מי אמר שלחתולים אין עבודה? [איגרת 152]

רועי בירן, הרוח החיה מאחורי הצגות הילדים של תאטרון המלה, מוציא דיסק עם מיטב השירים מההצגות ופונה למימון ההמון. ויש לו הצעות מעניינות למי שייתן מימון, ולמי שייתן המון

בנוף תאטראות הילדים, מתייחד לו תיאטרון המילה מקיבוץ הרדוף בסגנון משלו. במסרים פשוטים אך עמוקים, במוזיקליות שאינה קולנית ובשפה עשירה שמגביהה את הילד אליה (במקום לנסות להתחנף אליו), הצגות הילדים של תאטרון המילה הן הגרסה התאטרונית של חינוך ולדורף.

הרוח החיה מאחורי הצגות הילדים של תאטרון המילה היא מנהלו, רועי בירן. בירן (41, נשוי ואב לשלושה) נולד בקיבוץ גבעת חיים מאוחד. רוב שנות ילדותו עסק במוזיקה, באמנות ובדרמה, וכבר מגיל צעיר נמשך לתחום אמנויות הבמה. בגיל 24 הגיע להרדוף, למד בסמינר שנת המבוא ובמחזור הראשון של בית הספר לעיצוב דיבור ודרמה. ב-2006 העלה בירן לראשונה, יחד עם אחיו איתי בירן, את ההצגה "ליצנים מחפשים משמעות", הצגה שרצה עד היום בהרדוף וברחבי הארץ. מאז הצטרפו אליה הצגות רבות נוספות, ביניהן "צרור נפלאות הקרקס" (על בסיס יצירה של נתן אלתרמן), "יש עכבר בבית" (על בסיס שירים של מיריק שניר), "ג'ים ונהג הקטר" (עיבוד ראשון בעברית לספרו של מיכאל אנדה) ולאחרונה גם "לפתוח את הקופסא" – הצגה אותה יצר יחד עם הראל קרטס (שותפו להצגת הליצנים בגלגולה הנוכחי) ויחד הם מגלמים בה את הצמד "שטות וקרש".

בירן, שכתב והלחין גם רבים מהשירים בהצגות אלו, מספר כי ילדים והורים רבים פונים אליו אחרי הצגות בשאלה איפה אפשר להאזין לשירי ההצגה. לפיכך החליט להוציא דיסק המאגד את מיטב שירי הילדים מהצגות תאטרון המילה. הדיסק יקרא "לחתולים אין עבודה"כדי לממן את הופעת הדיסק, הוא פתח בפרויקט מימון המון השואף לגייס 25 אלף ₪.

מה לדעתך מייחד את האלבום הזה מדיסקים אחרים לילדים?

"השירים באלבום לקוחים מתוך הצגות שאני קורא להן "הצגות ולדורף", אותן אני יוצר מתוך תפיסה חינוכית השואפת לשמר את התום הילדי, להשאיר הרבה מקום לדמיון ולהימנע משימוש בציניות האופיינית לעולם המבוגרים. מילות השירים והלחנים שומרים על פשטות ועדינות, וכלי הנגינה כולם אקוסטיים. כל שיר הוא סיפור קטן העומד בזכות עצמו, גם מחוץ להקשר של ההצגה ממנה הוא לקוח. השירים משחקיים, מלאי הומור, דמיון ונונסנס".

מה הן האפשרויות לתמיכה בפרויקט?

"האפשרות הראשונה היא פשוט לרכוש מראש עותק של הדיסק, אותו נשלח אליכם ברגע שייצא לאור. בנוסף, אנו מכינים מופע השקה חגיגי שיארח את משתתפי האלבום – זמרים, שחקנים, נגנים ואורחים מיוחדים; גם אליו ניתן לרכוש מראש כרטיסים במחיר מוזל.

ליצירתיים יותר יש אפשרויות מעניינת במיוחד. אחד הדברים שאני נהנה לעשות זה להלחין שירים, גם טקסטים של אחרים. מכאן עלה הרעיון לאפשר לכם לשלוח לי מילים של שיר שכתבתם ואני אלחין אותו עבורכם". וליצירתיים והאמיצים במיוחד מציע בירן להקליט את השיר שלהם באולפן – ביחד איתו.

לדף התמיכה בפרויקט

נועם שרון ורוני פינקרפלד

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

העגלה שלך