייתה התרגשותי בשנת 2015 כאשר צעדתי לראשונה בשביליה של חוות באיקאקה שבבעלות סוודאמן פטל, במדינת מהראשטה. בחווה זו צולם אותו הסרט, והסדנה שבה השתתפתי הייתה הראשונה שאליה פטר לא הגיע בגופו. עם זאת נוכחותו הייתה כל הזמן באוויר. רבים מהמקומיים עימם שוחחתי מספרים על המפגש הראשון עמו, ומעידים על עצמם שהם צועדים בעקבותיו. ואכן, עקבותיו נמצאים בכל מקום. חיבתם של ההודים לגורואים היא מן הידועות; עוד בימי חייו הם הכינו כל דבר לכבודו, והשנה הם חנכו סככת הדרכה על שמו ועיטרו לכבודו את לוח השנה הביודינמי. לכתו של פטר ללא ספק יהדהד ברחבי היבשת. לי נותר רק להצטער על כך שלא זכיתי לפגוש אותו פנים אל פנים. דרכי הגורל נסתרות הן.

החיבור בין פרוקטור לחקלאים ההודים, היה מצד אחד מאוד אישי וחם ומצד שני עמד סביב סוגייה הרת גורל ומשותפת - החקלאות הביודינמית. החקלאים ההודים אימצו אותה באופן נלהב בזכות מכנה משותף ברור: הפרה, שלה תפקיד משמעותי ביותר גם בחקלאות הביודינמית וגם בתרבות ההודית. אם לאדם המערבי קבורת קרני פרה באדמה וריסוס תכשירים המבוססים על צואת פרה מדוללת נראה הזוי, לחקלאי ההודי זה נראה בסך הכל הגיוני. ואכן, החקלאות הביודינמית עוזרת לחקלאים ההודים להתחבר לידע החקלאי הקדום ולחדש אותו. עדות מעשית לכך פגשתי כאשר הצגנו לראשונה לזוג חקלאים הודים את שיטות היישום של התכשירים הביודינאמיים. היה מרתק לראות איך הם מתחרים ביניהם מי יוכל לערבב יותר זמן את התכשיר ומתלהבים עד מאוד במהלך היישום שלו – כאילו הם חשים את טיב השפעתו.

המסע לעבר האינסוף

עם אי ההגעה של פרוקטור לסדנאות בהודו ניתן היה לחוש את תחילת דרכו אל הסף שמפריד בין החיים למתים. ביוני 2018 הגיעה ההודעה שפטר נמצא עם אהוביו והתחיל לעשות את דרכו לעבר הסף. יומיים מאוחר יותר הגיעה ההודעה המבשרת על תחילתו של מסע חצייה יפיפה.
רחל זוגתו אמרה שמי שרוצה לזכור ולהנציח את פטר בשוב גופו הפיסי על האדמה, פשוט יפזר עוד תכשירים ביודינמים. כל כך חשוב היה לפטר שהחקלאות הביודינמית תפרח. איזו מורשת של עשייה חמה ומעשית הוא השאיר אחריו.
ולנו רק נישאר לשאת מבטנו לשמיים ולומר:

הרגש כיצד מבטנו האוהב
מורם אל הגבהים
אשר קראו לך לסור ממטלות אחרות;

הצע לחברים אשר נשארו מאחור
את כוחך אשר בא מארצות הרוח;

שמע את תחינות נשמתנו
אשר נשלחות באמונה בעקבותיך;

אנחנו כאן זקוקים, עבור עבודתינו הארצית,
כוחות חזקים מארצות הרוח
עבורה אנו מודים עבור חברים שעזבו.

- ד"ר ר. שטיינר

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

העגלה שלך