גליון 49

מלאכת הכפיים היא הבסיס לכל התרבות האנושית. היא האופן הראשוני ביותר שבו החל האדם לשנות את העולם. במלאכת הכפיים מעורבים כמעט כל החושים – חושי המגע, התנועה העצמית, שיווי המשקל, הראייה, החום, הריח, השמיעה ולעתים גם הטעם. בחברת אנשים אחרים מהווה עבודת הכפיים גם מרחב להתפתחותה של השפה, של המחשבה ושל חוש האני מול האחר הפועל מולי.

ישראל של שלום או של מלחמה?

מדור בעין המתבוננת

משל חצי הכוס המלאה או חצי הכוס הריקה מוכר לכולנו ונדמה מתאים לתחילתה של רשימה זו. במעין מסר של אופטימיות בתרבות שבה אנו חיים, אנו מתבקשים להתבונן בחצי הכוס המלאה ולהעדיף אותה על פני הריקה, ובעצם להעדיף שמחה והודיה על הקיים על פני ה"אין" וההיעדר. אך האם בפני כל אדם בכל נקודת זמן עומדת היכולת לבחור ב"יש" על פני ה"אין"? ... קרא עוד »

התבוננות על ילדים

מדור מזון לנפש-יוצק משמעות

גישת חינוך וולדורף רואה בישות הילד שלמות שבה צדדים וגוונים מרובים. לפיכך ההתבוננות של המורים על התלמידים והתלמידות לאורך השנים היא בחינה מעמיקה המקיפה מישורים רבים, גם כאלה שאינם שכיחים בהתבוננות מקובלת. מעשית, זוכים התלמידים בבית ספר וולדורף שיראו וירגישו אותם באופן מיוחד בכל שלב של התפתחותם, ובעיקר בזמנים של התמודדות עם אתגרים אישיים, מבחוץ ומבפנים. בזמנים כאלה מתכנסים כל ... קרא עוד »

על הקו: קרית אונו – הוד השרון

מדור מזון לנפש-יוזמה

סיפור לידתו והתפתחותו של בית ספר בראשית בקריית אונו הוא סבוך ופתלתל: שבע השנים הראשונות לוו במאבקי-קיום מול העירייה ובמעבר בין ארבעה(!) מבנים שונים ברחבי העיר. מצוקת המקום בעיר ומבנה מערכת החינוך בה (חינוך יסודי עד כיתה ו', ולאחריו חטיבות ביניים ותיכון) גרמו לכך שנכון לעכשיו כולל בית הספר שש כיתות בלבד, ואינו יכול להתפתח מעבר לכך. בשנה שעברה סיים ... קרא עוד »

חכמה בגויים – תאמין

מדור מזון לנפש-יוזמה

בימים אלה ממש אנו מתבשרים על הקמתו הצפויה של "זמרת-יה" – בית חינוך וולדורף דתי ראשון ברמת גן. "מדובר בדבר חדשני ביותר," מספרת רות ארבל, חברת צוות ההקמה של בית הספר. "חלק מהאימפולס האנתרופוסופי שהגיע לארץ השפיע גם על הציבור הדתי. כך הוקם הזרם 'מעיינות רבי חייא', הזרם האנתרופוסופי החרדי. זה היה הניסיון הראשון 'לגייר' את הרעיונות ובעיקר את המתודיקה ... קרא עוד »

הדילמה שבין קידמה למסורת – צ'רלס רוברט אשבי

מדור מזון לנפש-ביוגרפיה קטנה

המכונה לא תנצח את הרוח האנושית העומדת מאחורי מלאכות היד - שאותן עלינו לשמר ולפתח דווקא בתקופת שלטון המכונות. זה היה המוטו של התנועה האוֹמנותית Arts and Crafts, שהתפתחה בבריטניה במאה ה-19. צ'רלס רוברט אשבי, אדריכל ואוֹמן, עמד בראשה של תנועה זו, שהתנגדה לייצור רהיטים וחפצים אחרים באמצעים מכאניים. הם יצאו נגד האיכות הירודה של המוצרים המופקים בייצור המוני, וטענו ... קרא עוד »

5 שאלות – סלים עאמר

1. ספר על הקשר בין עכו והחיבור שלך אליה לבין הבחירה שלך בסיתות אבן נולדתי וגדלתי בעכו, עיר היסטורית מדהימה ששוכנת על חוף הים התיכון. אל הים, אגב, אני משתדל להגיע כל ערב בשעת השקיעה, לספוג את המרחבים. מאז שהייתי ילד אהבתי להסתובב בסמטאות של עכו; יש בה ממש קסם, בעיר הזאת. הייתי מסתכל וחושב. תמיד הדהים אותי איך אמן ... קרא עוד »

פרידה ביתית

השעה חמש דקות לחמש. אני יודעת, כי השעון המעורר בטלפון שלי מצלצל. זו השעה להזריק את תרופות הבוקר. אבל הפעם, שלא כמו בכל השבועות האחרונים, הטלפון רחוק ממני, במטבח, והמטבח מלא בכל האנשים הכי קרובים לנו, אלה שבאו ללוות איתנו את אופיר בשעותיה האחרונות. נפרדנו מאופיר בבוקרו של יום שלישי, לאחר למעלה משנתיים של התמודדות עם סרטן. נפרדנו מאופיר בבית, ... קרא עוד »