רשמים מחינוך ולדורף באירופה – דו"ח מיוחד מסיור תיכונים [איגרת 179]

משלחת של שישה הורים ואנשי חינוך יצאה לאירופה לתור אחר התיכון האנתרופוסופי המושלם. האם הם מצאו אותו? ומה הם הבינו על החינוך בישראל?

לפני 30 שנה, עוד לפני שנפתחו גני הוולדורף הראשונים בישראל, נסעה אשת החינוך יהודית אנגרס לשנה בגרמניה, במטרה להכיר מקרוב את הזרם החינוכי העונה לשם "ולדורף". את רשמיה היא סיכמה בספר "רשמים מחינוך ולדורף", שפורסם בשנת 1990, והיה, ככל שידוע לי, הספר העברי הראשון בנושא אנתרופוסופי שנכתב על ידי ישראלי/ת. נזכרתי בספר הזה כאשר הגיע לידי ספרון חדש, שיצא במהדורה דיגיטלית, ומסכם מסע לאירופה שקיימו באוקטובר האחרון שישה פעילי חינוך ולדורף ישראלים בין תיכונים אנתרופוסופיים בגרמניה, הולנד, בלגיה וצרפת. נסיעתם של השישה הייתה חלק ממסע שהתחיל מוקדם יותר בארץ, ויצא מתוך השאלה "מהו חינוך ולדורף בגיל התיכון בימינו?"

אחת ממשתתפות המסע היא שירלי שקד, והיא סיפרה לי שבשנה שעברה, בקורס חינוך לגיל ההתבגרות עם קובי טוך, הם פגשו כמה מתלמידיו, בוגרי "המסלול" הניסיוני בהרדוף. המפגש הותיר בהם רושם עמוק, וממנו החלו לעלות שאלות לגבי חינוך ולדורף לגיל התיכון. מתוך השאלות הם יצאו למסע בין התיכונים בארץ, ובמהלכו הם החליטו להרחיב את החיפוש גם לחו"ל. "אפשר לומר שהדבר קרה, או קרא, לנו", אומרת שירלי. "יצאנו לדרך בעקבות שאלה, אך מרגע שהחלטנו לצאת למסע, קיבלנו המון תמיכה מכל מי שביקשנו. כל הדלתות נפתחו, בארץ ובחו"ל". לדבריה, הם לא תכננו להקים תיכון חדש, והדבר אף הרתיע אותה באופן אישי, היות והיא יודעת במה הדבר כרוך (שירלי היא מקימת "גן ענן" וממקימי בית ספר ולדורף "תמר" בהוד השרון). "אך עם הזמן, התבססה אצלנו ההבנה שהפרי של המסע שלנו יהיה הקמה של תיכון חדש, וכשהבנו זאת נתמלאנו בשמחה. הרגשנו כאילו הדבר בחר בנו". התיכון של אזור השרון מתעתד לקום בספטמבר 18, כשהכיתה הבוגרת של בי"ס תמר תסיים את כיתה ט'.

הספרון שמסכם את המסע מתחלק בין התרשמויות ספציפיות מכל אחד מבתי הספר שבו הם ביקרו (כולל תצפיות בשיעורים), לבין דיון בנושאי רוחב כגון תפקיד המחנכ/ת בגיל הזה, שאלת הכסף, משמעות הלמידה, הכשרת המורים וכמובן – בחינות הבגרות. הוא מגולל את חוויותיהם המשמעותיות מהסיור, ביניהן שיעור כריתת עצים ביער בקולמר, צרפת, ובית ספר לילדי פליטים מהמזרח התיכון שהוקם בקרלסרוהה, גרמניה. מעניין לציין כי בית הספר לילדי הפליטים לא הוקם בתיכון ותיק ומבוסס, אלא דווקא בתיכון צעיר שנוסד מתוך הקשבה לצרכים של סביבתו.

שיעור כריתת עצים בצרפת (מתוך החוברת)

שיעור כריתת עצים בצרפת (מתוך החוברת)

 

עבור מי שמתעניין בחינוך ולדורף או בחינוך לגיל התיכון, הספרון הוא מתנה אמיתית (ניתן להוריד אותו ללא עלות בקישור הזה). אך כמו בסיפור על האדם שיצא למרחקים לחפש אוצר ומצא אותו קבור בחצר ביתו, כך גילתה המשלחת שגם בארץ נעשית עבודה מצוינת. "חשבנו שבאירופה, היכן שהוולדורף ותיק ומבוסס, נמצא את הדגם ה"מושלם". אבל שם גילינו שאין דבר כזה מושלם, וגם שם התיכונים מתמודדים עם הרבה שאלות ואתגרים, שדומים מאוד לאתגרים שלנו. גם הם "בדרך". חזרנו עם הרבה הערכה למה שקורה פה בישראל".

להורדת החוברת לחצו כאן.
ליצירת קשר עם יזמי התיכון בשרון: [email protected]

נועם שרון


מה עושים בחנוכה? המשך האיגרת שעברה

בשבוע שעבר כתבנו על אירועים שמתקיימים בחנוכה הקרוב, להלן תוספות ותיקונים:

  • כנס החורף בהרדוף ימשך בין ה-8 ל-11 בדצמבר, ולא כפי שנכתב.
  • התנועה לשינוי מוניטרי מקיימת כנס עם מרטין וולף, עורך הפיננשל טיימס, ביום שני ה-7.12. לדף התנועה לשינוי מוניטרי.
  • וביום שבת ה-26.12 יתקיים בהרדוף כנס החורף של "הדרך לגילוי הקול". למידע נוסף.

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

מתעניינים בחינוך אנתרופוסופי?

הירשמו וקבלו חינם גישה ל14 מאמרים נבחרים ממגזין אדם עולם!

העגלה שלך