ערוץ: חברה

ציונות ורוחניות או: הפיל והבעיה היהודית

חיה גרץ רן / חלוצה על כף

ציונות ורוחניות הם, באמת, שני נושאים עמוקים ורחבים. כמות בלתי נגמרת של מילים נשפכה על הנושאים הללו, כל תחום ותת-תחום נבחנו מכל צד אפשרי וכל מושג ותת-מושג גם הופרכו מכל זווית אפשרית. מכאן יובן שאין לי כל יומרה להכיל את הנושאים הללו באופן מקיף, אלא לגעת בזהירות בעיקרי הדברים, בעיקר לשאול שאלות ולפתוח את המרחב לחשיבה ולדיון. סערה ברצועת הבורשט ... קרא עוד »

עכשיו זה זמן הישראליות: תמונות מתוך ביוגרפיה ישראלית

בפתח מאמרו בעיתון הארץ, שהתפרסם לאחרונה תחת הכותרת: עכשיו זה זמן הישראליות, כותב יאיר אסולין: "עכשיו, על רקע העיר בית שאן, בחום החורפי הזה, אחרי שיטוט, אחרי דיבור עם אנשים, אחרי שקיעה פנימית אל תוך המרחב המתעתע, זה שמצד אחד כאילו אבוד ומצד שני מבעבע בתוך עצמו, בתוך עולם המושגים שלו, עכשיו, למרות הכל וכו', הגיע זמן הישראליות. זמן המחשבה ... קרא עוד »

בנימין זאב הרצל – בעל החלומות שהיה לאיש מעשה

מדור מזון לנפש-ביוגרפיה קטנה

בכל שנות קיומה של מדינת ישראל, מהווה הסופר והעיתונאי תיאודור הרצל דמות נערצת בהיסטוריה של הציונות. הרצל נחשב להתגלמות היהודי המושלם, מעין "דור חדש" שבכוח רצונו יצר יש מאין. הוא היה הסופר היחיד בעולם ששינה בצורה משמעותית את פני ההיסטוריה של עם כלשהו. הוא אף כונה בזמנו בזלזול "ז'ול ורן היהודי", שכמוהו יצר נבואות שהגשימו את עצמן. בנימין זאב תיאודור ... קרא עוד »

כשהמדינה עושה בושות

מדור בעין המתבוננת

לאחרונה שוחחתי עם שחר המאירי, נערה מכיתה ח' בבית ספר עודד, הכותבת עבודת ביוגרפיה על מהטמה גנדהי וביקשה לראיין אותי כמתרגם ספרו ומומחה למשנתו. אחד מפיתולי שיחתנו לקח אותי להסבר על שיטת ההתנגדות הבלתי אלימה שאותה פיתח: לפי השיטה, במאבק כנגד אי צדק, אסור לך לפגוע באחר בצורה אלימה, ואת הסבל אתה משית על עצמך (למשל, בצעדות, צומות ומאסרים). באופן ... קרא עוד »

להחזיר את הכבוד האבוד של הזקנה [איגרת 297]

בצילום: רוזה מענית. נולדה ב-1907 ברוסיה ועלתה למושב נהלל עם הוריה כשהייתה בת 16. בשנת 1954 התיישבה עם בני משפחתה בירוחם כדי לסייע בהקמת העיירה, וב-1984 שבה להתגורר בנהלל, קרוב לבני משפחתה

לאחר שהתגבשה אצלנו במערכת אדם עולם ההחלטה להוציא גיליון בנושא הזקנה, מצאתי את עצמי מהרהר כמעט מדי יום בזקנה ובתהליך ההזדקנות שהפך ארוך וממושך בתקופתנו המודרנית. נזכרתי בסרט שראיתי בילדותי על האסקימואים שנוטשים את זקניהם על פסגת הר מושלג או מעלים אותם על קרחון בודד. נוכחתי שהמציאות שמוצגת בסרט אינה רחוקה כל כך מתפיסת הזקנה בתרבות המערבית המודרנית, אשר אמנם ... קרא עוד »

מנדט לקבלת החלטות

נקודת הזמן בה אנו נדרשים לקבל החלטה היא נקודה משמעותית בתוך הביוגרפיה שלנו, זו נקודה שבה יש לנו הזדמנות להתפתחות, הזדמנות לפגוש את עצמנו ולהתחבר למקומות שאנחנו לא תמיד מחוברים אליהם. כשאני מקבלת החלטה, זו הזדמנות להתחבר לייעוד שלי, למה שנכון לי, לאיך אני רוצה לראות את העתיד שלי. זו נקודה בזמן בה יש מפגש בין עבר לעתיד. קבלת החלטה ... קרא עוד »

טיפול בסוף החיים

מאז ימי היפוקרטס, לרפואה היו שתי מטרות עיקריות: ריפוי מחלות והקלת הסבל. עד המאה ה-19 התמקדה הרפואה בהקלת הסבל אך עם התקדמות הטכנולוגיה והתפתחות הידע הרפואי התאפשר ריפוין של מחלות שונות והדגש הוסט מהקלת הסבל לריפוי המחלות ולמלחמה במוות. המוות הפך להיות אויב שיש להילחם בו בכל מחיר. כתוצאה מהתפתחות זו, החיים עם מחלות כרוניות וכן תהליכי הגסיסה והמוות, שהיו ... קרא עוד »

סיפורי סבתא

בין לידה למוות ישנה דלת מסתובבת אשר עליה כתוב מצד אחד: "כניסה" ומן הצד האחר: "יציאה". הרך הנולד פוגש את הסבא שלו קרוב מאוד לדלת. שניהם בעלי מעט שיער, גפיהם חלשים, מערכת העיכול אינה מתפקדת בצורה מיטבית, ייתכן שאצל הקשיש רמת התודעה כבר לא מפותחת כפי שהייתה, ואילו אצל התינוק טרם התפתחה. במבט העיניים הם יכולים להבין זה את זה, ... קרא עוד »

5 שאלות – עם אבנר בן נר, בן 88

נולדתי ב-1931 בכפר יהושע, שהיה עדיין בשנות הקמתו, להורים חקלאים שעבדו במשק מבוקר עד ערב בתנאים קשים. אנחנו, הילדים, היינו חלק בלתי נפרד מהחיים במשק, מעורבים בחיים ובעבודה. מלחמת השחרור קטעה את הלימודים במחזור שלנו. היינו עדיין צעירים לגיוס, ולכן לקחו אותנו לעזור במשקים שבניהם התגייסו ולחפור עמדות במקומות שונים. בצבא הייתי בקורס מ"כים נח"ל הראשון ובקורס קצינים. שימשתי כקצין ... קרא עוד »