ערוץ: תזונה

חיידקים למתחילים

אנשים מפחדים מהתססה. לימדו אותנו שאוכל מותסס זה אוכל מקולקל ושחיידקים הם דבר מזיק. אך אם היינו חוזרים רק מאה שנים אחורה, כמעט בכל מקום שהיינו מגיעים אליו התססה הייתה מלאכה ביתית שמי שלא שלט בה לא יכול היה לשרוד. החל מהמהפכה החקלאית (שבה התחלנו לאגור את המזון שלנו) ועד המהפכה התעשייתית (ממש לא מזמן בראייה היסטורית) התססה הייתה חלק ... קרא עוד »

ארוחת בוקר בצנצנת

מדור סנדביץ' לבית ספר

קיץ. כולכם ודאי עסוקים מעל הראש בהכנות למסיבות סוף השנה בבתי הספר, בגנים ובחוגים, ובחזרות להצגות הסיום ולמופעים. בין לבין, לפעמים פשוט אין זמן או חשק לבשל אוכל חם, כך שממילא כל היום אוכלים פירות וסנדביצ'ים. דווקא מסיבה זו החלטתי להחליף הפעם את הסנדביץ' במנה קלה, מהירה להכנה, משביעה ובריאה, שתוכלו לקחת אתכם בבוקר לבית הספר או לחזרות ואפילו להרוויח ... קרא עוד »

סנדביץ' של יום ראשון

במדור הפעם מתארחת אצלי חברתי פאולינה לוהֵר, תלמידה בבית ספר ולדורף בעיר בראונשוויג שבגרמניה. בראונשוויג, למי שלא יודע, היא העיר התאומה של טבעון, ולפני כחודש, במסגרת פרויקט חילופי תלמידים, נסעתי לשם עם עוד שלושה ילדים מבני כיתתי. אני התארחתי במשך שלושה שבועות אצל פאולינה, ועכשיו היא אצלי. מאחר ופאולינה לא טעמה חלה מימיה והתאהבה בה מהביס הראשון, החלטנו להקדיש את ... קרא עוד »

5 שאלות עם יוטקה הרשטיין

יוטקה הרשטיין

1. איך פגשת את האנתרופוסופיה?  את האנתרופוסופיה פגשתי כאשר התגוררתי בקיבוץ כפר מנחם, שם שימשתי כמורה לאנגלית. אריה בן דוד, שהיה חבר, מורה ושכן שלי, הזמין לקיבוץ את מגדה מאייר שהיתה מחנכת ולדורף בשטוטגרט. היא הרצתה מספר פעמים בפני כמה אנשים – לימים הפכו כולם מעורבים באנתרופוסופיה בישראל. אני מכנה אותם "הילדים של מגדה" (לה לא היו ילדים משלה), ואני ... קרא עוד »

בוריטו

מדור סנדביץ' לבית ספר

טוב, כמו שבטח כבר שמתם לב, רוב ה"סנדוויצ'ים" במדור הזה הם לא בדיוק כאלה שעשויים משתי פרוסות לחם וביניהן ממרח כלשהו וירקות. יום יבוא ואולי אתן מתכונים לכמה ממרחים מיוחדים, אבל בינתיים מה שעולה לי לראש זה בעיקר סנדוויצ'ים מארצות אחרות. למעשה, אולי "סנדוויץ' מסביב לעולם" יהיה שם מתאים יותר למדור, או יותר נכון "סנדוויץ' מסביב לעולם לבי"ס"... מי יודע, ... קרא עוד »

על כיבושים ושלום

כשנחתם הסכם אוסלו, באווירה האופטימית קצרת המועד ששררה אז, הגישו פלסטינים ענפי זית לחיילים במחסום. אך מאז, אנו שומעים על עץ הזית בעיקר בהקשרים של מלחמה: בשנים האחרונות עונת המסיק היא תקופה שבה צה"ל נדרש להגן על המוסקים הערבים מפני התקפות המתנחלים, שפוגעים בהם או בעצים מתוך כוונה ברורה לזעזע את סלע קיומם. ומנגד, ארגוני זכויות אדם מתגייסים בימים אלה ... קרא עוד »

עוד בוקר שגרתי ביפן

מדור סנדביץ' לבית ספר

אם תיכנסו לכל כיתה אקראית בארוחת העשר תוכלו לראות נוף די משעמם של סנדוויצ'ים עם ממרח כלשהו ולפעמים קצת ירקות. כל יום בעשר חיכה גם לי אותו לחם עם חומוס (או כל מילוי אחר) בקופסת האוכל שלי, אבל אחרי תשע שנים החלטתי שהגיע הזמן לגוון. עם כל החזרה לשגרה (ומיליון הדברים שצריך לזכור) פרח לי מהראש המדור שאני אמורה לכתוב, ... קרא עוד »

סביח אל חיר: קבלו את הסנדביץ' המושלם לחזרה לבית הספר [איגרת 218]

מאת יערה מצליח-חנוך // מתוך גיליון 42 של מגזין אדם עולם סנדביץ' לבית הספר הוא עניין רציני, ועוד יותר מתמיד, הסנדביץ' הראשון ליום הלימודים הראשון: בוקרו של הראשון בספטמבר יהיה הפעם הראשונה מזה חודשים רבים, וכנראה גם פחות או יותר הפעם האחרונה השנה, שבה תקומו מוקדם מהרגיל כדי להכין סנדביץ' מושקע באמת, שבו קופסאות אוכל חדשות יבלעו לתוכן פרוסות מדוגמות, ... קרא עוד »