ערוץ: הורות

סדר פסח: מדריך שימושי להורה ולמורה [איגרת 300]

לפני מספר שנים, כאשר חינכתי תלמידי כתה ב', ערכנו סדר פסח כתתי. בין המצה לביצה הזמנתי את הילדים לספר את סיפור ההגדה. הסיפור עבר בשלום, עד לרגע שבו סופר על ליל יציאת מצרים ומריחת המשקופים בדם. אם בשנה שלפני כן ניווטתי את הסיפור בעצמי, והילדים עדיין היו עמוק בתוך החלום, הרי שהשנה רבים מהם "התעוררו", וידעו לספר את הסיפור בביטחון ... קרא עוד »

אשה עומדת בשמלה פרחונית על מדרכה, ומחכה

*סיפור מאת יוסי לוי אבני, מתוך הספר עד קצה הזריחה, בהוצאת ליריקה בשיתוף ג'וינט ישראל - אשל והמשרד לשוויון חברתי. היא מאופרת בקפדנות. אשה יפה, נמוכת קומה, לובשת את השמלה הפרחונית שאני מכיר היטב. כדי להתגבר על התרגשותה ועל סערת רוחה היא אוחזת בחוזקה בידית המזוודה הירוקה הגדולה, זאת שקניתי לה פעם, משגיחה בעיניה על שקיות הניילון הגדושות בגדים, קולבים ונעליים ... קרא עוד »

אני זה הכול: איך חושבים ילדים בשבע השנים הראשונות לחייהם?

דמיינו לעצמכם שאתם מבקרים בערבות אפריקה שבט פרימיטיבי החי חיים ראשוניים. ההבדלים החיצוניים מפליאים אתכם, אך יותר מזאת; החוויה היא שאתם בעולם אחר. הכול שונה ממה שאתם מכירים: היחסים בין חברי השבט הם אחרים, היחס של אנשי השבט לסביבתם, לעץ ולחיה הוא אחר, הפעילות שבה הם עסוקים בה היא אחרת, אופן הליכתם על האדמה הוא אחר... בקיצור, הם חווים את ... קרא עוד »

כוח המשיכה של הכדור

כמו כל הפלנטות, גם כדור המשחק הוא חפץ עגול שנע במהירות בחלל ויש לו כוח משיכה שפועל על גופים קטנים של ילדים שמסתובבים לידו. מה גורם לילדים למשיכה כמעט חסרת שליטה אל עבר החפץ העגול? אודה ולא אבוש, זו חידה שאני עדיין רחוק מלפענח. התופעה מרתקת: ילדים (בהכללה, יותר בנים שהגיעו ממאדים ופחות בנות שהגיעו מנוגה) יעדיפו תמיד משחק עם ... קרא עוד »

קציצונת או ילדת כוכבים

ילדים, מדור הורות לגיל הרך במגזין אדם עולם

אב אחד שהתייעץ איתי בנוגע למשפחתו, אמר: "זה מדהים איך הקציצונת הזאת הגיעה לחיים שלנו לפני שלושה חודשים! כל מה שהיא יודעת לעשות זה לצרוח, לאכול, לישון ולמלא את החיתול שלה ובכל זאת אני כבר מוכן לתת את החיים שלי בשבילה! היא מסתכלת עליי ויש לי הרגשה שהיא ממש מכירה אותי! הבן הגדול שלנו ילד מקסים, אבל הוא היה כל ... קרא עוד »

האוניברסיטה של החיים

אחת השאלות המרכזיות בהורות בכלל ובהקשר של תהליך הלמידה בבית הספר בפרט היא מהי מידת המעורבות הנחוצה של ההורים בתהליך הלמידה? בעבודתי נתקלתי בשני קטבים של מעורבות הורית. לאחר שאציגם ברצוני להציע דרך שלישית – את שביל הזהב, שלדעתי יכול להוביל את ילדכם בביטחון להצלחה בלימודים. הורי הליקופטר הקוטב הראשון שייך למה שנקרא "הורי ההליקופטר" (מושג שנטבע כבר בשנת 1969, ... קרא עוד »

השינה שאבדה

כשאנחנו רואים תינוקת ישנה או ילד שכל גופו כבד וחמים ורפוי, לבנו מתרחב אל מול התמימות והביטחון שבהם הקטנטנים האלו מתמסרים לעולם אחר. אנחנו יודעים שגופם מחדש את כוחותיו, שכן במהלך השינה מתרחשים תהליכים מטבוליים שמעודדים גדילה והתפתחות פיזית, נפשית ורגשית. לאחרונה, מסתבר, הפכה התמונה היומיומית של תינוק או פעוטה נמים במתיקות את שנתם לפחות מובנת מאליה, שכן במחקר של ... קרא עוד »

אדם צעיר – התערוכה

עיתון הילדים אדם צעיר (מקבוצת אדם עולם) נוקט בקו אמנותי לפיו כל גיליון מאויר על ידי מאייר/ת אחר/ת, הנבחרים בהתאם לזיקתם לנושא הגיליון. התוצאה של המדיניות היא שמנויי העיתון זוכים לאסוף את עבודותיהם של כמה מן המאיירים הטובים בישראל. העובדה הזאת לא נעלמה מעיניה של לימור מרגוליס, אוצרת מוזאון יפו לאמנות, והיא החליטה לקיים אצלה תערוכה המציגה עבודות נבחרות מתוך ... קרא עוד »