תחל שנה וסיפוריה: כך נפתחה שנת הלימודים תשע"ט בחינוך האנתרופוסופי

תחל שנה וסיפוריה: כך נפתחה שנת הלימודים תשע"ט בחינוך האנתרופוסופי

שני בתי ספר חדשים בערים מרכזיות, שני מנופים בכביש ראשי באישון לילה, שני מורים בכיתה אחת, איום להשבית בית ספר בגלל העדר תקצוב מהעירייה, חטיבת ביניים חדשה ובית ספר אחד שמצבו לא היה יכול להיות טוב יותר – כמידי שנה, האיגרת מביאה לכם סיפורים מפתיחת שנת הלימודים בבתי הספר האנתרופוסופיים בישראל

שנת הלימודית תשע"ט נפתחה השבוע לקול אנחות הרווחה של מליוני הורים בישראל. תלמידים נרגשים או מבואסים נכנסו בחולצה לבנה מבעד לשער המוסד שבו יבלו את רוב הבקרים בעשרת החודשים הקרובים. בזרם החינוכי האנתרופוסופי, הידוע בשם חינוך ולדורף, מתחיל היום הראשון בטקס שבו תלמידי כיתה א' מלווים על ידי תלמידי השכבה הבוגרת של בית הספר אל שער פרחים, שם הם פוגשים את מחנכ/ת הכיתה ומקבלים פרח.

חינוך ולדורף בישראל ממשיך לשמור על צמיחה יציבה: בעשור האחרון לא הייתה שנה שבה לא נפתח לפחות בית ספר אחד. השנה נפתחו בתי ספר בשני ערים מרכזיות בישראל: פתח תקווה ורחובות. בשני הערים נפתחו בתי הספר הצומחים לאחר שנים ארוכות שבהן פעלו בעיר גנים אנתרופוסופיים. ברחובות, במשך שנים יכלו בוגרי הגנים למצוא מקום בבית הספר האנתרופוסופי של נס ציונה או בית ספר מעיין בקיבוץ נען, אך בשנים האחרונות בית הספר בנס ציונה התמלא לחלוטין על ידי תושבי העיר, מה שהגביר את המוטיבציה לפתיחת בית ספר רחובותי עצמאי. "היוזמה שלנו צמחה מתוך קהילת "ראם" והתפתחה בקבוצה של יזמת חינוך  ומורי/ות ולדורף ותיקים/ות", מספר דוד לוי, מחנך כיתה א'. "אנו שואפים לבסס חינוך אנתרופוסופי ולהעמיק בו, מתוך שיתוף פעולה מלא והפריה הדדית עם בית הספר שבו נולדנו - ביה"ס ע"ש בגין בכפר גבירול, רחובות".

דוד לוי , מחנך כיתה א' במסלול האנתרופוסופי בבית ספר בגין, בשער הפרחים

דוד לוי , מחנך כיתה א' במסלול האנתרופוסופי בבית ספר בגין, בשער הפרחים

בנס ציונה הסמוכה נפתחה שנת הלימודים לראשונה עם 12 כיתות הלומדות יחד באותו מבנה. יפתח שילוני, שבנוסף לעבודתו כעורך באדם עולם משמש גם כמורה בבית הספר, אומר כי הביקוש הרב לחינוך ולדורף באיזור מציב את בית הספר בפני שאלת הכפלת הכתות כבר בשנים הקרובות.

בית חינוך אביב, שהחל דרכו בעיר העברית הראשונה, נאלץ לעזוב בשנה שעברה את משכנו ברחוב הרצל ולמעשה יצא מתל אביב והתמקם במקווה ישראל, המשויכת מוניציפלית לחולון. הקיץ התפנו משם גם גני הילדים, והתמקמו ברחוב אלפסי (דרום העיר) וביפו ברחוב יפת. שיר כהן, המנהלת האדמניסטרטיבית של העמותה, מספרת שבאישון הלילה של היום הראשון לתחילת הלימודים הגיעו שתי משאיות עם מנוף והורידו 24 באלות של חול כדי שחצר הגן תהיה ערוכה לקלוט את הילדים. הורים מתנדבים פיזרו את החול בחצר עד אור הבוקר.

אמא מתנדבת מפזרת חול בחצר הגן באישון לילהאמא מתנדבת מפזרת חול בחצר הגן באישון לילה

אמא מתנדבת מפזרת חול בחצר הגן באישון לילה

צפונה משם, ברמת גן, נפתחה השנה בבית הספר שאולי כבר הפך לבית הספר ולדורף הגדול בישראל – זומר. אליה אלון, מנהל בית הספר, מספר שבית הספר פתח את השנה בתפוסה מלאה של 530 תלמידים ב-16 כיתות יסודי, ו-223 תלמידים ב-7 כיתות תיכון. כולם לומדים בבניין אחד אדמדם, בצל עצי פיקוס בלב העיר. עוד מוסיף אלון כי האתגרים עמם מתמודד בית הספר הם כיתות גדולות, מחסור במקום, ובמיוחד כמות עצומה של פונים לכל השכבות שאין אפשרות לתת לכולם מענה. היעדים של בית הספר השנה הם המשך העמקה ושיפור בפדגוגיה, חיזוק העבודה המשותפת של תיכון ויסודי, ובמקביל חשיבה יחד עם קהילת ההורים ועיריית ר"ג על פתרונות ומסגרות ולדורף נוספות שיתנו מענה לכמות הפונים. אלון מציין כי בי"ס זומר מתאפיין בקשר טוב עם כלל בתי הספר בעיר, ושואף לתרום למרחב החינוכי הכללי מתוך הניסיון והתכנים של חינוך ולדורף.

