ביוגרפיות (2021)

שער גליון ביוגרפיות (2021)

כרך ביוגרפיות 2021 | מרץ 2021

יש לנו כאן קובץ של אנשים שהקדישו, וחלקם אף הקריבו את חייהם, בעבור תשוקה בוערת להיות הם עצמם — ובדרך הם גם שינו את חיינו.

רשימת כתבות

גאונים / דבר העורכת

דבר העורך אדם עולם

אין לנו כאן, בכרך הביוגרפיות הזה, קורצ׳אק או נייטינגייל, אין לנו גנדהי או סנדלר — אינדיבידואלים שהקדישו ואף הקריבו את חייהם למען בני אדם אחרים, למען אידיאל אנושי. אך יש לנו כאן קובץ של אנשים שהקדישו, וחלקם אף הקריבו את חייהם, בעבור תשוקה בוערת להיות הם עצמם — ובדרך הם גם שינו את חיינו. המחנך הוותיק ניר אליאב כותב על ... קרא עוד »

התבוננות ביוגרפית כמדע

מדע הביוגרפיה, המתבסס על האנתרופוסופיה של שטיינר אך פותח על ידי ממשיכי דרכו, נותן לנו צרור מפתחות וכללים דרכם ניתן להבין את מהלך חייו של האדם. אך אם נתבסס רק עליהם, מזהירה טלי סלע, אנו עלולים לפספס את האינדיבידואל העומד מאחורי הביוגרפיה קרא עוד »

ניקולה טסלה: האלכימאי (1856 – 1943)

סיפור חייו של ניקולה טסלה, ממציא פורה ביותר שנרשמו על שמו יותר מ־1,000 פטנטים, הוא מסמך נדיר ומלווה באירועים שלא ייאמנו. טסלה הוא אבי עידן החשמל כפי שאנו מכירים אותו כיום, והוא חתום גם על המצאת הרדיו, הפלורצנט, התקשורת האלחוטית ועוד ועוד. למרות גאוניותו ואולי בגללה, חווה טסלה קשיים גדולים להביא את עצמו לידי מימוש בעולם קרא עוד »

יהושע מרגולין: מבשר תרבות הטבע בישראל (1877 – 1947)

יהושע מרגולין, מייסד סמינר הקיבוצים וסמינר אורנים, היה בקיא בארון הספרים היהודי ובד בבד ערך תצפיות וניסויים מדעיים. כמורה פיתח דרך חדשה של חינוך לערכי יהדות, המשולבים במדעי הטבע והמדעים המדויקים — דרך שקידמה את המחקר ואת הלימוד לתוך האקדמיה המערבית. רוח החינוך והאהבה לטבע שהנחיל לתלמידיו יצרו לימים את התשתית לחברה להגנת הטבע ולרשות הטבע והגנים. כל זאת עשה באחת התקופות הקשות, הסוערות והמתוחות ביותר בארץ ישראל המנדטורית. ניר אליאב, מורה ולדורף ותיק, כתב את עבודת הדוקטורט שלו על מרגולין, ומביא כאן את תמציתה קרא עוד »

מארי קירי (1867- 1943)

המדענית פורצת הדרך, אשר גילתה לעולם את סוד הרדיואקטיביות והאשה הראשונה שזכתה בשני פרסי נובל, ידעה סיפור חיים פתלתל, מלא עמקים ופסגות, פרצה דרך במקומות שרגל אשה לא דרכה בהם קודם ופתחה את השער עבור מדעניות רבות שבאו אחריה קרא עוד »

סמואל בקט הרוחילוני (1906 – 1989)

המחזאי האירי, שיצירתו 'מחכים לגודו' נחשבת למחזה החשוב בעולם, אמר: ״לאלוהים אני מוכן לסלוח על הכול, מלבד העובדה שהוא לא קיים״. אף על פי כן, פרופ' שמעון לוי, מתרגמו של בקט לעברית, מוצא ביצירתו רמזים ואף כמיהה עזה לרוחניות קרא עוד »

העגלה שלך