הכשרה חדשה המתעתדת להיפתח בהרדוף תכשיר תראפיסטים פעילים בפסיכותראפיה אנתרופוסופית [איגרת 143]

בשבוע שעבר כתבנו על כך שחובתנו האזרחית אינה מסתיימת עם הטלת פתק בקלפי, ושלמעשה כך היא רק מתחילה. עכשיו, כשהבחירות הכלליות לכנסת מאחורינו, אנו שמחים לחזור לכתוב על הבחירות האישיות שכל אחד מאיתנו יכול לעשות. לבחירות הללו, בניגוד לבחירות הכלליות, יש השפעה ישירה ומיידית על איכות חיינו וחיי הסובבים אותנו. אם נביט סביבנו נראה שהעולם מלא באנשים שמקדישים את חייהם לעזרה לזולת. חלקם עושים זאת תוך שהם מתבססים על הדרך האנתרופוסופית. הבחירה של האיגרת היא לעזור לאנשים האלה לתת את עצמם לעולם, ולקבל ממנו בחזרה.

אחת מהאנשים הללו היא הגר דרור מליניאק, פסיכותרפיסטית תושבת הרדוף שבשנים האחרונות מפתחת את תחום הפסיכותראפיה האנתרופוסופית. לשאלה המתבקשת "מהי פסיכותראפיה אנתרופוסופית?" היא עונה כי "מדובר בהפריה של תחום הפסיכותראפיה הקונבנציונאלית והעשרה של המעשה הטיפולי באיכויות מיוחדות של הבנת המטופל מתוך תמונת האדם האנתרופוסופית. העבודה הטיפולית מעמיקה ומקבלת כיוון רוחני. כמובן שגם התבוננות בסיפור החיים של המטופל ומשמעותו, והבנת השלב ההתפתחותי שבו הוא נמצא (פרקטיקה המבוססת על תחום הייעוץ הביוגראפי, שצמח אף הוא מתוך האנתרופוסופיה – נ.ש.) הם חלק בלתי נפרד מדרך זו. דבר נוסף שמייחד את הגישה היא שנדבך חשוב בהכשרה הוא העבודה הפנימית של המטפלים עצמם והתפתחותם הרוחנית". כמו הייעוץ הביוגראפי, גם הפסיכותראפיה האנתרופוסופית צמחה מתוך האנתרופוסופיה לאחר מותו של שטיינר, ובמידה רבה היא מבוססת על מחקר ופיתוח של ממשיכי דרכו. מאפיין זה הופך את הפסיכותראפיה האנתרופוסופית לגמישה יותר, כזו ש"מתערבבת" בקלות יתרה עם גישות אחרות.

בקיץ הקרוב תיפתח בקיבוץ הרדוף הכשרה לפסיכותראפיה אנתרופוסופית. ההכשרה מיועדת למטפלים כגון פסיכולוגים קליניים, פסיכותרפיסטים, מטפלים באמנות, מטפלים זוגיים ומשפחתיים ואף רופאים, אשר מעוניינים להרחיב את אופקיהם ולרכוש זווית ראיה נוספת שאותה הם יוכלו להביא לתוך המעשה הטיפולי שלהם. ההכשרה תתחיל ביולי הקרוב ותהיה בנויה במתכונת של שבוע לימודים מרוכז בכל שנה, במשך חמש שנים, בתוספת שני מפגשי סוף שבוע בכל שנה. לדברי הגר, שמרכזת את ההכשרה ומלמדת בה את תחום הפסיכותראפיה, ההכשרה מיועדת לתרפיסטים פעילים אך אין צורך בידע מוקדם באנתרופוסופיה כדי להצטרף אליה. תוכנית הלימודים המרוכזת תעניק את הרקע הדרוש באנתרופוסופיה וגם תשלים את התמונה עם רפואה, אמנות, אוריתמיה והתבוננות. צוות המורים כולל את ד"ר מירון ברק (רפואה אנתרופוסופית), יפתח בן אהרון (אנתרופוסופיה), אקסל אוולד (התבוננות), אפרת אנגרס (אמנות), זכריה וולף (אוריתמיה), דוד מליניאק (אמנות וחינוך מרפא) וליל גולד (ציור).

יום הכרות עם ההכשרה יתקיים ביום שישי ה-17.4 בין השעות 10 ל-12 בקיבוץ הרדוף. המעוניינים במידע נוסף מוזמנים להיכנס לאתר או ליצור קשר עם הגר 

נועם שרון 

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

העגלה שלך