רשמים מביקור בבית ספר ולדורף בתאילנד [איגרת 213]

רשמים מביקור בבית ספר ולדורף בתאילנד [איגרת 213]

רשמים וצילומים מביקור בבית ספר ולדורף "טריפט" בפאתי בנגקוק, אחד מארבע בתי ספר ולדורף הפועלים בתאילנד

לפני שבוע חזרתי מחופשה משפחתית בתאילנד, ויום אחד מהיומיים שביליתי בבנגקוק הקדשתי לביקור בבית ספר ולדורף מקומי (ותודה רבה לאורית לויטר ורווי מילר על השידוך). לצערי הרב, תלמידי בית הספר היו בחופשת סמסטר, וביקרתי בבית ספר ריק מתלמידים. לראות בית ספר ללא ילדים זה כמו להתבונן באדם ישן: רואים את הגוף, אבל לא את פעילות הנפש. ארבע המורות שהגיעו לבית הספר במיוחד כדי לפגוש אותי אפשרו לי לחוש משהו מנשמתו של בית הספר.

בית הספר "טריפט" (משמעות השם בתאי: שלושה אופני-חשיבה) ממוקם בפאתי בנגקוק, כשעה נסיעה ממרכז העיר במידה ואין פקקים (ויש פקקים). בית הספר ותיק יחסית – הוא קיים 17 שנים, אך במקומו הנוכחי הוא פועל ארבע שנים בלבד. המעבר גרם לרענון אוכלוסיית בית הספר. כעת, מתגבשת קהילת הורי ולדורף בשכנות למבנה החדש, שנמצא בסביבה כפרית ומוקף שדות. השטח והמבנים הם בבעלות בית הספר, ובצמוד אליו מבנה מגורים, שבו מתגוררים המורים ומשפחותיהם. מבנה זה שייך למשפחה בבית הספר, ובית הספר עושה בו שימוש ללא עלות.

בבית הספר ארבע מתחמים מרכזיים: גני ילדים (2 כיתות), חטיבה צעירה: כיתות א'-ב', יסודי (ג' - ח'), ותיכון (ט' עד י"ב). בין המבנים שטחים פתוחים: אזורי משחק, מבנים שבנו תלמידי בית הספר (בכיתה ג' ובפרויקטים של י"ב), שטחים חקלאיים וביניהם שדות אורז (ילדי הגן זורעים את האורז, מגדלים וקוטפים אותו, ואז מעבדים ומבשלים – בדיוק כמו שאצלנו עושים עם החיטה). לבית הספר מטבח מרכזי שבו מבשלים ארוחת צהריים לכל תלמידי בית הספר (220 במספר) ששוהים בו כל יום משמונה עד ארבע.

בביקור בבית ספר ולדורף בעולם, תמיד מעניין לחפש את השונה והדומה למה שאנחנו מכירים. בית ספר טריפט בהחלט נראה ולדורף: הציורים על הקירות, מחברות התלמידים, הכיפה הגאודזית בחצר, רהיטי העץ והפרקט, בובות ולדורף ואפילו צבעי סטוקמר מיובאים מגרמניה. אך ניתן לחוש גם את המגע התאילנדי: הרבה שימוש בבמבוק וכפות דקל קוקוס, כלי נגינה תאילנדים מסורתיים, הילדים נכנסים יחפים לכיתות וברחבה המרכזית מתנופף דגל תאילנד (התאילנדים גאים מאוד במדינה שלהם, ואוהבים את המלך שלהם). בפינת הטבע יש פסל של בודהא, ובכניסה לבית הספר, כמו בכל בית תאילנדי, יש מקדש – בית לרוחות. רוב תלמידי בית הספר בודהיסטים, ויש מיעוט מוסלמי.

החל מכיתה ט', לומדים תלמידי בית הספר מחשבים. תוכנית הלימודים כוללת היסטוריה של מדע המחשב, עוברת לשימוש בתוכנות בסיסיות, ממשיכה לתחזוקת המחשב – כולל היכולת לפתוח אותו ולתקן אם צריך, ומסתיימת בלימוד כתיבת קוד בסיסי. כן לומדים התלמידים כיצד להגן על עצמם במדיה החברתית.

מבחינת תוכנית הלימודים של חינוך ולדורף, בית הספר משתדל להיצמד לקוריקולום האוניברסלי, עם התאמות לתרבות המקומית. בכיתה ג' לומדים את סיפורי התורה, בכיתה ד' את המיתולוגיה הנורדית, וב-ה' את התרבות ההודית, הפרסית, המצרית והיוונית. במקביל, הם לומדים סיפורים תאים קלאסיים, בהתאם להתאמתם להתפתחות הילד. בתאילנד קיימת גרסה מקומית לאפוס הרמאינה, אך בטריפט מעדיפים את הגרסה ההודית. לדבריהן, הגרסה ההודית רוחנית יותר מזו התאית, שמתארת את האספקט הפיסי בלבד.

נקודה מעניינת בהקשר זה עלתה כששוחחנו על הילדים התאילנדים. לדברי אחת המורות, בתחילת פעילות בית הספר ההרגשה הייתה שהילדים התאילנדים נמצאים בפיגור ביחס לתאוריית התפתחות הילד שמתווה שטיינר. אולם כיום ההרגשה היא שהילדים התאילנדים ישרו קו.

בבית הספר עובדים כ-22 מורים. צוות המורים מורכב ברובו מהורי בית הספר, שרואים כי טוב והופכים למורים. הנשים שפגשתי התלוננו על מחסור במורים: אין בתאילנד סמינר מורים מסודר, ומורים עם תעודה אינם מכירים את בית הספר ואת האופציה ללמד בגישת ולדורף. אז מה שנותר זה להסב הורים, ובעיקר אמהות, למורות. עד שיוקם סמינר מורים (זה בתכנון), הם מקבלים עזרה ממורים שבאים מחו"ל. בית הספר טריפט ישמח לקלוט מורים מישראל, במיוחד בתחום האוריתמיה, בוטמר, צילום, מדעים ואנגלית. בכיתות הגבוהות אפשר ללמד הכול בשפה האנגלית. הם מזמינים מורים לתקופה קצרה או לשנה (מי שזה מעניין אותו מוזמן ליצור קשר דרכי).

הסקירה המלאה של ביקורי בבי"ס טריפט תתפרסם בגיליון אדם עולם הקרוב.

תמונות נוספות ניתן לראות בדף הפייסבוק של אדם עולם.

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

מתעניינים בחינוך אנתרופוסופי?

הירשמו וקבלו חינם גישה ל14 מאמרים נבחרים ממגזין אדם עולם!

העגלה שלך