מהודו באהבה: לוח שנה ביודינמי ראשון בעברית [איגרת 172]

בימים קשים שכאלה, אנו בוחרים להתמקד בדברים שנותנים לנו תקווה לחיים טובים יותר על פני האדמה. יוזמה חדשה של חקלאות ביודינמית בישראל היא דוגמה כזאת

בתקופה זו, שהימים מתקצרים והשרוולים מתארכים, ניתן להרגיש בקלות יחסית את השפעת גרמי השמים עלינו, תושבי האדמה ואזרחי הקוסמוס. עם השמש זה קל: הקיץ והחורף, האביב והסתיו, כולם מקבלים ביטוי נאה הן בעולם החיצוני, והן בעולמו הפנימי של האדם (אם הוא שם לב לכך). אך למעשה, גם לגרמי שמים אחרים יש השפעה על עולמנו. הירח, למשל, משפיע על המים, מה שבא לידי ביטוי במחזורי הגאות והשפל, וגם על לשד הצמחים. לכל כוכב במערכת השמש יש, בין היתר, קיץ וחורף, יום ולילה ביחס אלינו, וככל שהכוכב רחוק יותר, כך השפעתו עדינה יותר. בתהליך התפתחות התודעה האנושית, ביסס האדם תודעת "אני" מפותחת שניתקה אותו מהקשר הישיר שפעם היה לו לקוסמוס; אך בממלכות נמוכות יותר, כמו ממלכת הצומח, הקשר הזה נשמר ונמשך ורק אנחנו שכחנו מקיומו. בימי קדם, ידעו החקלאים באופן אינטואיטיבי מתי האדמה טובה לזריעה, ומתי נכון לכרות עת העץ כדי שיהיה טוב לבניה, או לחלופין, לבערה; מעט מידע זה התגלגל הלאה, הפך למסורות חקלאיות, ובמקרים רבים נחשב כאמונה תפלה.

הדבר הגדול בחקלאות הביודינמית, המתבססת על מדע הרוח האנתרופוסופי, הוא שהיא עושה שימוש בכל גרמי השמים לשם טיפוח הצמחים והאדמה. את הפרי הביודינמי גידלו לא רק החקלאי, השדה והממטרה: גם הכוכבים במסילותיהם השתתפו בגידולו, בכך שהם נלקחו בחשבון על ידי החקלאי הביודינמי הפיקח. לחקלאות הביודינמית יש יתרונות רבים מאוד, שכאן קצרה היריעה מלפרטן (ניתן לקרוא עוד על החקלאות הביודינמית במ"ביודינמיקה, מאת לירון ישראלי, במגזין אדם עולם). אך בדבר אחד יבחין מיד כל מי שיטעם פרי או ירק ביודינמי: הטעם הוא ברמה אחרת לגמרי ממה שאתם רגילים (גם ביחס לפירות והירקות האורגניים).

בתמונה: סלקים שנזרעו במועדים שונים

בתמונה: סלקים שנזרעו במועדים שונים

החקלאות הביודינמית היא אחת מהיישומים האנתרופוסופים הבולטים ביותר, אך בארץ היא התעוררה מאוחר יחסית. בשנתיים האחרונות, מי שפעיל מאוד למען קידום התחום הוא לירון ישראלי, המרכז את יוזמת "אדמה חיה – מעגל עשיה ולימוד ביודינמי". אחרי שנים רבות של פעילות בארגונים סביבתיים, לימוד חקלאות ומדעים ועבודה בחוות אורגניות, התחבר לירון לאנתרופוסופיה ולחקלאות הביודינמית ומצא שם את מקומו. כיום, לירון מקנה לחקלאים פעילים ידע וכלים לחקלאות ביודינמית בקורסים שנתיים שהוא מקיים בחוות חקלאיות פעילות (המחזור הבא יפתח בנובמבר).

לאחרונה פרסם לירון את המהדורה הראשונה של לוח השנה הביודינמי לתכנון שתילה וזריעה בישראל לשנת 2015-16. מאחורי הלוח יש סיפור מעניין: הוא הוכן כמחווה של רצון טוב לישראל על ידי האיגוד לחקלאות ביודינמית בהודו. בהודו, מספר לירון, החקלאות הביודינמית זוכה להצלחה אדירה. כשחושבים על זה, זה לא מאוד מפתיע: אומה חקלאית, עם מסורת עתיקת יומין שהשתמרה, שבעשרות השנים האחרונות נרמסה על ידי חברות החקלאות המערביות כמו מונסנטו, שגרמו ל-300,000 חקלאים הודים להתאבד בעשרים השנים האחרונות ולמליונים לחפש אלטרנטיבה. לחקלאי ההודי לא צריך להסביר למה הפרה כל כך חשובה, וקבירת קרני שור באדמה נראית לו סבירה לחלוטין. עבורו, החקלאות הביודינמית לוקחת את הידע המסורתי והופכת אותו לידע חקלאי חי ושימושי.

את לוח השתילה והזריעה מחלק לירון ללא עלות למתעניינים – ניתן לקבל אותו בלחיצה על הקישור הזה. בפעילויות המרכז ניתן גם להתעדכן בדף הפייסבוק.

נועם שרון

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

העגלה שלך