ערוץ: רוחניות

איך השוויון בין המינים כיבה את התשוקה והאם ניתן לשקם אותה

בימים אלה אני קורא את הביוגרפיה "רודולף שטיינר – מבוא לחייו ועבודתו", שחיבר גרי לצ'מן, חוקר איזוטריה מערבית בהווה וכוכב רוקנרול בעבר. לצ'מן אינו אנתרופוסוף, הביוגרפיה שחיבר אינה מסוגת כתבי קדושים, אך היא מביאה נקודת מבט מעניינת על שטיינר האדם. הניסיון לכתוב על שטיינר האדם אינו פשוט, כיוון שהוא ממעט לחלוק מידע על חייו הפרטיים. גם האוטוביוגרפיה שחיבר היא בעיקר ... קרא עוד »

רגע של עברית: על שבועות, שִבעון ושבת [איגרת 258]

מאת אבי בן צבי | בצילום: חגיגת שבועות בבית ספר ולדורף החדש במצובה מועדו של חג השבועות הוא שבעה שבועות ויום אחד ממחרתו של חג-הפסח הראשון (כלומר, מהיום הראשון של חול המועד). המילה שבוע טבועה בשמו של החג הזה, אבל הוא החג היחידי מבין חגי העלייה לרגל שלא נמשך שבוע ימים. המקור של המילה שבוע הוא כמובן במספר שבע, שהרי בשבוע ... קרא עוד »

אתי הילסום –לאהוב את פיסת השמים שמעל חצר הכלא

מדור מזון לנפש-ביוגרפיה קטנה

סיפורה של אתי הילסום הוא מעשה התעוררות רוחנית של אישה צעירה, רגישה ומשכילה וגם יצרית ותאבת חיים. היא מבטאת את הפוטנציאל הטמון בנפש וברוח המתממש רק לעיתים נדירות ובנסיבות קיצוניות וחריגות. סיפורה מתרחש  בזמן שואת יהודי אירופה. אתי הילסום נולדה בשנת 1914 למשפחה יהודית משכילה באמסטרדם, הולנד. היא קיבלה הסמכה במשפטים, אך התעניינה ולמדה מכל הבא ליד. היא העידה על ... קרא עוד »

חינוך עושים בשלווה: על בית ספר ולדורף בניו דלהי [איגרת 245]

ההיי-טק ניישן מייצאת לעולם לא רק ידע מדעי, טכנולוגי או חקלאי. אסתר שחם, מורה למלאכות יד מבית הספר "בראשית" בקרית אונו, יצאה לשבוע בניו-דלהי, ללמד מן הידע המצטבר כאן, וללמוד שניתן להקים יוזמה חדשה בשלווה גדולה. מתוך גיליון 45 של מגזין אדם עולם >>> לקריאת המאמר הכנסו לאתר אדם עולם  קרא עוד »

המדע המערבי כשער לעולם הנפש והרוח

דרכי אל הרוח עוברת דרך שערי החשיבה. עד היום זוכרת אני את עצמי בגיל 21, פוסעת דרך מרחבי הדשא אל עבר השלט "מדעי הטבע" בכניסה לפקולטה בקמפוס גבעת רם בירושלים. אני סטודנטית בשנה א' בביולוגיה. אני רוצה לדעת את סודות החיים, והחיפוש התחיל בהבנתם דרך הידע הזמין וההגיוני עבורי באותה תקופה - המדע. במובנים מסוימים היה זה המשכו של המבט ... קרא עוד »

ד"ר יואב בן דב – המדען שנתן לגיטימציה לאִי רציונליות

מדור מזון לנפש-ביוגרפיה קטנה

בזמן שרוב בני האדם מקבלים עליהם את המסגרות האוטומטיות ונרדמים אל תוך החיים, אנשים מסוימים ניחנים במשהו אחר. אלה נמשכים מגיל צעיר לחיפוש עצמי הבא לידי ביטוי בעבודה פנימית שהיא חקר העצמי והעולם. שאלות גדולות מטרידות את מנוחתם, כמו מי אני? מה אני עושה כאן? מהו האלוהי? ומהי האמת? איש כזה היה ד"ר יואב בן דב, שהלך לעולמו בטרם עת ... קרא עוד »

להיות אחד עם העולם: על המסע המתמיד להארה אישית [איגרת 235]

מתוך גיליון 44 של מגזין אדם עולם אנשים מתחילים לבקש הארה בזמנים שונים ובנסיבות שונות בחייהם ומטעמים שונים. אחד המורים הרוחניים שראיינתי לאחרונה סיפר לי שבגיל שלוש,כששיחק בערב קיץ אחד בצעצוע של גופי (הכלב המצויר מאולפני דיסני) על המרפסת הקדמית של בית הוריו בטקסס, התמוססו גבולות תודעתו והיא התפשטה עד אינסוף — מבלי שהייתה לו כל יכולת להבין או לתת ... קרא עוד »

להקיש על שערי מרום במעמקי הלב

שקיעה בפלחים, אריה בן דוד

חול המועד סוכות. שעת בין ערביים. השמש השוקעת אל תוך הים כמו כדור אש שאורו כבה לאיטו מהלכת עליי קסם. צביטת המסתורין הזאת, ההרגשה שהעין אינה יכולה להקיף ולקלוט את גודש המראות אפפה אותי שוב כאשר שמתי פעמיי לפגישה עם אריה בן דוד בשעה זו של דעיכת היום על חוף הים. עם אריה, שהוא אנתרופוסוף ותיק, אמן וממייסדי סמינר וולדורף ... קרא עוד »