גליון 53

הזקנה היא תקופה מורכבת: זוהי תקופה שבה נפרד האדם מיכולותיו הפיזיות, ולעתים קרובות חווה חוסר אונים, צער ופחד. עם זאת — בתקופה זו יכול האדם להתבונן בחייו החולפים, לנסות להבין את משמעותם ולהצטייד בתובנות משמעותיות. מי שעושה את התהליך הזה בשל לקבל את הזקנה בזרועות פתוחות, ולמצות גם את היופי וההנאה שבה.
גליון 'זקנה' נכתב והופק בשיתוף פעולה עם ארגון ג'וינט ישראל – אשל, אשר מהווה גוף ידע והכשרה מרכזי ומפתח מגוון שירותים למען הזקנים בישראל, שמספרם ואחוזם באוכלוסייה עולה משנה לשנה.

אני זקנה

מדור בעין המתבוננת

"בשבת חורפית, מצאתי את עצמי שרועה ברחוב לאחר שנתקלתי במהמורת בטון ומעדתי. חגורת הכלבה שלי נשמטה מידי, בעוד כלבתי הנאמנה לא זזה ממקומה, כאילו לא מבינה מה קרה לבעלת הבית שלה! שכבתי שרועה על מדרכה מעופשת, שפתיי פצועות וזבות דם, ידי הימנית כואבת ורגליי כבדות. 'הפרעתי' בנפילתי לזוג צעיר וחבוק שעמדו לא רחוק. הם מיהרו לעברי, ובעוד הבחורה תופסת את ... קרא עוד »

שדרוג של דירה להשכיר

מדור מזון לנפש-יוזמה

לאחרונה התבשרנו על פתיחתו של מסלול וולדורף חדש - הפעם ברחובות. מסלול זה הוקם לאחר כ-12 שנות פעילות של גני הילדים של עמותת "ראם" בעיר. עד כה נאלצו בוגרי הגנים לנדוד ל"שיבולים" בנס ציונה או ל"מעיין" בקיבוץ נען. ההורים פעלו לאורך השנים להשגת מענה רחובותי, והשנה סוף סוף נשאו מאמציהם פרי והרשות הסכימה לסייע ליוזמה להתפתח. מסלול צומח ייפתח בשנה ... קרא עוד »

א.ד. גורדון – זקן בן 50

מדור מזון לנפש-ביוגרפיה קטנה

"לא יהיה ניצחון של האור על החושך כל עוד לא נעמוד על האמת הפשוטה, שבמקום להילחם בחושך, עלינו להגביר את האור." א.ד. גורדון אהרון דוד גורדון נולד ב-1856 בכפר קטן באוקראינה, בן חמישי במשפחה דתית מיוחסת. כל אחיו נפטרו בצעירותם ולכן גדל כבן יחיד מפונק ואהוב. גורדון היה תלמיד חכם שרכש השכלה רחבה וידיעת שפות, הושפע מהחסידות, מהקבלה ואף מהבודהיזם. ... קרא עוד »

5 שאלות – עם אבנר בן נר, בן 88

נולדתי ב-1931 בכפר יהושע, שהיה עדיין בשנות הקמתו, להורים חקלאים שעבדו במשק מבוקר עד ערב בתנאים קשים. אנחנו, הילדים, היינו חלק בלתי נפרד מהחיים במשק, מעורבים בחיים ובעבודה. מלחמת השחרור קטעה את הלימודים במחזור שלנו. היינו עדיין צעירים לגיוס, ולכן לקחו אותנו לעזור במשקים שבניהם התגייסו ולחפור עמדות במקומות שונים. בצבא הייתי בקורס מ"כים נח"ל הראשון ובקורס קצינים. שימשתי כקצין ... קרא עוד »

לא מאכיל יונים בפארק

וְהֵמָּה הִכִּירוּ אֶת-קוֹל הַנַּעַר הַלֵּוִי; וַיָּסוּרוּ שָׁם, וַיֹּאמְרוּ לוֹ מִי-הֱבִיאֲךָ הֲלֹם, וּמָה-אַתָּה עֹשֶׂה בָּזֶה, וּמַה-לְּך פה (שופטים יח' ג'). גילוי נאות: הפסוק הזה חביב עליי בגלל שם המשפחה שלי, וגם בגלל שהלוי ההוא — בניגוד אליי, הוא נער. אבל גם משום שהשאלה "מה הביאני הלום, מה אני עושה בזה ומה אני בכלל עושה פה" — מעסיקה אותי זה מכבר — ... קרא עוד »

סיפורי סבתא

בין לידה למוות ישנה דלת מסתובבת אשר עליה כתוב מצד אחד: "כניסה" ומן הצד האחר: "יציאה". הרך הנולד פוגש את הסבא שלו קרוב מאוד לדלת. שניהם בעלי מעט שיער, גפיהם חלשים, מערכת העיכול אינה מתפקדת בצורה מיטבית, ייתכן שאצל הקשיש רמת התודעה כבר לא מפותחת כפי שהייתה, ואילו אצל התינוק טרם התפתחה. במבט העיניים הם יכולים להבין זה את זה, ... קרא עוד »