מתי בפעם האחרונה הייתה לך שיחה טובה עם עולם הרוח? [איגרת 127]

בחנוכה הקרוב יגיע לישראל המורה הרוחני ארמן טאוגו, ויציג שיטה חדשה הקרויה "מדיטציה דיאלוגית עם עולם הרוח"

האנתרופוסופיה מוכרת בעולם בעיקר בזכות היישומים שלה: חינוך ולדורף, חקלאות ביו-דינאמית, יעוץ ביוגראפי, שילוש חברתי ועוד. פיתוחים אלה הם פרי מחקר רוחני שביצעו רודולף שטיינר וממשיכיו. ומהו מחקר רוחני? זהו מחקר הנעשה לא רק על העולם הפיסי אלא גם על עולם הנפש והרוח, כאשר כלי המדידה הוא האדם עצמו. כמובן שנפתח כאן פתח גדול לסובייקטיביות, אך לפי שטיינר, אדם הצועד בדרך הרוחנית האנתרופוסופית מזכך את עצמו ככלי חישה לעולם העל-חושי ומגיע לתפיסה אובייקטיבית של הישויות הנפשיות והרוחיות.

אם נודה על האמת, רוב האנשים הקשורים לאנתרופוסופיה או ליישומיה אינם צועדים בדרך הרוחנית שהיא מציעה. עבור רובנו, האנתרופוסופיה היא סגנון חיים ולא דרך חיים. רבים מאלה שניסו לבצע התאמנות רוחנית אנתרופוסופית התייאשו והפסיקו. אחת הסיבות היא שאין הרבה מורים או קבוצות שמתמקדות בדבר הזה.

אבל לכל כלל יש יוצאים מהכלל. והיוצאים מהכלל במקרה שלנו היא קהילה אנתרופוסופית מרחובות, אשר לקחה על עצמה את הדרך הרוחנית והמחקר הרוחי כמשימת חיים. הקבוצה, שמורכבת ברובה מעולים שהגיעו לישראל ממדינות חבר העמים בשנות התשעים, מקיימת חיי רוח אינטנסיביים הנושאים פירות בעולם הפיסי. הסמינרים שמארגנת הקבוצה הם המקום שבו ניתן להתחבר לפעילות רוחנית מקורית ויצירתית, המתבססת על מסורת אנתרופוסופית אך גם ממציאה ומחדשת.

בעשור האחרון נמצאת הקבוצה בקשר עם ארמן טאוגו, מורה רוחני יליד ארמניה המתגורר כרגע בגרמניה. לדברי ולדימיר פוליאק, אחד מעמודי התווך של הקהילה מרחובות, ארמן מגיע לישראל כמעט כל שנה, ומקיים סמינרים והרצאות על אנתרופוסופיה, דרך רוחנית, שאלות של יחסים וחברה. טאוגו הוא ממפתחי הדרמה האינטואיטיבית, ושיטה חדשה הנקראת "מדיטציה דיאלוגית", שנמצאת במרכז ביקורו הקרוב. לדברי פוליאק, "מדיטציה דיאלוגית היא יצירת מרחב שבו משתתפים יכולים דרך חוויה אישית לפתח דיאלוג עם עולם הרוח, לחקור ולמצוא פתרונות לשאלות במצבים שונים, המגיעים אלינו כאתגרים. היא מתבססת על האמירה של שטיינר לפיה מאחורי כל מחשבה, רגש או אימפולס רצון עומדת ישות רוחנית. המדיטציה הדיאלוגית מאפשרת להכיר את הישויות הרוחניות שקשורות למצבים או שאלות בחיים של האדם, לברר מה מצפות ממנו ישויות אלו, ולמצוא תשובות". פוליאק מוסיף כי "אפשר להשתמש בשיטה הזאת לא רק לשאלות אישיות, אלא גם בשאלות קבוצתיות וגלובליות". לשאלה מה ההבדל בינה לבין הדרמה האינטואיטיבית, שממנה התפתחה, הוא עונה כי בניגוד לדרמה אינטואיטיבית, הדורשת משאבי זמן וכוח אדם רבים, את המדיטציה הדיאלוגית אפשר לעשות במקרים מסויימים אפילו לבד. בהתחלה עדיף לעשות זאת באמצעות מנחה, אך עם פיתוח המיומנות, הדיאלוג עם הישויות הרוחיות יכול להפוך למדיטציית הבוקר שלך.

בחנוכה הקרוב, בין ה-16 ל-21 בדצמבר, יתקיים סמינר נוסף עם ארמן. הסמינר יהיה ברחובות, טבעון, תל מונד וירושלים – מידע נוסף באתר. יתקיימו מספר סדנאות והרצאות, אשר יתמקדו כאמור במדיטציה הדיאלוגית, אך יעסקו גם בקשרי משפחה, אתגרים חברתיים ועבודה עם קונפליקטים. עבור מי שרוצה להכיר את האנתרופוסופיה כדרך רוחנית, ולטעום מפרותיה הטריים ביותר – הסדנה הזאת היא בבחינת הכרח.

נועם שרון

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

העגלה שלך