שאלת המדע: הוראת המדעים בחינוך ולדורף עומדת למבחן מימון ההמון [איגרת 64]

ניר אליאב, מורה ולדורף ותיק מתיכון הרדוף, החליט לפנות אל הקהילה על מנת לגייס כסף להשלמת ספרו

אחד מהסימנים המובהקים בעיני לפריחת חינוך ולדורף והאנתרופוסופיה בישראל הוא מספר ספרי המקור שמתפרסמים בתחום. "עולמה של הילדות" מאת גלעד גולדשמידט, "ילדות בריאה" מאת ד"ר אבישי גרשוני ו"בישול מלא חיים" מאת יוטקה הרשטיין הם רק שלוש דוגמאות לרבי מכר מהשנים האחרונות. אל הספריה ההולכת וגדלה עומד להתווסף בקרוב ספר חדש, אותו כותב המורה הוותיק ניר אליאב, העוסק בהוראת המדעים.

אליאב, בן 53, תושב שכניה, למד את הוראת המדעים במשך שנה באנגליה, וב-15 השנים האחרונות הוא מלמד מדעים בבית ספר ולדורף הרדוף. לדבריו, תחום המדעים הוא אחד מהמרתקים בוולדורף, וגם אחד מהפחות מובנים שבהם. לאור זאת, החליט אליאב להיענות לאתגר ולסכם, בספר שייקרא "שאלת המדע", את הידע שצבר בתחום ולהביאו לקהילת המורים הגדלה והולכת. "במהלך הכתיבה חומרים הצטברו, השתלמויות נערכו והבנתי כי כדאי יהיה להביא את עקרונות הוראת המדעים גם להורים בקהילת הוולדורף הארצית וגם לציבור הרחב. מכאן כבר הובילה הדרך לכתיבת ספר מקיף, אותו אני מוציא עכשיו לאור".

"הספר מציב בבסיס הדברים את השאלה 'מהו מדע?'", מוסיף אליאב, "ומנסה להטיל ספק בתדמית האובייקטיבית, המתמטית והסמכותית שאנחנו נוטים לייחס לתיאוריות המדעיות. בכך אני פותח פתח להתבוננות יותר אנושית וסובייקטיבית במדע, לחשיבות שיש ללימוד של התפתחות ההבנה המדעית והאנשים שהרכיבו את ההיסטוריה שלה ולהכרות יותר איכותית של חוקי הטבע. מעבר לזה, בספר אני מספר על שיטות ההוראה בחינוך ולדורף, ועל העשייה המדעית שלנו עם התלמידים בכיתה: הדגמות רבות, סיפורי חיים והתלבטויות של מדענים, ניסויים המעודדים חשיבה עצמית ועבודת חקר של התלמידים; כל אלה מלווים בעבודה אמנותית של ציור, שירה וכתיבה." דבר זה מבטיח שהספר יהיה מלא בציורים מרהיבים מתוך מחברות השיעור של התלמידים.

אל החדשנות שבכתיבה על נושא הוראת המדעים מצטרפת מיני-חדשנות, או אם תרצו פריצת דרך בעולם האנתרופוסופיה בישראל: ניר החליט לגייס את הכסף להפקת הספר באמצעות הקהילה – ופתח לפרויקט דף באתר מימון ההמון "Headstart". לדבריו, ההחלטה לפנות אל הקהילה בבקשה לתמיכה בפרויקט הגיעה כאשר התברר שעלות ההפקה תהיה גבוהה מהמתוכנן מכיוון שהספר יודפס בצבע מלא. הרעיון לפנות לגיוס המון קיבל חיזוק בעקבות ההצלחה של הזמרת טליה אליאב, בתו של ניר, בגיוס המימון הדרוש להפקת אלבומה האחרון. ניר מוסיף כי במימון המון יש ניחוחות נוספים של יוזמה חברתית-קהילתית בסגנון העכשווי, שבו היוצר והקהל יכולים להיות שותפים במה שחשוב להם, ללא פערי תיווך ומתוך בחירה ותחושת אחריות אישית. "כך אנו מנצלים את הרשתות החברתיות המודרניות הנשענות על האינטרנט לשיתוף פעולה חברתי, שיש בו אמירה משמעותית כלפי המוסדות וכל ההירארכיה שמעלינו: אנחנו כאן, ואנחנו חשובים."

יעד הגיוס לפרויקט הוא 33,000 ש"ח, ועד כה, כשעוד נותרו לו 26 ימים, גויסו 15,220 ש"ח שהם 46% מהסכום. כנהוג בפרויקטים של מימון המון, ניתן לבחור את גובה סכום התרומה, כאשר בהתאם לגובה התרומה כך שווי התמורה שמקבלים אליה. שלא במפתיע, התרומה הפופולארית ביותר עד כה היא בגובה 80 ש"ח, שתמורתה מקבלים את הספר במשלוח הביתה. בתרומות גבוהות יותר ניתן לקבל תמונה מקורית מתוך הספר, שושנת מים ואף סיור כיתתי בפארק המדע.

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

מתעניינים בחינוך אנתרופוסופי?

הירשמו וקבלו חינם גישה ל14 מאמרים נבחרים ממגזין אדם עולם!

העגלה שלך