ארכיון התגיות: חינוך אנתרופוסופי

האם חינוך ולדורף משפיע על החינוך בישראל?

קטע מהיצירה נערים בשדה / חיה גרץ רן

תחילה מעט היסטוריה. חינוך ולדורף החל בשנות הכאוס בגרמניה, עם סיום מלחמת העולם הראשונה. בשנה האחרונה למלחמת העולם הראשונה, 1917, החל שטיינר בפעילות שהיום היינו מכנים אותה פוליטית. הוא הגה, יזם וארגן תנועה לשינוי חברתי, שבמרכזה ניצב הרעיון של שילוש חברתי: ניתוק מסוים בין התחום הכלכלי, החברתי והרוחני. שטיינר ראה בהגשמת רעיון זה תנועת נגד למגמות הלאומיות שפשטו אז בקרב ... קרא עוד »

שדרוג של דירה להשכיר

מדור מזון לנפש-יוזמה

לאחרונה התבשרנו על פתיחתו של מסלול וולדורף חדש - הפעם ברחובות. מסלול זה הוקם לאחר כ-12 שנות פעילות של גני הילדים של עמותת "ראם" בעיר. עד כה נאלצו בוגרי הגנים לנדוד ל"שיבולים" בנס ציונה או ל"מעיין" בקיבוץ נען. ההורים פעלו לאורך השנים להשגת מענה רחובותי, והשנה סוף סוף נשאו מאמציהם פרי והרשות הסכימה לסייע ליוזמה להתפתח. מסלול צומח ייפתח בשנה ... קרא עוד »

על קו המשווה: סיפורו של חינוך וולדורף באקוודור [איגרת 286]

"דרך ארוכה, העין שיכורה מן המראות דרך ירוקה, יפה כמו תפאורה בשלל אורות דרך עתיקה, אני הוא דרום אמריקה אי שם קולי וגם דמי זורמים להם כנחל אל הים. שמש על פרו, בוליביה מצטעפת בודדה, ירק מברזיל נושק לצ'ילה על שפתי פלדה" מתוך "שיר לדרום אמריקה" מילים A.Tejada Gomez תרגם אהוד מנור רגע, רגע, עצור בבקשה, disculpe! ומה עם אקוודור?!? ... קרא עוד »

היידה שטיינר: רשמים מביקור בחינוך וולדורף בבולגריה [איגרת 278]

דלועים בגן ולדורף בסטארה זאגורה

"האם תוכל לומר לי, בבקשה, איזו דרך עליי לבחור מכאן?" "זה תלוי רבות במקום אליו את רוצה להגיע," אמר החתול. "לא אכפת לי כל כך - " אמרה אליס. "אז לא משנה לאן תלכי," אמר החתול. "כל עוד אני מגיעה למקום כלשהו, זאת אומרת" הוסיפה אליס בתור הסבר. "הו, אין כל ספק שתגיעי לאנשהו," אמר החתול, "בתנאי שתלכי זמן ארוך ... קרא עוד »

משנה מקום משנה מזל: שנת לימודים חדשה נפתחת בסימן מעברים [איגרת 272]

ביום שישי האחרון נפתחה שנת הלימודים תשנ"ח, והביאה הקלה להרבה הורים מרוששים ומרוטי עצבים. במסגרות חינוך וולדורף נפתחה שנת הלימודים באופן שקט, כאשר נשמרת המסורת של העשור האחרון, לפיה בכל שנה נפתח לפחות בית ספר אחד. השנה נפתח ברמת גן, בתמיכת העירייה ובליווי צמוד של בית ספר זומר, בית ספר חדש בשם "זמרת-יה", הנמנה על הזרם הדתי-אנתרופוסופי (מה שנקרא בפי ... קרא עוד »

לשנה הבאה בעבודה נכונה

מחנכי וולדורף מקדישים את הקיץ ללימוד, לקריאה, ולהכנת חומרי הלימוד לשנה החדשה. המחנך אשר צומח ומתפתח עם כיתתו נדרש להכין שנה חדשה. גם אם זה המחזור השני שלו - את הכיתה והגיל הספציפיים הוא לימד לפני שמונה שנים. החופשה משמשת עבורו הזדמנות לקרוא ולהעמיק בלימוד מיתולוגיות, היסטוריה, ספרות, מדעים ועוד מהמיטב שיש לאנושות להציע. זוהי זכות גדולה, זכות אשר מוכפלת ... קרא עוד »

שפה יוצרת מציאות – על מודעות מגדרית במעשה החינוכי

סְטֶפָה לפני שנים אחדות, בשיעור הראשי, רשמתי את שמות שבטי ישראל על הלוח. הילדים והילדות של כיתה ג' כבר הוציאו את מחברותיהם העטופות. ואז ילדה אחת הרימה את ידה ושאלה בתמיהה: "אבל אני לא מבינה, למה אין כאן שבט דינה?!" הרי למדנו בכיתה על דינה בת יעקב (לא סיפרנו הכול) ועל אחיה. ומדוע זכו הם להעמיד שבטים ורק היא, אחותם, ... קרא עוד »