ארכיון התגיות: אנתרופוסופיה

אנתרופוסופיה – מדע הרוח מייסודו של רודולף שטיינר

אדם עולם - אנתרופוסופיה בישראל

מהי אנתרופוסופיה? לאנתרופוסופיה אין הגדרה קבועה אחת, וכל אנתרופוסוף שתשאלו אותו "מהי אנתרופוסופיה?" יענה לכם קצת אחרת, והתשובה שלו תיקבע בהתאם ליחס הפנימי שלו כלפי האנתרופוסופיה באותו הרגע. מקור המילה "אנתרופוסופיה" הוא ביוונית; אנתרופוס – אדם, סופיה – חכמה, אנתרופוסופיה – חכמת האדם. האנתרופוסופיה נקראת גם "ידע האדם", או "מדע הרוח". היא נוסדה על ידי ד"ר רודולף שטיינר (1861 – ... קרא עוד »

המתנה היקרה ביותר שביכולתך להעניק לזולתך [איגרת 204]

הסופר הצ'כי מילן קונדרה כתב כי "כל חייו של אדם הם מלחמה על כיבוש אוזנם של אחרים", ואכן, הקשבה מלאה היא המתנה היקרה ביותר שביכולתך להעניק לזולת בדיאלוג או שיחה. תשומת לב מלאה היא מצרך נדיר בתקופה שבה אנו עסוקים בכמה משימות בו זמנית, דבר המפצל את המיקוד ומחליש את יכולתנו להבחין ברגשות ובצרכים של אנשים אחרים. בשביל לפתח את יכולת תשומת הלב, רצוי ... קרא עוד »

ארבעת יסודות האימפולס החברתי באנתרופוסופיה [איגרת 176]

רובנו מכירים את האנתרופוסופיה כבסיס שעליו התפתחו חינוך ולדורף, הרפואה האנתרופוסופית, החקלאות הביודינמית וזרמים חדשניים באמנויות. מעטים מדי יודעים כי מצוי בה גם אחד המקורות המבטיחים ביותר לתובנות בהירות ולתיקונים מהותיים במערכות החברתיות, הכלכליות והתרבותיות של זמננו. "האימפולס החברתי" באנתרופוסופיה הוא בן ארבעה יסודות; כל אחד מהם גלוי יותר בתחום שונה של פעילות חברתית ובמעגל חברתי בעל היקף שונהף אך יש ... קרא עוד »

מה הקשר הקארמטי בין הרדוף לסיירת מטכ"ל? [איגרת 148]

מאת יונתן לוי, מתוך גיליון אדם עולם הקרוב בנושא קארמה לפחות שנים עשר אנתרופוסופים הם יוצאי סיירת מטכ"ל, וכמעט כולם גרים במקום אחד: בקיבוץ הרדוף. זו עובדה מסקרנת; אך מה משמעותה? האם יש בכלל משמעות לחריגות סטטיסטית זו - או שמדובר בצירוף מקרים ותו לא? האם יש קשר קארמטי בין שתי המסגרות הלא גדולות - הסיירת וקיבוץ הרדוף - שמוביל ... קרא עוד »

השילוש החברתי על פי משה אבגי [איגרת 139]

"הדמוקרטיה כבר מזמן אינה רלוונטית - היא פשטה את הרגל", אומר משה איבגי כשהוא יושב בסלון ביתו המרווח בזכרון יעקב. "הרבה שנים אני מעורב חברתית וקצת פוליטית, ומוטרד מאוד מהדרך שבה מתנהל השלטון, לא רק בארץ אלא בכל העולם. לכאורה הגענו לדרגה מסוימת של חופש, אבל זאת לא האמת. חשבתי את זה עוד לפני שהכרתי את שטיינר". את משה איבגי ... קרא עוד »

שחרור האנתרופוסופיה

אדם עולם - אנתרופוסופיה בישראל

"חפשו את הרוח, לא מתוך היקסמות על חושית, מתוך אנוכיות על חושית אלא חפשו אותה למען השימוש חסר האנוכיות בה בחיי המעש, בעולם החומר". רודולף שטיינר, 1919 מאז הקמתו, המגזין "אדם עולם" מזהה את עצמו באופן מלא עם הקהילה האנתרופוסופית בישראל ועם האנתרופוסופיה. זהות זו התבטאה בין היתר במוטו שבחרנו בראשית דרכנו: "חיים לאור האנתרופוסופיה". המושג "אנתרופוסופיה" נבחר על ידי ... קרא עוד »