מחשבות בשלהי קורונה

מחשבות בשלהי קורונה

חַפֵּשׂ בְּתּוֹךְ עַצְמְךָ
וְתִמְצָא אֶת הָעוֹלָם
חַפֵּשׂ בְּמֶרְחֲבֵי תֵּבֵל
וְתִמְצָא אֶת עַצְמְךָ

שִׂים לֵב
לפִעְיִמַת המְַּטֻטֶּלתֶ
בֵּין הָעַצְמִי לָעוֹלָם

וּלְךָ תְּגַלֶה עַצְמָהּ
יֵשׁוּת אָדָם עוֹלָם
יֵשׁוּת עוֹלָם אָדָם

– רודולף שטיינר

חורף 2022, גשם זלעפות בחוץ. העולם, כגוף אחד, נושם לאט לאט, נושף ישן, שואף חדש. לא שרצינו שינוי, הוא הגיע בדלת האחורית בזמן שהיינו עסוקים בלריב בינינו לבין עצמנו על הנרטיב. ועכשיו מה? כולנו יחד באותה דוגית, שטים בשביל החלב והוא מקציף משברים. לאן שלא נתבונן – מעבר הסף כבר כאן. נכון, ייקח לו אולי עוד אלפי שנים (לפחות לפי שטיינר) כדי לסיים את המהלך שלו, אך בהרבה מובנים אנחנו כבר בלב ההתרחשויות. 

"חציית סף זו מהווה מפנה תודעתי עצום במסע החניכה של האדם היחיד", כותב יפתח בן אהרן במאמרו. "אם קודם לכן הוא חווה את עצמו כישות נפרדת מהעולם, הרי שכעת הוא נוכח במלוא העוצמה החווייתית באחדותו עם העולם."

האם באמת אנו מסוגלים לחוש אחדות מלאה עם העולם?

"אנשים חייבים לשוב וללמוד לחשוב את הרוחי יחד עם מהלכו של הטבע", עונה שטיינר (במאמרה של יפעת אהרן). "אין אדם יכול להרשות לעצמו כיום פשוט להשתעשע בהרהורים אזוטריים; כיום צריך לשוב ולהיות מסוגלים לעשות את האזוטרי. אך אנשים יוכלו לעשות זאת רק כאשר ילמדו לחשוב בצורה כה קונקרטית, כה חיה, עד שלא יתרחקו מכל מה שקורה סביבם, אלא יחשבו עם מהלך האירועים: יחשבו ביחד עם קמילת העלים, הבשלת הפירות… אזי יתערבבו במחשבות כוחות אשר יאפשרו לאדם לנהל שוב דו-שיח עם הכוחות הרוחיים האלוהיים."

והנה מחוץ לחלוני הבוגנוויליה בוהקת בוורוד עז על רקע האפור, צופית מרפרפת בטורקיז מלא חיים. העולם חי. ואנחנו, האם נצליח לצאת מהבידוד? האם נצליח באמת ובתמים לצאת מחוץ לפסי הבקרה בתא בדיקות האנטיגן שלנו, לצאת ולפגוש את העולם? 

ואולי, עוד בטרם אתיימר לנהל דו-שיח עם כוחות אלוהיים, פירות, עלים, זריחות, שקיעות, אתחיל מהשכנה שגרה ממול. האם בהליכת הבוקר מחר אעז לעצור, לשאול לשלומה, ולהקשיב לתשובה?

 

תודה ללִילה אלעד על ליווי הגיליון.

ימים מבורכים,

סימונה
את הגיליון מלווים ציוריו של אמן הריאליזם הפנטסטי הווארד פוקס (Howard Fox). יליד קנדה, מתגורר בישראל. "אני מצייר את הביזארי, הלא-צפוי. הופך ערים בלתי אפשריות לאפשריות. מתייחס אל העולם כאל במה." להרחבה ראו עמוד 38.

בשער: ס״מ 122×96 , שמן על קנבס Jerusalem Floating above the Destruction

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

העגלה שלך