גליון 46

גליון הבוחן את מערכת היחסים המורכבת בין האנתרופוסופים הישראלים לתרבות הגרמנית. 

למי הריבונות על התרבות? הפסטיבל שמדליק את תושבי טבעון [איגרת 248]

פסטיבל שייח אבריק קרית טבעון

בשנים האחרונות מתנהלת שיחה פרועה על אודות ה"תרבות" בישראל. אחת מבעיותיה של שיחה זו, היא שהדיון המטא-תרבותי נשלט בידי ערכים פוליטיים או כלכליים. מחד, התרבות נכפפת לשיח של שוויון זכויות וכינון זהויות, ומאידך – לשאלות של כדאיות כלכלית. השאלה מהי בעצם תרבות, וכיצד היא מפתחת את המהות האנושית, את החופש האישי ואת הקשרים הקהילתיים – לרוב נזנחת. פסטיבל שייח' אבריק ... קרא עוד »

אז מה באמת נדרש בכדי לחדש את הוראת המדעים?

- תגובה למאמר של אורי צדוק ואייל בלוך, אדם עולם 45 >>> לקריאת המאמר הוראת המדעים וחינוך וולדורף- לאן? גליון 45, מגזין אדם עולם מציק שדווקא מאמר הפותח בשאלת המדע, מתחיל בשיפוט שהכותבים לא מבססים על עדויות (כפי שמקובל במדעי הטבע) כי "חיה הרגשה מוצקה שהוראת המדעים בבתי ספר וולדורף נותרה חובבנית ורחוקה מלמלא את יעדיה בהתפתחותו השלמה והבריאה של ... קרא עוד »

אינקרנציה

מדור מזון לנפש-יוצק משמעות

מקור המונח אינקרנציה מלטינית – incarnatio, ומשמעותו "בתוך הבשר", כלומר – התגשמות בגוף. רעיון האינקרנציה מופיע כבר במיתולוגיות ההודית, היוונית, הרומית ובמיתולוגיות אחרות. לעולם המערבי הגיע המונח מהנצרות, מסיפור התגשמות רוח האל בבשר אדם. בברית החדשה, האינקרנציה מייצגת את האמונה כי ישוע מנצרת הוא התגשמות של רוח אלוהים ההופכת אותו לאדם - אל כאחד, אף כי הופיע כאדם. האנתרופוסופיה משתמשת ... קרא עוד »

בתקווה

מדור מזון לנפש-יוזמה

הכול התחיל כשעדו מתיא, רופא ילדים מפתח תקווה, העוסק ברפואה אנתרופוסופית והורה לילדים קטנים, החליט שהוא מעוניין בחינוך וולדורף לילדיו. מאחר ובעיר מגוריו לא קיים בית ספר שכזה, חשב בהתחלה לעבור עיר, אך לאחר מכן נמלך בדעתו והחליט לנסות ולהקים בית ספר וולדורף לילדי פתח תקווה. מזה חצי שנה הרעיון הולך ותופס תאוצה: הוקמה עמותה בשם "פרדסים", שכרגע חברים בה ... קרא עוד »

אתי הילסום –לאהוב את פיסת השמים שמעל חצר הכלא

מדור מזון לנפש-ביוגרפיה קטנה

סיפורה של אתי הילסום הוא מעשה התעוררות רוחנית של אישה צעירה, רגישה ומשכילה וגם יצרית ותאבת חיים. היא מבטאת את הפוטנציאל הטמון בנפש וברוח המתממש רק לעיתים נדירות ובנסיבות קיצוניות וחריגות. סיפורה מתרחש  בזמן שואת יהודי אירופה. אתי הילסום נולדה בשנת 1914 למשפחה יהודית משכילה באמסטרדם, הולנד. היא קיבלה הסמכה במשפטים, אך התעניינה ולמדה מכל הבא ליד. היא העידה על ... קרא עוד »

5 שאלות עם יוטקה הרשטיין

יוטקה הרשטיין

1. איך פגשת את האנתרופוסופיה?  את האנתרופוסופיה פגשתי כאשר התגוררתי בקיבוץ כפר מנחם, שם שימשתי כמורה לאנגלית. אריה בן דוד, שהיה חבר, מורה ושכן שלי, הזמין לקיבוץ את מגדה מאייר שהיתה מחנכת ולדורף בשטוטגרט. היא הרצתה מספר פעמים בפני כמה אנשים – לימים הפכו כולם מעורבים באנתרופוסופיה בישראל. אני מכנה אותם "הילדים של מגדה" (לה לא היו ילדים משלה), ואני ... קרא עוד »