26 שנים, 26 בתי ספר: ספיישל פתיחת השנה בתמונות וסיפורים [איגרת 166]‎

סיפורי ההקמה של בתי ספר ולדורף בישראל יכולים בקלות להוות את כרך ב' של סיפורי לילה ולילה. אבל מסתבר שאפשר גם להקים בית ספר ברוח ולדורף בקלות. ראו לדוגמה את בית הספר על שם לאה גולדברג בגבעתיים. וגם - איך נראתה פתיחת השנה בבתי הספר השונים?

שנת לימודים חדשה הפציעה והוציאה לחופש מיליוני הורים. הראשון בספטמבר הוא תאריך של התחלות חדשות, ובאדם עולם אנו עוקבים מידי שנה אחרי מגמת צמיחת חינוך ולדורף בישראל ורואים שהיא עקיבה: בכל שנה נפתח לפחות בית ספר אחד. גם השנה, נפתח בית ספר חדש בעיר גבעתיים, בית ספר ממלכתי ברוח חינוך ולדורף.

כל בית ספר חדש שנוסד ביוזמת הורים נושא בילקוטו צרור סיפורים הרואיים על האופן שבו הוא נולד, מתוך קושי רב ומאבק חסר פשרות של הורים נחושים שלא ראו ממטר. הפעם נספר את סיפורו של בית ספר ממלכתי ע"ש לאה גולדברג, ברוח ולדורף, שנוסד ביוזמת העירייה, בקלות יחסית וללא צ'יזבטים. כך סיפרה לי תמר חביב, אשת חינוך ולדורף ותיקה, שליוותה את הקמת בית הספר.

"התקשרו אליו לפני שנה. ראש אגף החינוך חדש בעירייה, רוצה בית ספר אלטרנטיבי. פנו אלי, לקחתי אותם לסיור בבתי ספר שונים בארץ. די מהר הם התבייתו על הוולדורף. אך היה צריך לראות שגם התושבים מעוניינים בבית ספר הזה. עשינו קבוצות מיקוד עם התושבים, עשינו כנסים על חינוך, ולבסוף קיימנו סקר באתר העירייה, ורוב ההורים בחרו ולדורף. הוחלט על הקמה של בית ספר ממלכתי אלטרנטיבי ברוח חינוך ולדורף. התחלנו לעבוד, ולעבוד עם עירייה זה עולם אחר. זה פשוט הפוך ממה שאנחנו רגילים. שואלים אותך: "מה אתם צריכים? צריכים מבנה? קבלו מבנה. צריכים ריהוט מעץ? הנה נגר". וכן הלאה. את המנהל המיועד לקחתי להשתלמות מורי הוולדורף השנתית בדליה, לראות אם הוא נבהל. לפי השאלות שלו הבנתי שהוא בכיוון הנכון".

כיום תמר מנהלת בית ספר תיכון ממלכתי ניסויי בינלאומי בשם Emis, אך עד השנה האחרונה היא ליוותה מספר גדול של בתי ספר אנתרופוסופים ברחבי הארץ. מתוך הכרות עם נקודות התורפה של חינוך זה, היא פיתחה לבי"ס לאה גולדברג מודל כלכלי חדש.

"יש לי בעיה עם עמותות ההורים שגובות כסף ומעבירות אותו בדרך-לא-דרך למורים. זאת בעיה קשה ששמה את ההורים במעורבות שהם לא צריכים להיות בה. אני גם מאמינה שבחינוך ולדורף צריך להיות יום לימודים ארוך – צריך הרבה זמן כדי ללמד כמו שצריך את כל מה שרוצים ללמד. אז מה שעשינו בלאה גולדברג זה שמראש ההורים רושמים את ילדיהם למועדונית, והילדים צריכים לשהות בה מספר ימים בשבוע. התשלום על המועדונית הוא מה שמקובל בעיר (כ-1,100 ₪ לחודש), ועם הכסף הזה אפשר לממן את כל האקסטרות שחינוך ולדורף דורש. אז אמנם לא ביטלנו את תשלומי ההורים, אבל מועדונית זאת הוצאה שממילא הורים רבים מוציאים, והכסף מגיע ישירות לבית הספר. אין עמותה.

"הנושא של המועדונית מסתדר גם עם הרפורמה של אופק חדש, כיוון שעד שעה ארבע כל המורים נמצאים בבית הספר ומכינים את השיעורים ויושבים את הישיבות שלהם. אין יותר קולגיומים מהבוקר עד הערב. כמו שאני חושבת שחשוב שלתלמידים יהיה טוב, אז חשוב לא פחות בעיני שגם המורים ינהלו חיים טובים ומאוזנים, ובערב יהיו בבית עם משפחותיהם".

אז בית ספר "לאה גולדברג" הוא לא בית ספר ולדורף, הוא בית ספר ממלכתי ברוח ולדורף. והוא לא הוקם בדם יזע ודמעות, אלא במצנח זהב שפרסה העירייה. ימים יגידו מה ילד בית הספר הזה. מה שבטוח הוא שיש יותר מדרך אחת לעשות את הדברים.

באיגרת הבאה נפרסם סקירה מספרית מקיפה על חינוך ולדורף בארץ. עד אז, קבלו כמה תמונות מהיום בבוקר – פתיחה השנה בחינוך ולדורף בישראל.

בית ספר ולדורף שקד, קריית טבעון. השנה בוטל טקס שער הפרחים, שהפך להמוני מידי עבור הילדים הרכים, והוחלף בטקס אינטימי בכיתה. צילום: דבי ספקטור-פרימר

בית ספר ולדורף שקד, קריית טבעון. השנה בוטל טקס שער הפרחים, שהפך להמוני מידי עבור הילדים הרכים, והוחלף בטקס אינטימי בכיתה.
צילום: דבי ספקטור-פרימר

 

ילדי תיכון אדם. חזרו לבית הספר בעמק רפאים אחרי גלות בסליקסברג. צילום מומי אילוז.                 ילדי תיכון אדם. חזרו לבית הספר בעמק רפאים אחרי גלות בסליקסברג. צילום מומי אילוז.

 

בית חינוך אביב. שרים ביחד. צילום שירשיר כהן.

בית חינוך אביב. שרים ביחד. צילום שירשיר כהן.

 

בית חינוך אלומות. קיבל בשעה טובה סמל מוסד. צילומים יניב זולוטוב.                 בית חינוך אלומות. קיבל בשעה טובה סמל מוסד. צילומים יניב זולוטוב.

 

שער הפרחים באלומות.

שער הפרחים באלומות.

 

בית ספר נפתלי ביבניאל. שתהיה לכולנו שנת לימודים טובה. צילום גלית ארז.

בית ספר נפתלי ביבניאל. שתהיה לכולנו שנת לימודים טובה. צילום גלית ארז.

תגובות

כתובת הדואר האלקטרוני שלך לא תפורסם. שדות החובה מסומנים *

*

מתעניינים בחינוך אנתרופוסופי?

הירשמו וקבלו חינם גישה ל14 מאמרים נבחרים ממגזין אדם עולם!

העגלה שלך