גליון 45

מהם הכוחות הרוחיים שיצרו את התופעות הפיזיות הנתפסות בחושים האנושיים שלנו ועדיין פועלים עליהם, ומהם יחסי הגומלין בין הרוח והחומר. זוהי מהותה של האנתרופוסופיה: מחקר רוחי הפועל — בד בבד ולצד המחקר החומרי — להבין את העולם במורכבותו.

תופעת מריוט

מדור בעין המתבוננת

לפני ארבע מאות ושש עשרה שנים גילה הפיזיקאי אדם מריוט את הכתם העיוור בעין. תופעה זו נוצרת בעקבות היעדר רגישות לאור בנקודת החיבור בין רשתית העין לבין עצב הראייה. כשמריוט, שהיה כומר ואב מנזר, גילה את הכתם בעין, סביר להניח שהוא בירך את האל הטוב על שהוא מזכיר לאדם את מגבלותיו. לא רק שלאדם אין ראייה אלוהית, הרי שגם הראייה ... קרא עוד »

אימפולס

מדור מזון לנפש-יוצק משמעות

אימפולס, ובעברית "דחף", הוא מושג הרווח בקרב אנתרופוסופים ותיקים. רבים מבינים אותו כאקסיומה ומשתמשים בו כלאחר יד, אך מתקשים מאוד לתת לו הגדרה. ובכל זאת – מהו האימפולס בשפת יודעי הח"ן? כאשר אנו מדברים על אימפולס, אנחנו מתכוונים לכוחות שאיננו יכולים לתפוס בעזרת החושים האנושיים, ואשר עומדים ככוחות מעצבים מאחורי התופעות הביולוגיות והחברתיות. הכוחות הללו הם עצמם הפעילות המניעה את ... קרא עוד »

וולדורף חירום

מדור מזון לנפש-יוזמה

"פדגוגית חירום" היא יוזמה מרשימה ביותר של הארגון הוותיק " ידידי חינוך וולדורף" (Friends of Waldorf Education) שפועל להפצת חינוך וולדורף ברחבי העולם. יוזמת "פדגוגית חירום" מתמקדת בעבודה עם ילדים ומתבגרים במצבי טראומה ופוסט-טראומה באזורי מלחמה ואסון. מזה מספר שנים שהארגון פועל בעיראק, ובנובמבר האחרון נסע צוות מטעמו בפעם האחת עשרה לצפון עיראק (לשעבר באוטונומיה הכורדית), שם התמקדו חברי המשלחת בהכשרות ... קרא עוד »