ארכיון התגיות: ישראל

על גרמנים ולא גרמנים

חומת ברלין כיום

לאחרונה קראתי מספר פרסומים שעסקו ביחסי גרמניה וישראל. כותבי המאמרים היו בחלקם אנתרופוסופים, חלקם לא. מטבע הדברים עסקו המחברים שלהם זיקה לאנתרופוסופיה, בשאלות של רוח, לא רק ביחסי אנוש ופוליטיקה. נושאים כגון "רוח הלאום" ויעודם של לאומים נדונו שם, תוך התבוננות במורשת רוחנית, במשימות רוחניות של העם הגרמני ושל העם היהודי, ובהיסטוריה של תודעה מיתולוגית. כותרת החיבור הזה מעידה שבכוונתי ... קרא עוד »

אנתרופוסופיה בישראל

ישראל היא אחד המקומות בעולם שבהם תפיסת העולם האנתרופוסופית זוכה לפופולאריות רבה ונמצאת בצמיחה עקבית ומתמשכת. המנוע העיקרי לצמיחת האנתרופוסופיה היא מערכת חינוך ולדורף, ולצידה מתקיימות פעילויות בתחומים נוספים שבהם יש יישומים אנתרופוסופיים כגון חינוך מרפא, רפואה אנתרופוסופית, ייעוץ ביוגרפי, חקלאות ביודינמית, שילוש חברתי, אמנות, הוצאה לאור, ועוד.ישראל אין אגודה אנתרופוסופית מרכזית וכל הפעילות נובעת מיוזמה חופשית של אינדיבידואלים וקבוצות ... קרא עוד »

מ"אדון הסליחות" ועד "מפסיקים להתנצל": הסליחה והמחילה במרחב הציבורי בישראל

28.9.1997 – שלהי חודש אלול התשנ"ז – ואהוד ברק, יו"ר מפלגת "ישראל אחת" (העבודה-מימד-גשר), ניצב למול המיקרופונים ומכריז: "אני מבקש (מבני עדות המזרח) סליחה בשם מפלגת העבודה ומפא"י על כל דורותיה... בגלל עגמת הנפש הרבה שנגרמה להם בשנותיה הראשונות של המדינה על-ידי תנועת העבודה". עוד הוסיף: "תנועת העבודה הייתה אחראית על מבצע מפואר של הקמת ובניית הארץ, ובמהלך ההקמה, נגרם ... קרא עוד »

חזון לחברה ישראלית מתחדשת

אדם עולם - אנתרופוסופיה בישראל

הדבר שבולט במיוחד כאשר מסתכלים על המערכת הפוליטית הישראלית, הוא היעדר חזון אצל מרבית השחקנים. ברוח ראש השנה, בימי סליחות והתבוננות פנימה, נדמה כי יש צורך ביצירתה של תרבות חדשה שבה הסכמות, פשרות וכיבוד האחרוּת יאפשרו את כינונה של חברה ישראלית אנושית וחיה. בעיני רוחנו אנו חוזים ורואים אנשים שמחים, יוצרים, תוססים, לומדים וחוקרים, המחפשים תיקון אישי ותיקון עולם. אנשים ... קרא עוד »

הרהורים בעקבות דוח ועדת ביטון

מדור בעין המתבוננת

"מתי כבר תוציאו את הלשון הארוכה שלכם מתרבות המערב?" בצהרי יום, מאיר אריאל נתניה, 1978. אני מבטיחה לאימא שלי, שכל התלמידים קוראים לה "גב' טיקוצקי", לחזור עם שיעורי בית עשויים ויורדת לשכונה. עשרים בלטות שבורות משם אני דופקת על הדלת של משפחת תנעמי. גם הלב שלי דופק. אימא שלי שונאת שאני באה לכאן, אבל אני נמשכת לבית הזה, שלא דומה ... קרא עוד »

פה ושם בארץ ישראל

אדם עולם - אנתרופוסופיה בישראל

נערים ערביים ביפו ותלמידי ישיבה מגוש עציון; הדסה פרומן, אליקים העצני וסתיו שפיר; רבנית חובשת כיפה ומחבל שהפך לפעיל שלום – אלה הם רק חלק מהדמויות שפגשו תלמידי כיתה י"ב של תיכון הרדוף במסע שערכו בניסיון ללמוד על הסכסוך הישראלי – פלסטיני מכמה שיותר נקודות מבט >>> לקריאה קרא עוד »

דרגון סיטי

אדם עולם - אנתרופוסופיה בישראל

העיר העתיקה והמוזנחת של לוד הייתה בעבר משכנו של אחד הקדושים הנוצריים הידועים בעולם — ג׳ורג׳ קוטל הדרקון. מה סיפור חייו ומותו? מדוע התבלבלו האיקונות שלו ושל המלאך מיכאל? ומה נשאר ממנו בלוד של ימינו? מאת: נועם שרון לקריאת המאמר>>> קרא עוד »

אז כמה תלמידים יש באמת בחינוך וולדורף? התשובה בפנים [איגרת 168]

מתוקף היותי פעיל בהוצאה לאור המתמחה בקהילת האנתרופוסופיה וחינוך וולדורף בישראל, נשאלתי לא פעם "כמה אנתרופוסופים יש בישראל?". כמובן שלא ניתן לענות על השאלה הזאת בצורה טובה, כי איך תספור אנתרופוסופים, אם אתה בכלל לא יודע מהו אנתרופוסוף? לצד האנתרופוסופים קיימת קבוצה נוספת, מן הסתם גדולה ממנה: קהילת חינוך וולדורף בישראל. כמובן ששתי הקבוצות חופפות במידה ניכרת, אך לא כל ... קרא עוד »