100 שנה לאנתרופוסופיה: מפגש ארצי בהרדוף [איגרת 27]

כנס ארצי. שנים רבות עברו מאז הפעם האחרונה שצמד מילים אלה נישא על שפתי אנתרופוסופים בישראל. והנה, במסגרת תנופת הפעילות שמאפיינת את קיבוץ הרדוף בשנתיים האחרונות, בימים אלה מתארגן לו כנס-מפגש ארצי ראשון מזה 14 שנה, שבא גם לציין 100 שנה לאנתרופוסופיה. המפגש שמתוכנן להיערך בקיבוץ הרדוף, בתאריכים 13 ו-14 בדצמבר, מחדש מסורת שהייתה רווחת בארץ בשנות ה-90, אז פעל צוות של אנשים שייצג את כל הקהילות האנתרופוסופיות בישראל. יעקב ארנן, ממשתתפי המפגשים אז וממארגני המפגש הקרוב, מספר כי "באותם ימים מספר הקהילות היה קטן והמפגשים היו באווירה אינטימית ומשפחתית. כל שנה היינו מקיימים כנס אחד או שניים, כל פעם בקהילה אחרת, ודרך זה נוצרו גם קשרים אישיים בין האנתרופוסופים החיים בארץ. פעילות זו נמשכה משנת עד שנת 98."

"בשנים שחלפו מאז אותה שנה", מוסיף ארנן, "נוספו הרבה מאד יוזמות ואנשים רבים נושאים את העבודה האנתרופוסופית בארץ. אין היום את ההיכרות האישית שאפיינה את חברי הקהילה בשנות התשעים. לכן, הרגשנו צורך להעלות מחדש את שאלת האנתרופוסופיה בארץ. מפגש זה הוא למעשה צעד ראשון בכיוון, במיוחד כשהוא קשור עם העלאת מחזות המסתורין, שהיוו התרחשות משמעותית בהתהוות החברה האנתרופוסופית לאורך כל השנים מאז נוסדה." (על מחזות המסתורין כתבנו באיגרת מספר 23).

מהי מטרתו של הכנס?

"המטרה היא לשאול, בצורה פתוחה ורחבה, שאלות יסוד הקשורות לאנתרופוסופיה בזמננו, כגון: מה הם השינויים שהאנתרופוסופיה עברה ועוברת, מהי השפה של הזמן הזה ולאן אנחנו הולכים. המפגש הזה הינו הכנה לכנס ארצי גדול יותר שאנחנו רוצים לארגן בתחילת הקיץ, ובו נשאל שאלות ספציפיות הקשורות להתארגנות האנתרופוסופית בארץ ולשאלותיה בזמן הזה. הרעיון לכנס הרחב עלה בשיחה עם גלעד גולדשמידט, אורי בן דוד ונועם שרון, ואנחנו רוצים לפעול לארגונו בעזרת אנשים נוספים."

מדוע דווקא עכשיו?

"בזמן האחרון, יש תחושה חזקה של התעוררות לשאלות יותר כלליות, והחיים שלנו ככלל, עומדים בפני שאלות גורל רציניות ועמוקות, הדורשות כיוון, בהירות ובחירה מחודשת. הדבר נכון לגבי כל אדם, יוזמה, קהילה והתרחשות בסדר גודל רחב יותר.

בשנים האחרונות החברה האנתרופוסופית עברה תהליך של השתנות, בארץ ובעולם. יש תחושה שדפוסי פעולה רבים השתנו וכי הגיע הזמן לנסות ולעצב משהו מחדש, על סמך שינויים אלו. באופן כללי, הדברים הפכו ליותר אינדיבידואלים וכל אחד פנה לכיוונו הוא, אך השאלה היא האם זה משמעותי ליצור גם כיוון משותף חדש."

למי מיועד הכנס?

"הכנס מיועד לאנשים שעובדים בתוך היוזמות האנתרופוסופיות וכן לתלמידים בסמינרים האנתרופוסופים השונים.

לסיכום, אומר ארנן, כי הוא מקווה שהכנס יהווה התחלה של פעילות הקשורה בבירור שאלות אנתרופוסופיות כלליות וכמו כן, יצור חיבור מחודש בין האנשים הנושאים שאלות אלו. אנו מקווים שאנשים יעשו את המאמץ ויבואו למפגש.

זמני ההצגות ונושאי המפגשים מפורטים במודעה בהמשך האיגרת.

רוני פינקרפלד

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

העגלה שלך