גליון 54

בימים אלה מציינת מדינת ישראל 70 שנים להקמתה. המחקר הביוגרפי רואה בהשלמה של עשרה שבעונים אצל האדם סיום של מעגל חיים שלם. לאחריו – הישות האנושית חופשיה לבחור את דרכה בעולם. בארגונים גדולים, מדינות למשל, סיומם של עשרה שבעונים עשוי לסמן סופו של עידן. לאחר רגע זה אין בהם כמעט דבר מן הכוחות ומן המאפיינים שהיוו את זהותם בתחילת אותו סבב חיים. אם חפצי חיים הם – עליהם להתמיר את עצמם, ולמעשה להמציא את עצמם מחדש. אם נשליך התבוננות זו עלינו, נראה לישראל "התרוקן המצבר" שהביא להקמתה, ועליה למצוא לעצמה מקורות התנעה חדשים.

בגיליון "ישראל" אנחנו שואלים מהי, אם כן, אותה תמורה שצריכה ישראל לעבור כדי להיות בעלת חדוות חיים וחדוות יצירה גם בגלגולה הבא? אילו כוחות תרבותיים נדרשים לה לשם כך? ומעבר לזה, מהי שליחותה של האנתרופוסופיה, שמתבססת בישראל בעשורים האחרונים, ביצירת אותה ישראליות מתהווה?

כשהמדינה עושה בושות

מדור בעין המתבוננת

לאחרונה שוחחתי עם שחר המאירי, נערה מכיתה ח' בבית ספר עודד, הכותבת עבודת ביוגרפיה על מהטמה גנדהי וביקשה לראיין אותי כמתרגם ספרו ומומחה למשנתו. אחד מפיתולי שיחתנו לקח אותי להסבר על שיטת ההתנגדות הבלתי אלימה שאותה פיתח: לפי השיטה, במאבק כנגד אי צדק, אסור לך לפגוע באחר בצורה אלימה, ואת הסבל אתה משית על עצמך (למשל, בצעדות, צומות ומאסרים). באופן ... קרא עוד »

טיול בוקר במינוס עשר מעלות

הפינה ולדורף בעולם מתוך מדור מזון לנפש

חינוך ולדורף הוצע לראשונה בקנדה בשנות החמישים של המאה הקודמת, עם פתיחתם של מספר גני ילדים על-ידי קבוצות לימוד אנתרופוסופיה. עקב גודלה של המדינה (שנייה בעולם) ומגוון האוכלוסייה, מקבל חינוך ולדורף גוונים שונים ממחוז למחוז ומאזור לאזור, ושואב השראה מהסביבה הגיאוגרפית ומהתרבויות השונות, כולל ממסורותיהם של האינדיאנים, המתיישבים הראשונים ביבשת. בקנדה קיימים כיום כ-30 בתי ספר בשיטת ולדורף, שניים מהם ... קרא עוד »

ימי בנימינה

מדור מזון לנפש-יוזמה

החודשים האחרונים מאופיינים בצמיחה חסרת תקדים של יוזמות וולדורף שאמורות להיפתח כבר בשנת הלימודים הקרובה: לצד היוזמות ברחובות, פתח תקווה ויקנעם, נתבשרנו על מהלך להקמת בית ספר במועצה המקומית בנימינה - גבעת עדה. גם כאן חוזרת על עצמה הסיבה להקמת המוסד: בית הספר "רימון" בפרדס חנה מלא עד אפס מקום, וההורים נצרכו לפתרון מקומי עבור ילדיהם. בנימינה-גבעת עדה נהנית כיום מפריחה חינוכית ... קרא עוד »

בנימין זאב הרצל – בעל החלומות שהיה לאיש מעשה

מדור מזון לנפש-ביוגרפיה קטנה

בכל שנות קיומה של מדינת ישראל, מהווה הסופר והעיתונאי תיאודור הרצל דמות נערצת בהיסטוריה של הציונות. הרצל נחשב להתגלמות היהודי המושלם, מעין "דור חדש" שבכוח רצונו יצר יש מאין. הוא היה הסופר היחיד בעולם ששינה בצורה משמעותית את פני ההיסטוריה של עם כלשהו. הוא אף כונה בזמנו בזלזול "ז'ול ורן היהודי", שכמוהו יצר נבואות שהגשימו את עצמן. בנימין זאב תיאודור ... קרא עוד »

5 שאלות עם ויקטוריה חנה

ויקטוריה חנה

קוראים לה ויקטוריה חנה והיא אמנית קול. עושה היפ הופ ארמי, ראפ קצבי פרוע מטקסטים עבריים עתיקים. ההגדרה "זמרת" אינה מכילה את טווח השימושים המגוונים והעמוקים שהיא עושה בקולה. היא יוצרת קוסמופוליטית ורב גונית, בודקת את גבולות הצליל. לועסת אותיות, בולעת הברות, יורה את המילים החוצה, מותחת אותן, מכווצת, יורקת, צועקת ושרה. משחקת עם האותיות העבריות, מדקלמת את האלף בית. ... קרא עוד »

חלוצים בארץ זרועה

קטע מיצירתה של חיה גרץ רן "שדות אבות ובני"

"לפני נפש האנתרופוסוף, באותיות זהב, צריכה להתייצב המחשבה: היה איש יוזמה! והישמר לך פן לא תמצא — עקב מעצורים של גופך או קשיים שעלולים לעמוד בדרכך - את מוקד ישותך, בו נמצא מקור יוזמתך. ראה נא שבמהלך חייך תלויים כל גיל ועצב, כל אושר וכאב, במציאה — או אי מציאה — של יוזמתך האינדיבידואלית בעולם." - רודולף שטיינר, מכתבים לחברים ... קרא עוד »

האם חינוך ולדורף משפיע על החינוך בישראל?

קטע מהיצירה נערים בשדה / חיה גרץ רן

תחילה מעט היסטוריה. חינוך ולדורף החל בשנות הכאוס בגרמניה, עם סיום מלחמת העולם הראשונה. בשנה האחרונה למלחמת העולם הראשונה, 1917, החל שטיינר בפעילות שהיום היינו מכנים אותה פוליטית. הוא הגה, יזם וארגן תנועה לשינוי חברתי, שבמרכזה ניצב הרעיון של שילוש חברתי: ניתוק מסוים בין התחום הכלכלי, החברתי והרוחני. שטיינר ראה בהגשמת רעיון זה תנועת נגד למגמות הלאומיות שפשטו אז בקרב ... קרא עוד »