ארכיון התגיות: ילדים

חרדות בילדים

מדור בריאות של מגזין אדם עולם סוקר תחומים שונים מנקודת מבט של הרפואה האנתרופוסופית והרפואה האלטרנטיבית

חרדה מוגדרת כתגובה לסכנה (אמיתית או מדומה), אשר ממנה מנסה האדם להימנע באופן פעיל. החרדה היא רגש בסיסי שקיים כבר בגיל הינקות, והוא אינו פתולוגי. בעיות של חרדה, ביישנות והימנעות מכבידות על הורים ואנשי חינוך רבים בתהליך גידול הילד. שטיינר חזה כי סוף המאה העשרים תתאפיין במספר רב של אנשים שיסבלו מחרדות ועצבנות. ואכן הנתונים מראים זאת באופן ברור: באירופה ... קרא עוד »

פרידה ביתית

השעה חמש דקות לחמש. אני יודעת, כי השעון המעורר בטלפון שלי מצלצל. זו השעה להזריק את תרופות הבוקר. אבל הפעם, שלא כמו בכל השבועות האחרונים, הטלפון רחוק ממני, במטבח, והמטבח מלא בכל האנשים הכי קרובים לנו, אלה שבאו ללוות איתנו את אופיר בשעותיה האחרונות. נפרדנו מאופיר בבוקרו של יום שלישי, לאחר למעלה משנתיים של התמודדות עם סרטן. נפרדנו מאופיר בבית, ... קרא עוד »

על יַעֶפֶת ומקצבים ביולוגיים

מדור בריאות של מגזין אדם עולם

עונת הנסיעות בפתח, ורבות המשפחות המתכננות לטוס לחו"ל. אנחנו מתלבטים האם זה נכון לטוס עם הילדים הקטנים, כמה רחוק לטוס, מה זה עושה להם? בכל שנה, כמיליארד בני אדם, רבים מהם ילדים, טסים בטיסות מקומיות ובינלאומיות. תכנון המטוס לוקח בחשבון את הצרכים הפיזיולוגיים של גוף האדם, ולמרות זאת ישנן מספר בעיות הדורשות התייחסות, במיוחד לילדים, כאשר טסים. טיסות וילדים  - ... קרא עוד »

מה אפשר לעשות נגד ההתמכרות לסמארטפונים? [איגרת 229]

גיליון מספר 229, 8.11.16 | שבוע 32, לוח השנה לנפש הבהייה במסכים מנתקת אותנו מהחיים, והדרך להמנע מזה היא מצד אחד למלא את החיים בתוכן משמעותי, ומצד שני לרכוש הרגלים חדשים לשליטה בהתנהגות המסך שלנו. ראובן שליב ונדב קרני, המטפלים בתלויי-יתר במסכים, מסבירים איך אפשר לעשות את הצעדים הראשונים באיגרת הקודמת כתב יפה גבע ששון על השפעתם המזיקה של המסכים על ... קרא עוד »

ה"הד" וה"צל" – טכניקות לשיפור מהירות הקריאה אצל ילדים

מדור מורה פרטי

הורים רבים חשים שילדיהם תקועים בהתקדמותם בקריאה: מצד אחד הם רואים שהם מכירים את כל האותיות ואת הניקוד, אך מצד שני קריאתם נשארת הברתית ומקוטעת. בגלל הקיטוע, הילדים מאבדים עניין בטקסט, לא רוצים לקרוא ולתרגל, ומפסידים את ההנאה והלימוד מחומר הקריאה. במדור הפעם אציע שני כלים בעבור הורים שמעוניינים לסייע לילדיהם לשפר את מהירות הקריאה. התקדמות התלמידים בקריאה מתרחשת, למעשה, ... קרא עוד »

סיפורים: פירות העבר, מתיקות ההווה וזרעי המחר

איור מאת להי פין לספר 'היפופוטם החרסינה הכחולה'

חגי תשרי מתקרבים; זמן של ברכות ואיחולים, זמן של איסוף פירות סוף הקיץ והנאה מטעמם המתוק והמשובח. זהו גם זמן של מבט קדימה, אל העתיד, וטמינת זרעים חדשים. זרעים בשדות וזרעים בנפש. מתוך הלך נפש זה בחרתי הפעם לשתף אתכם במבט קצר על סוג מסוים של פירות – הסיפורים. מנקודת מבטה של "חקלאות נפש", דומה היווצרותו של סיפור להיווצרותו של ... קרא עוד »

בובה אנתרופוסופית- הכנת גוף

בובה של מדור

הבובה מייצרת לילד מרחב שבו הוא מבטא, מרגיש ובורא מציאות. דרך התבוננות באופן משחקם של ילדים נוכל ללמוד רבות על עולמם הפנימי. אסתר שחם, מלמדת אותנו כיצד ליצור בובה אנתרופסופית והפעם – גוף >>> להוראות ההכנה קרא עוד »

הראש כנבוט

אדם עולם - אנתרופוסופיה בישראל

או - אחת עשרה סיבות טובות להוציא את משחק הכדורגל מבתי הספר היסודיים כדורגל, ללא ספק המשחק הפופולארי בעולם, אינו אהוד בקרב מחנכי ולדורף, שלעתים אף אוסרים על משחקו בין כתלי בית הספר. מדוע? יפתח שילוני, מחנך בביה"ס, פותח לנו צוהר לדיון >>> לקריאה קרא עוד »