ערוץ: חברה

סמינר זומר והפליטים: הצצה אל ילדותם של המועמדים לגירוש מישראל [איגרת 291]

סטודנט בגן לילדי פליטים אריתראים

עננה קודרת מרחפת בשבועות האחרונים מעל קהילת הפליטים מאריתריאה ששוהים בישראל כעשור. בימים אלה נערכת המדינה לגרש את הפליטים לרואנדה ואוגנדה, אל עתיד לא ידוע. העלאת הנושא על סדר היום הציבורי מהווה הזדמנות לספר על פרויקט ייחודי של העמותה לקידום חינוך ולדורף ברמת גן, אשר מפעילה את בית הספר "זומר" (א'-י"ב), שבעה גני ילדים וכן את סמינר המורים. וכך היו ... קרא עוד »

סבא כפור ונובי גוד: על יוצאי ברית המועצות בחינוך וולדורף [איגרת 288]

נובי גוד

בדצמבר, כאשר הימים הכי קצרים בשנה והחושך מושל ברקיע, מציינים בתרבות היהודית-נוצרית את חנוכה וחג המולד, שניהם חגי אור המציינים את הלידה של האור מתוך החושך. במקומות נוצריים שבהם קהילה יהודית משמעותית, למשל ארצות הברית, ברכות ה-Happy Hanukah צמודות ל-Marry Christmas; וגם בארץ ניתן להבחין בעשור האחרון שיותר ויותר אנשים בוחרים לציין, לצד החנוכה ולאחריו, את חג המולד. מובילי המגמה ... קרא עוד »

תוכנית חדשנית לשילוב אנשים עם מוגבלות בגני ילדים משנה את כל מה שחשבתם על "בעלי מוגבלויות" [איגרת 285]

בשנת 2014 השיק שר החינוך דאז, הרב שי פירון, את תוכנית "האחר הוא אני", כנושא מרכזי למערכת החינוך. טיבם של תוכניות המונחתות מלמעלה למטה להתפוגג ברגע שהלמעלה מתחלף, מה שקרה גם הפעם, כאשר נפתלי בנט תפס את מקומו של פירון והצהיר בתחילת כהונתו כי אינו מאמין ב"אחר הוא אני", אלא דווקא בהעצמת זהויות אישיות. התוכנית של פירון נזרקה מהחלון. לעומת ... קרא עוד »

מוצ"ש אצל היועמ"ש: התבוננות אנתרופוסופית בבשורה מפתח תקווה [איגרת 283]

השבוע מלאה שנה להפגנות כנגד השחיתות השלטונית בכיכר גורן בפתח תקוה. הפגנות אלה מתקיימות בכל מוצאי שבת והיקפן כיום עומד על מספר קבוע של כמה מאות משתתפים עקשניים. בחמשת החודשים האחרונים זכיתי ללוות את המחאה כמשתתף וכדובר. מפעם לפעם אני מרשה לעצמי לצאת מדי פעם מן ההפגנה כדי "לעמוד על המרפסת" ולהתבונן במתרחש מתוך נקודת מבט חיצונית. בהתבוננות מנקודת מבט ... קרא עוד »

מה הקשר בין גתה לאקטיביזם חברתי? [איגרת 280]

אחד מהדברים שהפתיעו אותי ככל שהעמקתי את הכרותי עם קהילת אנתרופוסופיות בארץ, הוא הפער שקיים בין העמדות הליברליות שאופייניות לאנתרופוסוף הישראלי הממוצע, לבין השמרנות החברתית שמאפיינת קהילות אנתרופוסופיות. מי שמכיר את האנתרופוסופיה יודע שהיא באה עם אימפולס חברתי חזק מאוד: רודולף שטיינר היה פעיל מאוד לשינוי השיטה המדינית הנהוגה באירופה, ומשרעיונותיו לא התקבלו לאחר מלחמת העולם הראשונה, ייסד את חינוך ... קרא עוד »

לצורך עלייה: אזרחים בטבעון לוקחים אחריות על השכונה [איגרת 279]

פעילות יצירה לילדים בימי הפסטיבל על רקע ציור קיר של לורה אקרמן, שצויר בעזרת מתנדבות ותלמידי התיכונים. צילום- טל גליק

בחול המועד סוכות חגגה קהילת טבעון פסטיבל של מעורבות, יצירתיות ויוזמה אזרחית בשכונת העלייה שבמרכז היישוב. השכונה הוותיקה ומלאת הקסם, שסבלה מהזנחה רבת-שנים, שיוועה לתשומת לב, לניקיון ולטיפוח, ותושבי הקריה נענו לקריאתה בחפץ לב. הפרויקט נבנה בשלושה מעגלים: מעגל תושבי השכונה, מעגל אמנים ובעלי מלאכה ומעגל הציבור הרחב. התחלנו במפגש תושבים, שהוקדש להיכרות ולהעלאת בקשות, צרכים ומשאלות הנוגעים למרחב הציבורי ... קרא עוד »

5 שאלות עם תומר אביטל

תומר אביטל

1. מהי החוויה המעצבת של חייך? כשהייתי ילד הייתי לא מקובל, בלשון המעטה. החרימו אותי פעמים רבות, כינו אותי בשמות גנאי והיו שלבים שמצאתי את עצמי לגמרי לבד. זה היה נורא. אני די משוכנע שהחוויה הזו הגבירה את חוש האמפתיה שלי לאנשים בצד הלא נכון של המשוואה. של מסכנים, של חסרי הקול. אני מאמין שהיום אני לפעמים פועל מהמקום הזה ... קרא עוד »

ישראל של שלום או של מלחמה?

מדור בעין המתבוננת

משל חצי הכוס המלאה או חצי הכוס הריקה מוכר לכולנו ונדמה מתאים לתחילתה של רשימה זו. במעין מסר של אופטימיות בתרבות שבה אנו חיים, אנו מתבקשים להתבונן בחצי הכוס המלאה ולהעדיף אותה על פני הריקה, ובעצם להעדיף שמחה והודיה על הקיים על פני ה"אין" וההיעדר. אך האם בפני כל אדם בכל נקודת זמן עומדת היכולת לבחור ב"יש" על פני ה"אין"? ... קרא עוד »