ערוץ: ביו-דינאמי

האם החקלאות בישראל צריכה חזון?!

במסגרתו נציגי יישובים כפריים, מתכננים, נציגי משרד החקלאות, מועצות אזוריות ועוד, נפגשים מדי שבוע ליום שלם של שיחות ודיונים. המסגרת הזו  נולדה מתוך צורך אמיתי: ישראל, כאחת המדינות הצפופות והבנויות ביותר במערב, חייבת שיהיה לה גוף חי שמקדם את כל מה שנמצא מחוץ לערים. ברשימה זאת אנסה לרכז כמה מהסוגיות הבולטות של אזור הכפר ושל החקלאות בישראל ולהעלות כמה שאלות ... קרא עוד »

חלוצים בארץ זרועה

קטע מיצירתה של חיה גרץ רן "שדות אבות ובני"

"לפני נפש האנתרופוסוף, באותיות זהב, צריכה להתייצב המחשבה: היה איש יוזמה! והישמר לך פן לא תמצא — עקב מעצורים של גופך או קשיים שעלולים לעמוד בדרכך - את מוקד ישותך, בו נמצא מקור יוזמתך. ראה נא שבמהלך חייך תלויים כל גיל ועצב, כל אושר וכאב, במציאה — או אי מציאה — של יוזמתך האינדיבידואלית בעולם." - רודולף שטיינר, מכתבים לחברים ... קרא עוד »

כוורת חוזרת: מה חדש בתחום הדבוראות האלטרנטיבית בישראל? [איגרת 298]

גל החום של הימים האחרונים מסיר את הספק, אצל מי שעוד היה לו: החורף נגמר, האביב הגיע. בטבע האביב הוא זמן של פריחה ופריון, ואצל הדבורים זה הזמן שבו מלכות חדשות בוקעות ונחילים מתפצלים לשניים. כשזה קורה, הנחיל החדש שנולד צריך למצוא לו בית, ואז מתרחשת תופעת ה"התנחלות". אם התנחלו הדבורים בגינה או מבנה עירוני, רבים הסיכויים שלמקום יזעק מדביר ... קרא עוד »

גזע קיומנו

מסתורי החיים מתגלים לאלו הלוקחים את הזמן ללמוד צמחים, ועצים בפרט. בתקופת החורף ניתן לראות, בעיקר בעצים הנשירים, איך כוחות החיים עוזבים. נדמה כאילו העצים קמלו והתרוקנו מכל סימני החיים. לעומת זאת, לקראת סוף החורף מתחיל שינוי צורני מרתק: מתוך הקליפות היבשות מתחילות להופיע בליטות עגולות, אשר אט-אט מתנפחות במחוות תנועה ספירלית. ההתפתחות הזאת מגלה מופע חדש בעצים: ענפים ועלים ... קרא עוד »

על הדומה והמשלים בין חקלאות ביודינמית, אורגנית ופרמקלצ'ר

חקלאות ביודינמית

רבים ורבות שואלים אותי על הקשר, ההבדלים והשיתוף בין חקלאות ביודינאמית, חקלאות אורגנית, ופרמקלצ'ר. לתשובה יש הרבה מרכיבים, ואני אנסה לרכז אותם ברשימה זאת. אשמח מאוד להערות דיוקים והשלמות. לפני שאדון בהבדלים, שווה להזכיר את הדמיון: הבסיס המשותף לכולם הוא בגישה והתכוונות הוליסטית לקשר בין אדם לטבע ולתהליך ייצור המזון. כל גישה מביאה את התובנות היחודיות שלה מתוך הרקע שבו ... קרא עוד »

זורעים ברינה

היכולת לאסוף, לשמר ולהשתמש מחדש בזרעים היא אחת המיומנויות שאפשרה את התפתחות החקלאות ובזכותה השתמר לאורך ההיסטוריה מגוון רחב של צמחים טובים למאכל. בני האדם משכללים מיומנות זו כבר מעל 12,000 שנה, כאשר בעבר עיקר היישום היה בשימוש מקומי ולצריכה אישית וקהילתית. לכל אזור גיאוגרפי בעולם היה מגוון זרעים וצמחים מקומיים, שבאופן טבעי נוצרו סביבם מסורות תרבותיות וקולינריות, כמו לדוגמא ... קרא עוד »

להחזיר את החיים והאיזון לאדמה: שיחה עם חקלאי ביודינמי [איגרת 276]

זריעות סתיו- לירון ישראלי, חקלאי ביודינמי

חופשת הסוכות שמתחילה מחר היא הזדמנות נהדרת להקדיש זמן למשפחה. יש שיבחרו לטייל ביחד, ויש שיעדיפו להקדיש את הזמן לטיפוח הבית ולהכנתו לקראת ההתכנסות לתוכו בימי החורף. אחד המדדים הטובים ביותר לבית מוחזק היטב הוא מצב הגינה. לכן שוחחנו עם לירון ישראלי, כותב מדור החקלאות הביודינמית באדם עולם, ושאלנו אותו כיצד נכין את גינתנו לחורף. "הסתיו הוא באמת זמן טוב ... קרא עוד »

אוריתמיה לתפוחים: תוצאות של מחקר רב שנתי

אדם עולם מחקרים

אלברט איינשטיין אמר פעם: "לא ניתן לצאת מבעיה מסוימת בעזרת אותה דרך חשיבה אשר הובילה לאותה בעיה".זוהי אמירה מצוינת שהיישום שלה לא פשוט, כי הרי איך אפשר לפתח מודעות לתבנית דרך החשיבה שלי ובה בעת לעבור לתבנית חדשה? הקיבעון המחשבתי קיים גם בחקלאות המסורתית וגם בזו המודרנית. הדגמה מרתקת ליציאה ממסלול המחשבה הקבוע פגשתי בעבודתה של טניה באומגרטנר (Tanja Baumgartner) ... קרא עוד »

להיות חקלאית פמיניסטית

מדור ביודינמיקה

כשנכנסתי לארצות הברית, שאל אותי הפקיד בביקורת הגבולות, אדם בגיל העמידה ובעל כרס, במה אני עוסקת. "אני חקלאית פמיניסטית" עניתי בעליזות. השתררה שתיקה ארוכה. לבסוף נשאלתי: "אז מה את מגדלת?" בשנות השלושים לחיי מצאתי את מה שנראה לי כשילוב המושלם בין "קריירות". בחורף אני עוסקת בסינגור פמיניסטי ובחינוך עממי, בשיתוף ארגון נשים קטן בוויניפג, קנדה. עמיתותי ואני מלמדות נשים בפרובינצית ... קרא עוד »

יוצרים אדמה פוריה – מטבע לתרבות

מדור ביודינמיקה

בתחילת פברואר 2017 התקיימה הוועידה הבינלאומית השנתית לחקלאות  ביודינמית במרכז הגתאנום בדורנאך, שוויץ. את הכנס ארגנה המחלקה לחקלאות בגתאנום (הפועלת לצד מחלקות לאמנות, דרמה, מדעי הטבע, ומחלקות נוספות). כל אלה ביחד יוצרים את המרכז הגדול ביותר בעולם כיום לחקר מדע הרוח. כאמור, המחלקה לחקלאות בגתאנום מחזיקה את המנדט של מחקר ופיתוח  הביודינמיקה, וכן רואה את תפקידה ברישות וחיבור בין יחידים, ... קרא עוד »