משוויץ לשפרעם, באהבה: מופע אוריתמיה בערבית ועברית [איגרת 119]

שיתוף פעולה שוויצרי - ישראלי הוביל להפקת אוריתמיה בעברית וערבית שתגיע בקרוב לישראל

מבין כל הפירות של מדע הרוח האנתרופוסופי, לאמנות האוריתמיה שמור מקום מיוחד. רבים מדברים על "אמנות אנתרופוסופית", בעוד שלמעשה כמעט ואין אמנות אנתרופוסופית; מה שיש זה אמנות שהופרתה על ידי חשיבה אנתרופוסופית. האוריתמיה, לעומת זאת, היא אמנות אנתרופוסופית של ממש, שהומצאה על ידי מייסד האנתרופוסופיה, ד"ר רודולף שטיינר, בשיתוף זוגתו מרי שטיינר פון-סיבורס, אשר פיתחוה כאמנות תנועה חדורה ברוח ומרפא.

התנועה האוריתמית הופכת דיבור ומוסיקה למחוות גופניות, וחווית תרגול האוריתמיה היא בין ריקוד להתאמנות פנימית-רוחנית. עבור מי שצופה באוריתמיה, לעומת זאת, החוויה נעה בין התעלות להיבהלות, וההמלצה הטובה ביותר למי שעדיין לא צפה באוריתמיה היא – בוא בלי דעות קדומות ובלי ציפיות.

כילידת גרמניה, האוריתמיה הולכת מצוין עם גרמנית ומוסיקה קלאסית. מאז הגעתה למזרח התיכון היא החלה להיות מתורגלת בעברית (ובהקשר הזה אני ממליץ לחזור אל הראיון של נמרוד סמילנסקי-פרידמן עם ג'ניפר מזרחי, על ראשית האנתרופוסופיה בישראל, גיליון אדם עולם מספר 29), וגם, כך מסתבר, בערבית. בחווה האנתרופוסופית המצרית סקם (עוד על סקם כאן) עושים אורימתיה בשפה הערבית, במדבר הפתוח.

אבל כדי לצפות בהופעת אוריתמיה בערבית לא צריך להרחיק עד מצרים. בקרוב תוכלו גם אתם לחזות בהופעת אוריתמיה בשפה הערבית והעברית, לצלילי עוד, צ'לו ופסנתר. יתר על כן, תוכלו כך לתרום למען בית ספר ולדורף בערבית בשפרעם – תמרת אל זייתון. מיכל עדר, אוריתמיסטית ישראלית המתגוררת בשוויץ מספרת כי הרעיון להופעת אוריתמיה בערבית ובעברית נולד לפני 3 שנים כאשר רות שטרייבל (אוריתמיסטית ישראלית החיה בדורנאך, שוויץ), זכריה וולף (ישראל) אינגריד אוורוין (שוויץ) והיא חברו יחד להכין תכנית משותפת. מדי קיץ הם התכנסנו והתאמנו לשבוע ימים בהדרכת כריסטוף גראף, מורה לאוריתמיה שהקים את הבי"ס לאוריתמיה ב"סקם". במהלך השנים הקבוצה הלכה והתגבשה וארבעה חברים נוספים הצטרפו: מועד גנדעווי הדובר, מוחמד נאחפאווי בעוד (שניהם  משפרעם), תאיר כרמלי בקלרינט, ראוף בפסנתר ורולנד אוורוין (שוויץ) שדיבר בעברית.

כעת, לאחר ארבע הופעות בשוויץ ובגרמניה, מגיע ההרכב לארץ בסוף לשלוש הופעות: בשפרעם, בירושלים ובהרדוף, עם שינויים קלים בהרכב הקבוצה: שירז כרמלי בדיבור, נתנאל מנדלוביץ על הצ'לו ועדן רובין מלווה בפסנתר (מישראל). תוכנית ההופעה כוללת שירים של ג'ובראן חליל ג'ובראן, תהא מוחמד עלי, פרנץ' נרודה, חנה סנש ועוד. מידע מדוייק על מועדי המופע ניתן למצוא בהזמנה שבהמשך האיגרת.

נועם שרון

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

העגלה שלך