ערוץ: מלאכות

צעדים בשטח – סירת שלוליות

פטיש מסמר, מדור נגרות מעשית במגזין אדם עולם

גשמים ראשונים לחורף זה שטפו אותנו לא מכבר, ויום אחד, בעודי מתבונן בילדי "שומרי הגן" משחקים בסירות עלים בשלוליות, החלטתי לבנות עם אליאל, הילד שלנו, סירת שלוליות מקצועית! כמובן שיצאנו למשימת איסוף "זהב" בפחי הנגריות בסביבה, ותוך ימים ספורים היו לנו את כל חומרי הגלם. תכננו כיצד תראה הסירה והכינו את כל הכלים והציוד שיידרש. רשימת חומרי הגלם: לוח עץ ... קרא עוד »

כריות ג'אגלינג משולשות או תרנגולים מעופפים

מדור מלאכות מגזין אדם עולם

החומרים: בד בגודל 20 X 11 ס"מ (אפשר להגדיל או להקטין לפי רצונכם). שאריות בד לֶבֶד עבור הכרבולת, המקור והדלדול שמתחת למקור. חוט רקמה ומחט לעיניים (אם כי ניתן לתפור כפתורים או לצייר עיניים). מעט חומר מילוי ואורז. הנחית ליצירת הכריות גוזרים בד בגודל 20 X 11 ס"מ וכן את שלושת החלקים: הכרבולת, המקור והדלדול שמתחת למקור. גזרו כפי שנראה ... קרא עוד »

מנחש הנחושת

ד"ר ניסים אמזלג נולד במרוקו ב-1962. הוריו היגרו לפאריס כשהיה בן שלוש, ובגיל 21 עלה לארץ. כאן הוא כתב דוקטורט בביולוגיה ועסק במחקר בתחום. במקביל, גילה עניין בחקר המקרא, בדגש על חקר המתכות. לפני 15 שנה הבין שכלל הרעיונות שנאספו במוחו חייבים לצאת לאור: "במבט לאחור, אולי זאת הייתה ההתמודדות שלי עם משבר גיל הארבעים...", הוא אומר בריאיון על כוס ... קרא עוד »

הכנת פוי (Poi)

מדור מלאכות מגזין אדם עולם

פּוי הוא ענף מאומנויות הקרקס ו נעשה שימוש בשני כדורים מחוברים לחוטים (בדרך כלל חוט וכדור אחד לכל יד, אך יש וריאציות שונות לכך). ברוב המקומות קרוי הפוי בשמו המקורי, אך בישראל נהוג לקרוא לו "פויז". משמעות המילה פוי במאורית היא 'כדור מחובר לחוט'. חפץ זה היה משמש לריקודים מאוריים, אך באופן שונה מהאופן בו נעשה שימוש בפוי כיום. הפוי נחשב בדרך ... קרא עוד »

עששית כוכבים לחנוכה

בובה של מדור

החיבור בין מתמטיקה ומלאכה נפלא בעיניי. בשיעורי המתמטיקה בבית הספר נעשית פנייה ישירה לחשיבה תוך שיום צורות, המשגה, יצירת הכללות ועוד. בשיעורי המלאכה, לעומת זאת, יש לא פחות מתמטיקה, אך הדברים מובאים מתוך חוויית הגוף, ללא שימוש במילים רבות, או במושגים והסברים. הילדים חווים את המתמטיקה מתוך כוחות הרצון. בכיתות הגבוהות של בית הספר היסודי מגיע השלב שבו התלמידים חוקרים ... קרא עוד »

בובה אנתרופוסופית- הכנת גוף

בובה של מדור

הבובה מייצרת לילד מרחב שבו הוא מבטא, מרגיש ובורא מציאות. דרך התבוננות באופן משחקם של ילדים נוכל ללמוד רבות על עולמם הפנימי. אסתר שחם, מלמדת אותנו כיצד ליצור בובה אנתרופסופית והפעם – גוף >>> להוראות ההכנה קרא עוד »

על תודעה חדשה, פרמידות בוסניות ומהטמה גנדהי [איגרת 198]

בתמונה: פירמידת השמש, ליד העיירה ויסוקו, בוסניה

את אילן לוי, המו"ל של הוצאת פראג, אני מכיר כבר מספר שנים. מלבד תחושה של שותפות גורל, יש לי גם הערכה רבה אל פועלו הספרותי. התבוננות אל ארון הספרים הניו אייג'י מראה שהוצאת פראג חתומה על כמה מהספרים המשמעותיים ביותר שהתפרסמו בתחום, ספרים שחלקם הובילו להתפתחותה של שיטת טיפול אשר יצרה שינוי משמעותי בחייהם של רבים: ספריו של אקהרט טולה; ... קרא עוד »