מה משותף לבן מלך אירלנד, אלבום שירי ערש והעלמות הדבורים? [איגרת 115]

הסתיו, כך מתברר, הוא עונה יפה לגיוס כספים בפרויקטים של מימון המון. להלן 3 אפשרויות לתרומה חברתית שמתנה בצידה.

גיוס כספים באמצעות פרויקטים למימון המון הפכו בשנה האחרונה לעובדה מוגמרת. כמו בעולם, כך בקהילה האנתרופוסופית בישראל. ב-17 לספטמבר בשנה שעברה כתבנו לראשונה על פרויקט מימון ההמון של ניר אליאב לספר "שאלת המדע", שגייס 34 אלף ₪ והצליח להוציא לאור ספר על הוראת המדעים בחינוך ולדורף. מאז החל גל של פרויקטים, ובאיגרת זכינו לתמוך וללוות עוד 3 פרויקטים שכאלה במהלך השנה. כנראה שספטמבר היא עונה טובה לפרויקטים שכאלה, כי כרגע לא פחות משלושה מהם עומדים על הפרק, ולהם נקדיש את האיגרת הזאת.

אך לפני כן, עוד כמה מילים על הקונספט של גיוס הכספים באמצעות פניה לקהילה. עבור מי שמחזיק בחשיבה עסקית ישנה, נראה שהפנייה למימון ההמון היא בחירה בדרך הקלה. יש לך יוזמה? אתה מאמין בה? היא חשובה לך? אז תעשה תוכנית עסקית, גש אל הבנק, קבל הלוואה, פתח את המוצר, מכור אותו, תחזיר את ההלוואה ובעודף תפתח מוצר חדש. ככה דברים עבדו (או לא עבדו) במשך מאות שנים. אלה שזה לא עבד להם נכנסו לצרות כלכליות, וכשמסתכלים על הפרויקטים שעומדים למבחן מימון ההמון, ועל האנשים שעומדים מאחורי הפרויקטים הללו, רואים שאין מדובר באנשי עסקים אלא באמנים ומחנכים שרוצים לתת את מתנתם לעולם לא מתוך מניע עסקי אלא מתוך מניע אישי וחברתי, המעורב בו אלמנט כלכלי. כך שבמקרה הזה, מימון ההמון היא הדרך הנכונה לעשות את הדברים.

מה גם שעבור חלקם הגדול, הבחירה בפורמט של מימון ההמון, והחשיפה האישית הכרוכה בו, אינה יכולה בשום פנים ואופן להיחשב כדרך הקלה. קחו לדוגמה את אורה פין, אשת חינוך ולדורף מדור המייסדים, שבמשך שנים ליקטה סיפורים וסיפרה אותם לילדי כיתתה ולאחר מכן לילדים בבתי הספר שליוותה. לאחרונה החליטה אורה להוציא לאור את הסיפורים הללו, במטרה שיגיעו לכמה שיותר ילדים. לצורך כך היא הקימה הוצאה הקרויה "סיפורי אמת של הלב". אורה מספרת שהשם "סיפורי אמת של הלב" הגיע כאשר אחד הילדים בכיתתה שאל אותה אם הסיפורים שהיא מספרת הם אמיתיים, וילד אחר ענה "בחייך, איפה ראית ילדות נכנסות לתוך תמונות?". הכיתה ציפתה לתשובתה של אורה וזו הגיעה, לאחר השתהות-מה. אורה ענתה ש"הסיפור הוא אמיתי, ויש כמה סוגים של אמיתות: יש אמת של העיניים, ויש אמת של הלב... הסיפור הזה הוא סיפור אמת של הלב". 
לצורך הקמת ההוצאה פתחה אורה לראשונה כתובת דוא"ל (!), הקימה אתר אינטרנט (!!) ואף צילמה סרטון וידאו (!!!) שבו היא מבקשת את עזרת הקהילה במימון הפקת ספרה הבא – בן מלך אירלנד. לצפייה בסרטון ותמיכה בפרויקט הכנסו או לחצו על התמונה.

מי שיותר מיומן בעמידה מול מצלמה והפקת סרטוני וידאו הוא שאול גרוס, יוצר ומפיק מוסיקאלי, האיש שמאחורי ההרכב המצליח "מוסיקה אורגנית". ההרכב מוסיקה אורגנית פועל כבר 7 שנים והוא מתייחד בהפקת מוסיקה לילדים באמצעים אקוסטיים – ללא שימוש במחשב וכלים חשמליים. ההרכב פרסם עד היום ארבע אלבומים (שנמכרו ביותר מ-30,000 עותקים) והעלה שתי הצגות מוסיקאליות. כעת הם מקליטים את האלבום הבא – דיסק שירי ערש. לדברי שאול, הרעיון להוציא דיסק המוקדש לשירי ערש נולד בו כאשר שם לב שכדי להרגיע את בנו בנסיעות היה משמיע לו את השירים האחרונים בכל אחד מארבעת הדיסקים של מוסיקה אורגנית – שירים מרגיעים ומנחמים באופיים. דבר זה היה כרוך בטרחה וסכנה של החלפת דיסקים תוך כדי נסיעה... מכאן הגיעה ההבנה שצריך להקדיש דיסק לנושא שירי הערש. לצפייה בדף הפרויקט ותמיכה הכנסו או לחצו על התמונה.

היזם השלישי והאחרון של השבוע הוא יוסי אוד, שפועל במרץ למען נושא שאי אפשר להפריז בחשיבותו – מניעת הכחדת הדבורים. בשנים האחרונות הספיק יוסי להיות מעורב בקידום והוראת גידול דבורים עירוני, הקמת "ידידי דבורת הדבש" – קבוצת פייסבוק פעילה עם יותר מ-10,000 חברים, "מגן דבורים אדום" להצלת נחילים מריסוס והשמדה, הקמת המכוורת הביו-דינאמית בקיבוץ הרדוף ובית ספר לגידול דבורים ביתי ביו-דינאמי בשיתוף מרכז השל לקיימות. כעת מתכוון יוסי להפיק סרט המתאר את חיי הדבורים, את הסיבות להעלמותן ואת הדרכים להצלתן. הסרט יעלה ליו-טיוב ותמיד יהיה חופשי לצפייה. יוסי הוא אלוף הפייסבוק ובזכות 31 אלף לייקים ומעל לאלף שיתופים הוא גייס כבר 88% מהיעד הכספי בפרויקט. עזרו לו ותנו את הפוש האחרון להצלחת הפרויקט – בקישור הזה או בלחיצה על התמונה. 

נועם שרון

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

העגלה שלך