האיגרת

כתבות האיגרת (ממסופרות)

פרידה מגיורא רפאלי, האיש שהעניק לרבים את היכולת לשיר [איגרת 269]

גיורא רפאלי

בית קמה שבקיבוץ הרדוף, אשר רגיל לאכלס מופעים אומנותיים ורגעים שמחים אחרים, המה ביום ראשון האחרון מפה לפה, עת נאספו חבריו, מכריו, תלמידיו משפחתו ושכניו של גיורא רפאלי כדי ללוותו בדרכו האחרונה. בסוף השבוע האחרון חצה גיורא את הסף, לאחר תקופה שבה חווה בעיות בריאותיות. בן 78 היה במותו. גיורא רפאלי נולד בחיפה, גדל והתחנך בקיבוץ כפר מסריק. כנער פגש ... קרא עוד »

סקס זה כמו מטקות: 300 מילה בזכות המשחק הזוגי הכי טוב שאני מכיר [איגרת 266]

הכותרת של הטור הזה לא רק מושכת תשומת לב, היא לגמרי נכונה. לקחתי אותה מקמפיין לחינוך מיני של משרד הבריאות, שעושה השוואה בין סקס למטקות. אבל מכיוון שהמנדט שלי כאן הוא משחקים (ולא משחקים מקדימים), אני אדבר רק על מטקות ואתם תעשו את ההשוואה לבד. מטקות הוא משחק מאוד מיוחד. זה משחק זוגי לא-תחרותי, שאין בו מנצח או מפסיד, ורק ... קרא עוד »

שני פרויקטים מדליקים וחשובים לתמוך בהם הקיץ [איגרת 265]

בן אדם הכי מתחבר לאלה שמזכירים לו את עצמו. את שאול גרוס, הרוח החיה שמאחורי מוסיקה אורגנית, אני מכיר ומלווה מרחוק כבר זמן רב. אך רק לאחרונה, כשחברנו יחדיו כדי להוציא לפועל את פסטיבל אי שם, הבנתי כמה קווי דמיון ביוגרפים יש בינינו: החל מהילדות בירושלים, דרך מסעות החיפוש העצמי שהובילו לאנתרופוסופיה (במקרה של שאול הוא הוסיף לחפש ולחקור גם ... קרא עוד »

בית הספר המפתיע שאליו שולחים את ילדיהם בכירי עמק הסיליקון [איגרת 264]

החודש התפרסמה במגזין "דה מרקר" כתבה על בית הספר ולדורף בלוס אלטוס שבלב עמק הסיליקון, אשר אליו שולחים את ילדיהם מנהלים בכירים בחברות הענק של הטכנולוגיה – גוגל, אפל, מיקרוסופט ועוד. הכתב נדן פרלמן מציין ש-75% מתלמידי בית הספר הם ילדיהם של בכירים בעמק הסיליקון. האמת שאין חדש בכתבה הזאת, והיא פורסמה כבר, גם על ידינו וגם על ידי כלי ... קרא עוד »

אז איך מדברים עם תלמידים על פוליטיקה? שלושה עקרונות [איגרת 262]

פוליטיקה בישראל היא תמיד תפוח אדמה לוהט. כנראה שלא בכל מקום בעולם זה כך. משמעות הדבר היא שיש כאן פצע. פצע פעור, פתוח, כואב ולעיתים גם מדמם. כשאני ניגשת לטפל בפצע - יהיה אשר יהיה - אני ניגשת עם הכלים הטיפוליים שרכשתי כמחנכת. כשאני עומדת מול הכיתה אני כמובן מכירה את האינידיבידואלים שמרכיבים אותה אך בנוסף עלי לפתח חוש מיוחד ... קרא עוד »

קוד אתי למורים ומחנכים [איגרת 261]

הקוד האתי החדש של פרופ' אסא כשר, האוסר על מרצים באוניברסיטאות להתבטא בנושאים פוליטיים, הביא לסערה ציבורית בעקבות פרסומו. הסיטואציה הזכירה לי שיחה שקיימתי לפני מספר שנים עם אחד ההורים בכיתתי לשעבר. במסגרת שיעור היסטוריה שוחחתי עם התלמידים על חורבן הבית השני, וראינו שהמחלוקת בין הקנאים למתונים הביאה להתפוררות פנימית, ופילוג של העם שהיה כל כך עסוק בעצמו ולא השכיל ... קרא עוד »

פעם שלישית – מקווה. בית חינוך אביב מצא בית חדש ומיוחד (איגרת 260)

דווקא אחרי הניצחון המשפטי על עיריית תל אביב, החליטו הורי בית חינוך אביב להוריד הילוך במאבק ולהתמקם במקווה ישראל, שם מוקמת בימים אלה קרייה חינוכית פלורליסטית. בקיץ הקרוב יעבור בית חינוך אביב למשכן חדש – השלישי מאז הקמתו— והפעם לשטח בית הספר החקלאי "מקוה ישראל" בחולון. המעבר בא על רקע ערעורה של עירית תל אביב לפסיקת בית המשפט לעניינים מנהליים ... קרא עוד »

להיות בתנועה תמיד: שיחה עם סטפני אלון על חינוך משוחרר מהגדרות [איגרת 259]

סטפני אלון

כבר חמישים שנה פועלת סטפני אלון למען החינוך האנתרופוסופי בארץ. בימים אלה היא מסיימת את תפקידה ארוך השנים כנציגה הישראלית של חינוך וולדורף לגיל הרך בארגון וולדורף הבינלאומי. כחברה ותיקה בחברה האנתרופוסופית, היא הוזמנה בחודש ספטמבר האחרון לכנס השנתי של החברה בדורנאך, שווייץ, שעסק בשאלת מהות החברה האנתרופוסופית כיום ובעתיד. האם יש לה מקום בעולם, ואם כן, מהו תפקידה? נפגשתי ... קרא עוד »