האיגרת

כתבות האיגרת (ממסופרות)

מהו חסם הגדילה הגדול ביותר של חינוך וולדורף בישראל? על שאלת המורים בוולדורף [איגרת 305]

גלעד גולדשמידט וסטודנטים מהכשרת וולדורף בדוד ילין, בעת סיור בהרדוף. צילום: משי אליה קמל

מה עושה בית ספר לבית ספר איכותי? גורמים רבים, אבל קודם כל – מוריו. המורים הם הידיים והנשמה של כל תהליך חינוכי, לא כל שכן של מוסד חינוכי. בבתי ספר וולדורף, המבוססים על אוטונומיה וחופש חינוכי כמעט מלא למחנכים, דבר זה נכון שבעתיים. והנה אנו נמצאים בארץ במצב מוזר. ישנם בארץ  כ-25 בתי ספר יסודיים –ו-6 תיכונים המוכרים כבתי ספר ... קרא עוד »

לא לגננות בלבד: כנס ארצי עם ד"ר מיכאלה גלוקלר יעסוק בבריאות בשִבעון הראשון [איגרת 302]

"המעגל לחינוך ולדורף לגיל הרך בישראל" היא עמותה חדשה, אשר הוקמה כדי למסד את פעילות "מעגל הגנים", שהוקם לפני כמה שנים במטרה ליצור מעגל תומך ומכוון עבור כל הגננים והגננות בישראל אשר מחנכים ברוח ולדורף. עיקר פעילות המעגל כרגע הוא בארגון שני כנסים בשנה, אליהם מגיעים בממוצע כ-250 גננות וגננים. הכנסים מתקיימים באופן קבוע באיסרו חג של סוכות ופסח, דבר ... קרא עוד »

מעגל החיים: האתגר והחשיבות של המעגל בגני ילדים [איגרת 301]

מעגל בגן וולדרף

מכירים את הבדיחה? "למה בני ישראל הלכו במדבר ארבעים שנה? כי הם הלכו במעגלים" אני רוצה לדבר הפעם על המעגל בגן וולדורף ועל החירות. זה נשמע כמעט כמו מושגים הפוכים: מעגל וחופש. מעגליות ואינדיבידואליות. ברוב גני הוולדורף (המכונים גם גנים אנתרופוסופיים) מתקיים בכל יום מפגש המכונה "מעגל". במעגל הזה מביאה הגננת מעיין מחזה הרפתקאות שבו הילדים הם השחקנים. את הנושא ... קרא עוד »

סדר פסח: מדריך שימושי להורה ולמורה [איגרת 300]

לפני מספר שנים, כאשר חינכתי תלמידי כתה ב', ערכנו סדר פסח כתתי. בין המצה לביצה הזמנתי את הילדים לספר את סיפור ההגדה. הסיפור עבר בשלום, עד לרגע שבו סופר על ליל יציאת מצרים ומריחת המשקופים בדם. אם בשנה שלפני כן ניווטתי את הסיפור בעצמי, והילדים עדיין היו עמוק בתוך החלום, הרי שהשנה רבים מהם "התעוררו", וידעו לספר את הסיפור בביטחון ... קרא עוד »

כוורת חוזרת: מה חדש בתחום הדבוראות האלטרנטיבית בישראל? [איגרת 298]

גל החום של הימים האחרונים מסיר את הספק, אצל מי שעוד היה לו: החורף נגמר, האביב הגיע. בטבע האביב הוא זמן של פריחה ופריון, ואצל הדבורים זה הזמן שבו מלכות חדשות בוקעות ונחילים מתפצלים לשניים. כשזה קורה, הנחיל החדש שנולד צריך למצוא לו בית, ואז מתרחשת תופעת ה"התנחלות". אם התנחלו הדבורים בגינה או מבנה עירוני, רבים הסיכויים שלמקום יזעק מדביר ... קרא עוד »

להחזיר את הכבוד האבוד של הזקנה [איגרת 297]

בצילום: רוזה מענית. נולדה ב-1907 ברוסיה ועלתה למושב נהלל עם הוריה כשהייתה בת 16. בשנת 1954 התיישבה עם בני משפחתה בירוחם כדי לסייע בהקמת העיירה, וב-1984 שבה להתגורר בנהלל, קרוב לבני משפחתה

לאחר שהתגבשה אצלנו במערכת אדם עולם ההחלטה להוציא גיליון בנושא הזקנה, מצאתי את עצמי מהרהר כמעט מדי יום בזקנה ובתהליך ההזדקנות שהפך ארוך וממושך בתקופתנו המודרנית. נזכרתי בסרט שראיתי בילדותי על האסקימואים שנוטשים את זקניהם על פסגת הר מושלג או מעלים אותם על קרחון בודד. נוכחתי שהמציאות שמוצגת בסרט אינה רחוקה כל כך מתפיסת הזקנה בתרבות המערבית המודרנית, אשר אמנם ... קרא עוד »

אני זה הכול: איך חושבים ילדים בשבע השנים הראשונות לחייהם?

דמיינו לעצמכם שאתם מבקרים בערבות אפריקה שבט פרימיטיבי החי חיים ראשוניים. ההבדלים החיצוניים מפליאים אתכם, אך יותר מזאת; החוויה היא שאתם בעולם אחר. הכול שונה ממה שאתם מכירים: היחסים בין חברי השבט הם אחרים, היחס של אנשי השבט לסביבתם, לעץ ולחיה הוא אחר, הפעילות שבה הם עסוקים בה היא אחרת, אופן הליכתם על האדמה הוא אחר... בקיצור, הם חווים את ... קרא עוד »