חוזר מנכ"ל משרד החינוך מסכן את החינוך האלטרנטיבי בישראל [איגרת 92]

חוזר שפורסם לפני מספר ימים מגביל את הסכום המקסימאלי המותר לגביה, ומוריד אותו אל מתחת למינימום הנדרש לשם קיום בית ספר בגישת ולדורף

מזמן לא כתבנו באיגרת על המגעים עם משרד החינוך, והסיבה לכך היא שעד כה לא היה על מה לכתוב. משרד החינוך מנהל מגעים עם נציגים מהחינוך הדמוקרטי והאנתרופוסופי (בנפרד), והמגעים עם הדמוקרטי הם המתקדמים מביניהם. ניתן לומר שנציגי האנתרופוסופי נותנים לנציגי הדמוקרטי לעשות עבורם את העבודה, בתקווה שהסיכום אליו יגיעו עם משרד החינוך יהלום גם אותנו.במקביל לניהול המגעים, משרד החינוך פרסם לאחרונה חוזר מנכ"ל המאשר – לראשונה בתולדותיו – גביית תשלומי הורים במוסדות חינוך ייחודיים, רשמיים ומוכרים שאינם רשמיים (ראו כתבתה של ירדן סקופ באתר הארץ). לכאורה, מדובר כאן בצעד המשך המתקף את הכרתו בזרמי החינוך היחודיים; אך לדברי פעילים הקשורים לחינוך ולדורף בישראל, יישום החוזר מהווה איום ממשי לחינוך האלטרנטיבי בישראל, וחינוך ולדורף בפרט.

לדברי גלעד אלון, המרכז את פעילות פורום ועדי ההורים והעמותות, חוזר המנכ"ל מעמיד את החינוך האלטרנטיבי בישראל בסכנת קיום ממשית. "חוזר המנכ"ל מתיר גביה של כ-400 ₪ לחודש עבור ילד במוסדות המוכרים שאינם רשמיים (המתוקצבים בכ-70% מבית ספר רשמי – נ.ש.), ו-170 ₪ לחודש לילד בבתי הספר המוכרים. מדובר ב-20% עד 30% ממה שבית ספר ייחודי זקוק לו על מנת לפעול. יישום חוזר המנכ"ל, הצפוי להתרחש כבר בשנת הלימודים הבאה (תשע"ה), יהפוך את חיי בתי הספר הייחודיים הרשמיים לקשים מאוד, ואת המוכרים שאינם רשמיים לבלתי אפשריים.

"מצד אחד, שר החינוך, מנכ"לית משרדו והמדען הראשי מדברים על החשיבות של הייחודיות והרצון להכיל אותה בתוך המערכת, ומובילים מהלך של הסדרת מעמדם של בתי הספר הייחודיים; מצד שני, ללא כל תאום עם המהלך הראשון, מתפרסם חוזר מנכ"ל דרקוני שיישומו מסכן את המשך החינוך הייחודי. איך זה ייתכן? אפשר היה לומר שיד ימין אינה יודעת מה יד שמאל עושה; אך מכיוון שאותו האדם המנהל את המגעים הוא זה המפרסם את חוזר המנכ"ל, ייתכן וניתן להסיק כי יש במשרד החינוך פערים גדולים בין המוצהר למעשה".

ההתפתחות האחרונה מחזירה לעניינים את העתירה לבג"צ שהגישו עוד בימי השר הקודם הורים בבתי ספר ייחודים בירושלים, הקרויה "בג"צ הורי קשת". בעתירה זו, שהוגשה על ידי משרד כבירי-נבו-קידר המתמחה בייצוג מוסדות חינוך מול משרד החינוך, טוענים הורים כי החינוך הייחודי מופלה לרעה ביחס לחינוך הממלכתי דתי בנוגע לגובה תשלומי ההורים שניתן לגבות בהם. במכתב ששלחה עו"ד גל קוזווינר לגלעד גולדשמידט, יו"ר הפורום הארצי לחינוך ולדורף בישראל, הוצע כי נציגי זרם החינוך האנתרופוסופי יצטרפו לעתירה זו יחד עם נציגים מזרמים אלטרנטיביים נוספים, ויחזקו אותה. עוד נכתב כי המשרד יבקש צו ביניים שיעצור את יישום החוזר עד שעניין העתירה יתברר.

לאור ההתפתחות הזאת הוחלט לזמן פגישה דחופה בהשתתפות נציגי הפורום הארצי לחינוך ולדורף, מעגל הגנים והורי העמותות. הפגישה תתקיים ביום שישי הקרוב, 4/4, בשעה 13:00 בבית הספר אורים, בכפר הירוק.

"נוכח חומרת המצב, אנחנו פונים לכל הנציגים ומבקשים מהם להגיע למפגש, למרות כל התוכניות שוודאי יש להם", אומר גלעד אלון. "במפגש יוצגו ההיבטים המשפטיים של הנושא כפי שמובן מתוך התייעצות עם היועצים המשפטיים שלנו, ועל הפרק יעמוד דיון כללי במצב ושאלת ההצטרפות של חינוך ולדורף לעתירה לבג"צ".

למידע נוסף ניתן לפנות לגלעד בטלפון 050-5356270 או במייל [email protected]

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

מתעניינים בחינוך אנתרופוסופי?

הירשמו וקבלו חינם גישה ל14 מאמרים נבחרים ממגזין אדם עולם!

העגלה שלך