הורים בחינוך ולדורף דו-לשוני עומדים למשפט [איגרת 36]

ב-13 במרץ, חמש משפחות מקרית טבעון המשתייכות ליוזמת עין בוסתן לחינוך דו-לשוני יועמדו לדין בבית משפט לעניינים מקומיים באשמת "אי מילוי חובת הורים".

במילים אלו נפתחת הודעה שפרסמה ביום רביעי האחרון יוזמת "עין בוסתן" בדף הפייסבוק שלה. נכון לרגעים אלה נרשמו להודעה זו לא פחות מ-662 שיתופים, נתון המעיד על עניין רב בנושא, הנוגע בעצבים חשופים של כל מי שחינוך ושלום נוגעים לליבו. למי שלא מצוי בז'רגון החינוכי (או המשפטי?) נאמר כי הכוונה היא להעמיד את ההורים לדין על אי מילוי חוק לימוד חובה, עברה הגוררת קנס ואף מאסר. חמש המשפחות מיוצגות על ידי עורך דין פרטי שנשכר לצורך ההגנה.

כתב התביעה הוא שיאה של התנהלות הנמשכת מזה שנתיים. רחל גוטליב, אחת מההורים הפעילים ביזמה, מספרת כי מאז שהילדים הראשונים של הגן הגיעו לגיל בית ספר היה רצון להמשיך במסלול הדו לשוני, תחילה בתור מסלול דו לשוני בבית ספר ולדורף שקד, ואחר כך בבתי ספר ממלכתיים ובתי ספר ערביים. שיתוף פעולה פורה שהתפתח עם מועצת בסמת טבעון, שכלל את התמיכה של מחלקת החינוך במועצה והמפקח האזורי הביא לפתיחת כיתה בבסמת טבעון. במקביל, ניסתה היזמה לקבל את אישורה של אורנה שמחון, מנהלת מחוז צפון במשרד החינוך, ונתקלה במכשולים בירוקרטיים. "בהתחלה היא ביקשה שנביא לה 20 חתימות של הורים הרוצים לשלוח את ילדיהם לבית הספר הדו-לשוני", אומרת גל מוסינזון, גם היא אמא ביזמה. "הגשנו לה 24 חתימות, ולא קיבלנו מענה במשך מספר חודשים. בסוף קיבלנו תשובה שלילית." הנחישות של ההורים הביאה אותם להמשיך לפעול תחת המטריה של החינוך הביתי, ובמקביל לפעול לקבלת האישורים. הורי היזמה הגישו ביחד את הבקשה להיכלל במסגרת החינוך הביתי, אך זו נדחתה. עם הדחיה החל לפעול קצין הביקור הסדיר במגזר הערבי והוא, מספרת רחל, היה נוקשה ואיים על המשפחות הערביות בקנס גבוה ואף במאסר. איומים אלה גרמו ל-4 משפחות ערביות לעזוב את היזמה לפני כחודשיים. כעת, נכנס לפעולה גם קצין הביקור הסדיר וכתב התביעה, בחתימתו של ראש מועצת טבעון דוד אריאלי (שבמקרים אחרים הביע תמיכה ביזמה הדו-לשונית) הגיע אל חמש המשפחות.

עמותת עין בוסתן, חלוצת חינוך ולדורף הדו-לשוני בישראל, מעולם לא ליקקה דבש. נדמה כי היזמה, שהוקמה בשנת 2005 על ידי הורים ערבים ויהודים שבחרו לגדל את ילדיהם בדרך של שיוויון ושותפות, סובלת מכל הקשיים שמהם סובלות יוזמות חינוך ולדורף, בתוספת קושי מיוחד הנובע מהיותה דו-לשונית ופורצת דרך. אך נדמה כי הקשיים הגדולים שעמם התמודדה בעבר מכשירים אותה להתמודד גם עם הצרה הנוכחית. יתר על כן, התמיכה הגדולה שלה זוכה היזמה מאז המקרה – גם מחוץ לפייסבוק – מעודדת ומחזקת את הפעילים בה. גם לקוראי האיגרת ניתנת ההזדמנות לתמוך ביזמה, באמצעים הבאים:

1. עזרה כספית במימון הסיוע המשפטי. תרומות אפשר להעביר לבנק הפועלים סניף 735 חשבון 283753 ע"ש מעיין בבוסתן עמותה 580444263 (לכתוב "עבור סיוע משפטי")

2. מכתבי תמיכה ביזמה לראש מועצת קריית טבעון, מר דוד אריאלי לפקס 04-9931010

אנו מבטיחים להמשיך לעדכן.

בתמונה: חסנה סוואאד, מחנכת בעין בוסתן, בפתיחת שנה"ל תשס"ד. צילום: טל גליק.

בתמונה: חסנה סוואאד, מחנכת בעין בוסתן, בפתיחת שנה"ל תשס"ד. צילום: טל גליק.

 

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

העגלה שלך