שער הפרחים על רקע מקהלת מורי בית ספר זומר

שער הפרחים על רקע מקהלת מורי בית ספר זומר

בשנה שעברה דיווחנו על אירוע מיוחד שבו כיתה שלמה, המורכבת מבוגרי כיתה ו' בבית ספר בראשית בקריית אונו, עברה ביחד עם המורה לחטיבת ביניים בהוד השרון. השנה, בשעה טובה, נפתחה בבית הספר כיתה ז' ראשונה, דבר המעיד על התחזקות כוחות בית הספר וכן גמישות מצד הראשות המקומית. שירלי שטרית מצוות בית הספר מביעה את תקוותה ש"יחד נאפשר לעץ המופלא שלנו להעמיק את שורשיו, להעשיר את תפארתו ולהמתיק את פירותיו."

שער הפרחים בקריית אונו. חטיבת ביניים אנתרופוסופית חדשה

שער הפרחים בקריית אונו. חטיבת ביניים אנתרופוסופית חדשה

בבית ספר תמר אשר בהוד השרון נפתחה השנה עם מחאת הורים על כך שלמרות שבית הספר נמצא במעמד ממלכתי כבר שלוש שנים, עיריית הוד השרון אינה מתקצבת אותו כפי שהיא אמורה לעשות כחוק, ומאלצת את ההורים לשאת בעצמם בעלויות שכר הדירה, הניקיון, השמירה, החשמל, המים וההצטיידות, תשלום המגיע לרבבות שקלים לילד בשנה. אורי רפאל באום, הורה בבית הספר, סיפר בפוסט בפייסבוק על התסכול של הורי בית הספר מהמצב, ואף איים בהשבתת בית הספר לאחר ראש השנה אם לא ימצא פתרון.

הכניסה לבית ספר תמר, הוד השרון, על רקע העץ הכי גדול בחינוך ולדורף בישראל

הכניסה לבית ספר תמר, הוד השרון, על רקע העץ הכי גדול בחינוך ולדורף בישראל

בבית ספר אלומות, אשר ממוקם בשהם ומשרת גם את תושבי העיר מודיעין ומועצה מקומית חבל מודיעין, נפתחה השנה כאשר את כיתה א' לוקחים שני מורים במשותף: מוהן רם, שחזר משנה בהודו ונכנס למחזור הוראה שני, ורחלי קפילוטו, מורת הנגרות של בית הספר. רחלי מספרת כי הוראה משותפת היא פרקטיקה די מקובלת בבית הספר, והיא מסייעת למורים להתמודד עם העומס הרב שנובע מנשיאת כיתה על זוג כתפיים אחד. מודל מעניין וראוי לאימוץ.

צמד המורים של כיתה א' באלומות מקבל תלמיד חדש

צמד המורים של כיתה א' באלומות מקבל תלמיד חדש

נעלה צפונה, הכי צפונה, אל קיבוץ מצובה שבגליל המערבי. עידית שטיינברג מעדכנת כי שנת הלימודים נפתחה עם 108 תלמידים בכיתות א' עד ד', ובבית הספר נחנכו חדרי אוריתמיה ומלאכה. בית הספר, אשר פועל ממבנה ששימש בעבר כחדר האוכל של הקיבוץ, משרת תלמידים מ-17 ישובים וביניהם העיר שלומי הסמוכה.

מערכת השעות של כיתה ג' במעלה ההר, קיבוץ מצובה

מערכת השעות של כיתה ג' במעלה ההר, קיבוץ מצובה

עוד בצפון הארץ התבשרנו על פתיחת גן אנתרופוסופי ראשון בקריית ים, העתיד לצמוח כבר בשנה הבאה לבית ספר אנתרופוסופי עבור תושבי הקריות, אשר מונה 250 אלף תושבים ואין בה כל אלטרנטיבה חינוכית. וביוקנעם, לאחר שניסיון עיקש להקים בית ספר לא עלה יפה, נפתח השנה גן אנתרופוסופי ראשון ביוקנעם המושבה. הגן נקרא "גן האלה" והוא לגילאים 3 עד 5.

מערכת אדם עולם מאחלת לכולם שנת לימודים טובה ופוריה.

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

2 תגובות

  1. שכחתם לציין את לאה גולדברג בגבעתיים !!!

    • לאה גולדברג בגבעתיים היא יוזמה כמובן מצוינת ומבורכת.
      בארץ פועלים בתי ספר וולדורף רבים, הבאנו סקירה קצרה על חלק מבתי הספר בהם נחשפו לידיעתנו שינויים או עדכונים.
      בהצלחה לכולם בשנת הלימודים הקרובה!

מתעניינים בחינוך אנתרופוסופי?

הירשמו וקבלו חינם גישה ל14 מאמרים נבחרים ממגזין אדם עולם!

העגלה שלך