לשני עמים בסכסוך דרוש: מכנה רוחני משותף גבוה ביותר[איגרת 60]

שבוע "תרגילים בשלום" מאתגר את כל מה שאנחנו יודעים על השכנת שלום

שיחות השלום שנפתחו מחדש בין ישראל לרשות הפלסטינית מתקבלות בחשדנות בציבור הישראלי. נדמה שהמנהיגים נדחפו לסיטואציה בעל כורכם, ולרובנו אין ציפיות גבוהות, או ציפיות בכלל, שבסופו של התהליך יפצח השלום וישטוף את רחובות ירושלים ורמאללה. כל אחד רוצה שלום, אבל לא נראה שצורת החשיבה המקובלת יכולה להביא לשינוי במצב, שלרבים נראה חסר מוצא.

אלברט איינשיין אמר: לא ניתן לפתור בעיות באותה צורת חשיבה שהשתמשנו בה כשיצרנו אותן. חלק מפעילי השלום היום מחפשים צורות חשיבה אלטרנטיביות לפתרון הסכסוך במזרח התיכון. וכאן יש לאנתרופוסופיה מה להציע.

פעיל שלום כזה הוא ד"ר ולדימיר פוליאק, חבר הקהילה האנתרופוסופית הרוסית ברחובות. נסטה לרגע מהנושא כדי לספר למי שלא מכיר מיהי "הקהילה האנתרופוסופית הרוסית ברחובות". מדובר בקבוצה של עולים יוצאי חבר המדינות החיים ברחובות וסביבותיה אשר לומדים וחוקרים ביחד מאז שנות ה-90 את מדע הרוח האנתרופוסופי. כתבה נרחבת על הקהילה תקראו בגיליון הקרוב של אדם עולם, ולבינתיים נגיד רק את המשפט הבא: לצד מכון ויצמן למדע פועל מכון ויצמן למדע הרוח.

ד"ר ולדימיר פוליאק, ד"ר לכלכלה, מומחה למדעי המדינה, עוסק כיום בייעוץ ארגוני ברוח האנתרופוסופיה.

ד"ר ולדימיר פוליאק, ד"ר לכלכלה, מומחה למדעי המדינה, עוסק כיום בייעוץ ארגוני ברוח האנתרופוסופיה.

ד"ר פוליאק וכמה מחבריו מארגנים מידי שנתיים ארוע שנקרא "שבוע השלום". למעשה, מדובר בגרסה ישראלית למיזם שהתחיל באירופה בשנת 1985, ומאז מתקיים בכל שנה בארץ אחרת. מטרת שבוע השלום הוא לעזור למשתתפים במציאת הדרכים המובילות לשלום פנימי, ולהביא לשלום בעולם מן הפנים החוצה. שבוע השלום השלישי בישראל יתקיים בשבוע הבא בחורשת "שער לאדם" הסמוכה לקיבוץ הרדוף. גם ד"ר פוליאק אינו תולה תקוות בשיחות השלום של ציפי לבני וסאיב עריקאת, אבל יש לו צורת חשיבה אחרת. "בחשיבה התקינה-פוליטית המקובלת יש לכבד את הדת ומערכת האמונות של האחר, ולאפשר לו להישאר בה. לכאורה זה טוב, אבל למעשה זה מקור הבעיה כיוון שאז כל אחד נשאר בעולמו ולא נעשה מאמץ אמיתי כדי ליצור בסיס משותף בתחום הרוחני. ולכן, שבוע השלום שלנו הפעם יתמקד בניסיון למצוא את האמת הרוחנית המשותפת. למצוא את הרוח האנושית שכולנו שותפים לה."

"השאלות שהעמדנו במרכז השבוע הזה מיועדות לעזור לנו להבין כיצד הספרה הרוחנית יכולה לעזור בתהליך השלום, מהו הבסיס הרוחני המשותף לתושבי הארץ, כיצד ישראלים ופלסטינים יכולים לקחת את גורלם לידיהם, על מנת ליצור שלום, ועוד."

שבוע התרגילים בשלום יתחיל ביום שני הקרוב וימשך שישה ימים הצוות המארגן הכין תוכנית מפורטת, הכוללת, בנוסף לקבוצות העבודה העיקריות, שלוש הרצאות של ארמן טאוגו, מורה רוחני ממוצא ארמני המלווה את הקהילה בשנים האחרונות, מפגשים עם יוזמות שלום אנתרופוסופיות נוספות, ביקור אצל משפחות ערביות והפקה מיוחדת, של המחזמר "סיפור הפרוורים" (West Side Story) בביצוע שחקנים יהודים, ערבים וגרמנים.

ארמן טאוגו. מורה רוחני יליד ארמניה, משמש כיום ככומר בגרמניה. מלווה את הקהילה הרוסית ברחובות מספר שנים ומגיע לכל ארועי שבוע השלום.

ארמן טאוגו. מורה רוחני יליד ארמניה, משמש כיום ככומר בגרמניה. מלווה את הקהילה הרוסית ברחובות מספר שנים ומגיע לכל ארועי שבוע השלום.

נוסף על טאוגו, יגיעו לאירוע אורחים נוספים מחו"ל (בעיקר גרמניה והמדינות הבאלטיות), הנוהגים להשתתף בארוע בקביעות. עם זאת, ד"ר פוליאק צופה שהפעם הארוע יהיה אינטימי יחסית לפעמים קודמות, דבר שיאפשר העמקה רבה יותר בעבודה. ועדיין, הוא מזמין את המעוניינים להשתתף ליצור קשר עם יבגניה גדילוב בטלפון 054-5499287 או בדוא"ל evgi22@yahoo.com.

מצטרפים במבצע לעיתון הילדים אדם צעיר >>> לפרטים והזמנה

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*