ערוץ: חינוך וולדורף

מהו חסם הגדילה הגדול ביותר של חינוך וולדורף בישראל? על שאלת המורים בוולדורף [איגרת 305]

גלעד גולדשמידט וסטודנטים מהכשרת וולדורף בדוד ילין, בעת סיור בהרדוף. צילום: משי אליה קמל

מה עושה בית ספר לבית ספר איכותי? גורמים רבים, אבל קודם כל – מוריו. המורים הם הידיים והנשמה של כל תהליך חינוכי, לא כל שכן של מוסד חינוכי. בבתי ספר וולדורף, המבוססים על אוטונומיה וחופש חינוכי כמעט מלא למחנכים, דבר זה נכון שבעתיים. והנה אנו נמצאים בארץ במצב מוזר. ישנם בארץ  כ-25 בתי ספר יסודיים –ו-6 תיכונים המוכרים כבתי ספר ... קרא עוד »

האם חינוך ולדורף משפיע על החינוך בישראל?

קטע מהיצירה נערים בשדה / חיה גרץ רן

תחילה מעט היסטוריה. חינוך ולדורף החל בשנות הכאוס בגרמניה, עם סיום מלחמת העולם הראשונה. בשנה האחרונה למלחמת העולם הראשונה, 1917, החל שטיינר בפעילות שהיום היינו מכנים אותה פוליטית. הוא הגה, יזם וארגן תנועה לשינוי חברתי, שבמרכזה ניצב הרעיון של שילוש חברתי: ניתוק מסוים בין התחום הכלכלי, החברתי והרוחני. שטיינר ראה בהגשמת רעיון זה תנועת נגד למגמות הלאומיות שפשטו אז בקרב ... קרא עוד »

חלוצים בארץ זרועה

קטע מיצירתה של חיה גרץ רן "שדות אבות ובני"

"לפני נפש האנתרופוסוף, באותיות זהב, צריכה להתייצב המחשבה: היה איש יוזמה! והישמר לך פן לא תמצא — עקב מעצורים של גופך או קשיים שעלולים לעמוד בדרכך - את מוקד ישותך, בו נמצא מקור יוזמתך. ראה נא שבמהלך חייך תלויים כל גיל ועצב, כל אושר וכאב, במציאה — או אי מציאה — של יוזמתך האינדיבידואלית בעולם." - רודולף שטיינר, מכתבים לחברים ... קרא עוד »

ימי בנימינה

מדור מזון לנפש-יוזמה

החודשים האחרונים מאופיינים בצמיחה חסרת תקדים של יוזמות וולדורף שאמורות להיפתח כבר בשנת הלימודים הקרובה: לצד היוזמות ברחובות, פתח תקווה ויקנעם, נתבשרנו על מהלך להקמת בית ספר במועצה המקומית בנימינה - גבעת עדה. גם כאן חוזרת על עצמה הסיבה להקמת המוסד: בית הספר "רימון" בפרדס חנה מלא עד אפס מקום, וההורים נצרכו לפתרון מקומי עבור ילדיהם. בנימינה-גבעת עדה נהנית כיום מפריחה חינוכית ... קרא עוד »

טיול בוקר במינוס עשר מעלות

הפינה ולדורף בעולם מתוך מדור מזון לנפש

חינוך ולדורף הוצע לראשונה בקנדה בשנות החמישים של המאה הקודמת, עם פתיחתם של מספר גני ילדים על-ידי קבוצות לימוד אנתרופוסופיה. עקב גודלה של המדינה (שנייה בעולם) ומגוון האוכלוסייה, מקבל חינוך ולדורף גוונים שונים ממחוז למחוז ומאזור לאזור, ושואב השראה מהסביבה הגיאוגרפית ומהתרבויות השונות, כולל ממסורותיהם של האינדיאנים, המתיישבים הראשונים ביבשת. בקנדה קיימים כיום כ-30 בתי ספר בשיטת ולדורף, שניים מהם ... קרא עוד »

לא לגננות בלבד: כנס ארצי עם ד"ר מיכאלה גלוקלר יעסוק בבריאות בשִבעון הראשון [איגרת 302]

"המעגל לחינוך ולדורף לגיל הרך בישראל" היא עמותה חדשה, אשר הוקמה כדי למסד את פעילות "מעגל הגנים", שהוקם לפני כמה שנים במטרה ליצור מעגל תומך ומכוון עבור כל הגננים והגננות בישראל אשר מחנכים ברוח ולדורף. עיקר פעילות המעגל כרגע הוא בארגון שני כנסים בשנה, אליהם מגיעים בממוצע כ-250 גננות וגננים. הכנסים מתקיימים באופן קבוע באיסרו חג של סוכות ופסח, דבר ... קרא עוד »

מעגל החיים: האתגר והחשיבות של המעגל בגני ילדים [איגרת 301]

מעגל בגן וולדרף

מכירים את הבדיחה? "למה בני ישראל הלכו במדבר ארבעים שנה? כי הם הלכו במעגלים" אני רוצה לדבר הפעם על המעגל בגן וולדורף ועל החירות. זה נשמע כמעט כמו מושגים הפוכים: מעגל וחופש. מעגליות ואינדיבידואליות. ברוב גני הוולדורף (המכונים גם גנים אנתרופוסופיים) מתקיים בכל יום מפגש המכונה "מעגל". במעגל הזה מביאה הגננת מעיין מחזה הרפתקאות שבו הילדים הם השחקנים. את הנושא ... קרא עוד »

סדר פסח: מדריך שימושי להורה ולמורה [איגרת 300]

לפני מספר שנים, כאשר חינכתי תלמידי כתה ב', ערכנו סדר פסח כתתי. בין המצה לביצה הזמנתי את הילדים לספר את סיפור ההגדה. הסיפור עבר בשלום, עד לרגע שבו סופר על ליל יציאת מצרים ומריחת המשקופים בדם. אם בשנה שלפני כן ניווטתי את הסיפור בעצמי, והילדים עדיין היו עמוק בתוך החלום, הרי שהשנה רבים מהם "התעוררו", וידעו לספר את הסיפור בביטחון ... קרא עוד »

סיפורי סבתא

בין לידה למוות ישנה דלת מסתובבת אשר עליה כתוב מצד אחד: "כניסה" ומן הצד האחר: "יציאה". הרך הנולד פוגש את הסבא שלו קרוב מאוד לדלת. שניהם בעלי מעט שיער, גפיהם חלשים, מערכת העיכול אינה מתפקדת בצורה מיטבית, ייתכן שאצל הקשיש רמת התודעה כבר לא מפותחת כפי שהייתה, ואילו אצל התינוק טרם התפתחה. במבט העיניים הם יכולים להבין זה את זה, ... קרא עוד »