ערוץ: הורות

כוח המשיכה של הכדור

כמו כל הפלנטות, גם כדור המשחק הוא חפץ עגול שנע במהירות בחלל ויש לו כוח משיכה שפועל על גופים קטנים של ילדים שמסתובבים לידו. מה גורם לילדים למשיכה כמעט חסרת שליטה אל עבר החפץ העגול? אודה ולא אבוש, זו חידה שאני עדיין רחוק מלפענח. התופעה מרתקת: ילדים (בהכללה, יותר בנים שהגיעו ממאדים ופחות בנות שהגיעו מנוגה) יעדיפו תמיד משחק עם ... קרא עוד »

קציצונת או ילדת כוכבים

ילדים, מדור הורות לגיל הרך במגזין אדם עולם

אב אחד שהתייעץ איתי בנוגע למשפחתו, אמר: "זה מדהים איך הקציצונת הזאת הגיעה לחיים שלנו לפני שלושה חודשים! כל מה שהיא יודעת לעשות זה לצרוח, לאכול, לישון ולמלא את החיתול שלה ובכל זאת אני כבר מוכן לתת את החיים שלי בשבילה! היא מסתכלת עליי ויש לי הרגשה שהיא ממש מכירה אותי! הבן הגדול שלנו ילד מקסים, אבל הוא היה כל ... קרא עוד »

האוניברסיטה של החיים

אחת השאלות המרכזיות בהורות בכלל ובהקשר של תהליך הלמידה בבית הספר בפרט היא מהי מידת המעורבות הנחוצה של ההורים בתהליך הלמידה? בעבודתי נתקלתי בשני קטבים של מעורבות הורית. לאחר שאציגם ברצוני להציע דרך שלישית – את שביל הזהב, שלדעתי יכול להוביל את ילדכם בביטחון להצלחה בלימודים. הורי הליקופטר הקוטב הראשון שייך למה שנקרא "הורי ההליקופטר" (מושג שנטבע כבר בשנת 1969, ... קרא עוד »

השינה שאבדה

כשאנחנו רואים תינוקת ישנה או ילד שכל גופו כבד וחמים ורפוי, לבנו מתרחב אל מול התמימות והביטחון שבהם הקטנטנים האלו מתמסרים לעולם אחר. אנחנו יודעים שגופם מחדש את כוחותיו, שכן במהלך השינה מתרחשים תהליכים מטבוליים שמעודדים גדילה והתפתחות פיזית, נפשית ורגשית. לאחרונה, מסתבר, הפכה התמונה היומיומית של תינוק או פעוטה נמים במתיקות את שנתם לפחות מובנת מאליה, שכן במחקר של ... קרא עוד »

אדם צעיר – התערוכה

עיתון הילדים אדם צעיר (מקבוצת אדם עולם) נוקט בקו אמנותי לפיו כל גיליון מאויר על ידי מאייר/ת אחר/ת, הנבחרים בהתאם לזיקתם לנושא הגיליון. התוצאה של המדיניות היא שמנויי העיתון זוכים לאסוף את עבודותיהם של כמה מן המאיירים הטובים בישראל. העובדה הזאת לא נעלמה מעיניה של לימור מרגוליס, אוצרת מוזאון יפו לאמנות, והיא החליטה לקיים אצלה תערוכה המציגה עבודות נבחרות מתוך ... קרא עוד »

אריגה של הבלתי-נראה: מלאכות הכפיים בגן הילדים

שאלות רבות עולות בנוגע לפעילות בגני וולדורף, ומעלים אותן הן הורים שאוהבים מאוד את האווירה בהם והן מי שמותחים ביקורת על אופיים. פעמים רבות הם מבקשים לברר כיצד מועילה להתפתחות הילד בימינו הפעילויות במלאכות אשר היו מקובלות עד המהפכה התעשייתית, ועדיין נעשות בארצות "העולם השלישי". אספנו כאן מספר שאלות של הורים ואנחנו מנסות לענות עליהן: מהן בעצם מלאכות? בתי הבכורה ... קרא עוד »

פרידה ביתית

השעה חמש דקות לחמש. אני יודעת, כי השעון המעורר בטלפון שלי מצלצל. זו השעה להזריק את תרופות הבוקר. אבל הפעם, שלא כמו בכל השבועות האחרונים, הטלפון רחוק ממני, במטבח, והמטבח מלא בכל האנשים הכי קרובים לנו, אלה שבאו ללוות איתנו את אופיר בשעותיה האחרונות. נפרדנו מאופיר בבוקרו של יום שלישי, לאחר למעלה משנתיים של התמודדות עם סרטן. נפרדנו מאופיר בבית, ... קרא עוד »

סקס זה כמו מטקות: 300 מילה בזכות המשחק הזוגי הכי טוב שאני מכיר [איגרת 266]

הכותרת של הטור הזה לא רק מושכת תשומת לב, היא לגמרי נכונה. לקחתי אותה מקמפיין לחינוך מיני של משרד הבריאות, שעושה השוואה בין סקס למטקות. אבל מכיוון שהמנדט שלי כאן הוא משחקים (ולא משחקים מקדימים), אני אדבר רק על מטקות ואתם תעשו את ההשוואה לבד. מטקות הוא משחק מאוד מיוחד. זה משחק זוגי לא-תחרותי, שאין בו מנצח או מפסיד, ורק ... קרא עוד »